Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR DALLAS SUNSTRUM MEMORIAL PRO RODEO
Brooks, Alberta
September 22-23, 2017
* Return to main Event Approval page

EVENT: DALLAS SUNSTRUM MEMORIAL PRO RODEO
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 7:00PM FRI SEP 22ND 2017  
1 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB BS 815 TWISTED TEA
2 JUSTIN BERG CAMROSE AB BS A78 DUST BUSTER
3 COLEMAN WATT HARDISTY AB BS W14 BUBBLES
4 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB BS 734 SECOND THOUGHTS
5 MICHAEL GORDON MAPLE CREEK SK BS C11 BIG MUDDY
RR   BS 74 EXTRA SPECIAL
RR   NS 14 JULY BROWN
RR   BS 86 KICKIN GOOD TIME
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 TROY CROWSER WHITEWOOD SD BS 204 BATTER UP
2 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND BS 600 HELP YOURSELF
3 LANE WATT OKOTOKS AB BS 83 PELICAN BREIF
4 TYREL LARSEN INGLIS MB BS A75 CADILAC JACK
5 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD AB NS 14 JULY BROWN
6 PRESTON BURR STRATFORD TX BS 26 GONE FISHING
7 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB BS 711 RUBELS
8 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB BS W14 BUBBLES
9 CORT SCHEER ELSMERE NE BS 734 SECOND THOUGHTS
RR   BS A69 TWISTN TIME
RR   BS C11 BIG MUDDY
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 7:00PM FRI SEP 22ND 2017  
1 KY MARSHALL BOWDEN AB B Y12 HOMBRE
2 COLE GOODINE CARBON AB B D2 EASY MONEY
3 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY AB B LT88 WHISKY BENT
4 CLINT LAYE CADOGAN AB B Y-Y6 WILD CAT
5 LUKE CREASY BROWNFIELD AB B 214 TUFF DAY
6 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK AB B 25 LITE IT UP
7 TY TAYPOTAT REGINA SK B 305 WHILE YOUR UP
RR   B 11 HOLD THE GOLD
RR   B A43 GOLD DUST
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 COLIN ADAMS DELORAINE MB B 19 GIVE OR TAKE
2 DANTAN BERTSCH EASTEND SK B LT88 WHISKY BENT
3 ORIN LARSEN INGLIS, MB B 25 LITE IT UP
4 KYLE BOWERS DRAYTON VALLEY, AB B D2 EASY MONEY
5 DENNY PHIPPS COCHRANE AB B A43 GOLD DUST
6 BOBBY PETERS PINCHER CREEK AB B 11 HOLD THE GOLD
7 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC B Y-Y6 WILD CAT
8 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB B 311 NO LIMITS
9 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB B Y12 HOMBRE
10 JAKE VOLD AIRDRIE AB B 0 MOON LIGHT CRUSH
RR   B 309 SAFETY FIRST
RR   B 330 TIME MACHINE
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM FRI SEP 22ND 2017  
1 MARCOS GLORIA EDMONTON, AB BB 208 WHAT'S HIS NAME
2 WACEY FINKBEINER PONOKA AB BB 221 MABEY NOT
3 TYLER PANKEWITZ PONOKA AB BB K4 RATTLER
4 ZANE LAMBERT PONOKA, AB BB 249 ALL ABOUT YOU
5 JORRY HOLMES MERRITT BC BB K2 SUGAR SMACK
6 KYLE BROWN DIDSBURY, AB BB 308 ANFRACTOUS
7 COY ROBBINS CAMROSE, AB BB 343 GOTTA GO
8 BRYCE WEST CADOGAN, AB BB 356 SPLIT DECISION
9 TANNER GIRLETZ CEREAL AB BB 348 CAN'T WAIT
RR   BB K8 ROOSTER
RR   BB 050 ATTITUDE DUDE
RR   BB 919 KISH ME
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK BB 343 GOTTA GO
2 LONNIE WEST CADOGAN, AB BB 348 CAN'T WAIT
3 SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB BB 208 WHAT'S HIS NAME
4 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK SK BB 199 PLAN B
5 CHRIS YOUNG HOLDEN AB BB K2 SUGAR SMACK
RR   BB 919 KISH ME
RR   BB 249 ALL ABOUT YOU
RR   BB 221 MABEY NOT
RR   BB 050 ATTITUDE DUDE
     
EVENT :TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM FRI SEP 22ND 2017  
1 CHASE HOFER MAGRATH AB  
2 CODY BRETT SILVER VALLEY AB  
3 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
4 BRAD SOMMERFELDT CARDSTON AB  
5 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
6 LOGAN BIRD NANTON AB  
7 LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
8 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB  
9 TYLER LEISCHNER OLDS AB  
10 KY MARSHALL BOWDEN AB  
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 ERIK DUBLANKO THORSBY AB  
2 WYATT BRANDEN BARRHEAD AB  
3 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
4 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
5 MARK NEITZ STETTLER AB  
6 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
7 TYLER POPESCUL GLENTWORTH SK  
8 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
9 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
10 AARON MILLER CREMONA, AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM SAT SEP 23RD 2017  
1 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
2 LOGAN HOFER MAGRATH AB  
3 MURRAY POLE ERSKINE AB  
4 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB  
5 WYATT HAYES VAL MARIE SK  
6 LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
7 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB  
8 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB  
9 DEAN EDGE RIMBEY AB  
10 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS AB  
11 BLAIR SMITH WIMBORNE AB  
12 STACY CORNET BRANT AB  
13 RILEY WARREN STETTLER AB  
     
EVENT :STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM FRI SEP 22ND 2017  
1 DEREK FRANK STONY PLAIN AB  
2 MATT RICHARDSON OLDS AB  
3 DAYTON ROWORTH CZAR AB  
4 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN BC  
5 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
6 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB  
7 TANNER MILAN COCHRANE AB  
8 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
9 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
10 TRACE NICKOLSON TABER AB  
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB  
2 LAYNE DELEMONT CHAUVIN AB  
3 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY AB  
4 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK  
5 BEN RAMEY PONOKA AB  
6 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
7 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
8 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
9 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB  
10 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM SAT SEP 23RD 2017  
1 JONNY WEBB OKOTOKS AB  
2 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
3 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB  
4 JUSTIN MILLER NEEPAWA MB  
5 GLEN ALLEN NASH DRAYTON VALLEY AB  
6 KALE PETERSON BUCK LAKE AB  
7 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
8 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
9 JESSE LAWES PROVOST AB  
10 JEREMY KRYWCUN LANGDON AB  
11 BRENDAN LAYE CONSORT AB  
12 LUCAS PARKER MARWAYNE AB  
13 CRAIG WEISGERBER PONOKA AB  
14 HARLEY COLE CALGARY, AB  
     
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD AB  
     
EVENT :NOVICE BAREBACK    
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 COLTON OUELLETTE MEADOWLAKE SK  
2 BAILEY PLAISIER OAK LAKE, MB  
3 MASON HELMECZI ESTERHAZY SK  
4 CONNOR HAMILTON CALGARY AB  
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM FRI SEP 22ND 2017  
1 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB  
2 SHAYNA WEIR PONOKA AB  
3 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW AB  
4 CAROL BARNSON RAYMOND AB  
5 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
6 ANGELA GANTER ABILENE TX  
7 SANDRA MCGINNIS BASSANO AB  
8 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
9 LANA SPROULE PINCHER CREEK AB  
10 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW AB  
11 SARAH GERARD SAVONA BC  
12 MELISSA THIESSEN STETTLER AB  
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 RENE LECLERCQ HOLDEN AB  
2 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB  
3 KENDRA EDEY LONGVIEW AB  
4 SHANNON LEGUERRIER DONALDA AB  
5 SHAYLEE MCMANN DONALDA, AB  
6 TAYLOR SHIELDS COCHRANE AB  
7 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
8 STEFFANIE MATHER - M POUCE COUPE BC  
9 BAILEE SWITZER ANEROID SK  
10 DEB GUELLY OKOTOKS AB  
11 ELAINE WATT CLARESHOLM AB  
12 KIRBY FINKBEINER WARDLOW AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM SAT SEP 23RD 2017  
1 CRYSTAL SHAW DAYSLAND AB  
2 CASEY DACYK PONOKA AB  
3 MARCI LAYE BASHAW AB  
4 ANNE LAWES OLDS AB  
5 CRYSTAL CHRISTMAN OKOTOKS AB  
6 BOBBIE GOODWIN CRANBROOK BC  
7 VALERIE GILLESPIE FINNIGAN AB  
8 SONYA DODGINGHORSE CALGARY, AB  
9 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB  
10 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
11 JACKIE GANTER ABILENE TX  
12 BRAIDY HOWES METISKOW AB  
13 RUSTY RAE QUAM WAINWRIGHT AB  
14 CARMAN POZZOBON ALDERGROVE, BC  
15 FRANCES HARGRAVE BROOKS AB  
16 TONI DIXON MILLARVILLE AB  
17 KELLIE COLLIER HEREFORD, TX  
18 JENN BUNNEY BYEMOOR AB  
19 CORA WUTCH MEDICINE HAT  
20 BAILEE STANTON EXSHAW AB  
21 EILEEN WILLOUGHBY CAMROSE AB  
22 VIRGINYA FORAN SPRUCE GROVE, AB  
23 MARLA RESCH HANNA AB  
24 ELLY GROVER HANNA, AB  
25 SUNNIE MEIERS ROCKY MOUNTIAN HOUSE, AB  
26 CASSANDRA PETERS PLUMAS, MB  
27 REBECCA DALLAIRE LACOMBE, AB  
28 TAYLOR MANNING EDSON AB  
29 PAIGE MANNING EDSON, AB  
30 NIKI FLUNDRA PINCHER CREEK, AB  
31 MARCI WILSON GLEICHEN AB  
32 JAYDEN WILSON GLEICHEN AB  
33 YANA AITKEN FORT ST. JOHN, BC  
     
EVENT :STEER RIDING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM FRI SEP 22ND 2017  
1 TYAN MAILER CADOGAN AB  
2 DIXON TATTRIE YOUNGSTOWN, AB  
3 BRANDON TETZ CREMONA  
4 MATT HOWARD MUNSON, AB  
5 RILEY SIBBET STRATHMORE, AB  
6 QUADE HUGHSON FOREMOST, AB  
7 LUKE FERBER IRRICANA, AB  
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 CARTER SAHLI RED DEER, AB  
2 STEFAN TONITA SASKATOON, SASK  
3 DYLAN CONNERS BLUFFTON, AB  
4 LUKASEY MORRIS ATOKA, OK  
5 JETT LAMBERT GRANDE PRAIRIE AB  
6 DEXTER PATTON WORSLEY AB  
7 TRISTEN MANNING EDSON, AB  
     
EVENT :TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM FRI SEP 22ND 2017  
1 CLINT BUHLER OKOTOKS AB  
ROCKY DALLYN NANTON AB  
2 COLIN MCNIVEN DUCHESS AB  
JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB  
3 LOGAN BIRD NANTON AB  
TY CAHOON CARDSTON, AB  
4 KOLTON SCHMIDT BARRHEAD AB  
RUSSELL CARDOZA TERREBONNE, OR  
5 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK SK  
SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB  
6 TANNER GIRLETZ CEREAL AB  
BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
7 BRETT BUSS PONOKA AB  
TYREL FLEWELLING LACOMBE AB  
8 ROLAND MCFADDEN VULCAN AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS AB  
PERFORMANCE: #2 7:00PM SAT SEP 23RD 2017  
1 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB  
2 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB  
3 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM AB  
4 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
5 CLAY ULLERY TWO HILLS AB  
RILEY WILSON CARDSTON AB  
6 LEVI SIMPSON PONOKA AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB  
7 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
8 JAKE VOLD AIRDRIE AB  
JUSTIN BERG CAMROSE AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM SAT SEP 23RD 2017  
1 JUSTIN MILLER NEEPAWA MB  
JOSH HARDEN BIG VALLEY AB  
2 BRADY TRYAN HUNTLEY MT  
JUSTIN DAVIS COTTONWOOD CA  
3 SCOTT SIGFUSSON TUGASKE SK  
ASHTON LEHMANN PAYNTON, SK  
4 KALE PETERSON BUCK LAKE AB  
CORY DUNLOP ST PAUL AB  
5 TRAVIS GALLAIS PONOKA, AB  
TY JOHNSON BRETON AB  
6 KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
7 BRETT MCCARROLL CAMROSE AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
8 COLE DAVISON VULCAN, AB  
CORY KIDD STETESVILLE, NC  
9 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB  
LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
10 BRADY MINOR ELLENSBURG WA  
RILEY MINOR ELLENSBURG WA  
11 RILEY WARREN STETTLER AB  
STACY CORNET BRANT AB  










 
Become a CPRA Member Sign up to receive CPRA Press Releases




 
 

   

Cinch
IHG Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo


Ranchmans
SharpEdge
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
      - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive