Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR NORTH PEACE STAMPEDE
Grimshaw, Alberta
August 5-6, 2017
* Return to main Event Approval page

NORTH PEACE STAMPEDE
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 1:30PM SAT AUG 5TH 2017  
1 JUSTIN BERG CAMROSE AB KKS 419 COVER STORY
2 COLEMAN WATT HARDISTY AB KS 769 POCKET CHANGE
3 CHAD THOMSON BLACK DIAMOND AB KKS 061 FROSTLINE
4 LANE WATT OKOTOKS AB KKS 272 COAL BANK
5 COLE SCOTT Kamloops BC KKS 780 DIPPIN' DOTS
RR   KKS 264 STARS ALIVE
RR   KS 535 ALLEY LIGHTS
RR   KS 156
PERFORMANCE: #2 1:30PM SUN AUG 6TH 2017  
1 BRENDAN LAYE CONSORT AB KS 376 TOUCH OF FROST
2 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB KS 514 CENTRE STAGE
3 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB KKS 733 FLASH DANCE
4 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB KKS 633 SUMMER TRIP
5 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND KKS 756 WHAT ABOUT ME
6 DAWSON DAHM DUFFIELD AB KKS 732 SPARKS FLY
RR   KS 591 BOOKMARK
RR   KS 875 COAST GUARD
RR   KKS 148
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 1:30PM SAT AUG 5TH 2017  
1 KODY LAMB SHERWOOD PARK AB KK 472 TRIPLE CROWN
2 KYLE BOWERS DRAYTON VALLEY, AB KK 523 CASTLE MOUNTAIN
3 JAKE VOLD AIRDRIE AB KK 024 ROYAL FEVER
4 BOBBY PETERS PINCHER CREEK AB KK 055 THREE WINGS
5 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC K 241 ALBERTA PREMIUM
6 TY TAYPOTAT REGINA SK K 925
RR   KK 726 BRAHMA BOOTS ARISTOCAT
PERFORMANCE: #2 1:30PM SUN AUG 6TH 2017  
1 COLIN ADAMS DELORAINE MB K 763 SHADOWS FALL
2 DANTAN BERTSCH EASTEND SK K 063 COOL BOOTS
3 CALEB BENNETT TREMONTON , UT KK 552 DOUBLE DIPPIN'
4 CLINT LAYE CADOGAN AB K 778 COPPER CAT
5 RICHMOND CHAMPION DUBLIN, TX KK 145 COOL STARS
6 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB KK 472 TRIPLE CROWN
7 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB K 943 DAILY SPECIAL
8 JUSTIN MCDANIEL PARKFIELD, CA KK 932 MIND GAME
RR   KK 945 ALLEY TRAIL
RR   KK 366 TIME ZONE
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 1:30PM SAT AUG 5TH 2017  
1 FABIAN DUECK ACME, AB KB 234 POOL PARTY
2 TRAVIS WARBURTON SUNDRE AB KB 044 EXCESSIVE FORCE
3 AUSTIN NASH ECKVILLE AB KB S238 SMOKIN DEAL
4 TY ELLIS SONNINGDALE, SASK KKB 127 ALL FIRED UP
5 GERARD OVERSBY AUSTRALIA KB 201 ROCK THIS WAY
RR   KB 249 PARTY SHADES
PERFORMANCE: #2 1:30PM SUN AUG 6TH 2017  
1 GARRETT GREEN MEETING CREEK AB KKB 867 LIBERTY CITY
2 COY ROBBINS CAMROSE, AB KKB 194 FLIGHT PLAN
3 CHRIS YOUNG HOLDEN AB KKB 202 NERVOUS WRECK
4 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK KKB 192 MAGIC SHOW
5 BROCK RADFORD DEWINTON, AB KKB 221 SLIM CITY
6 LONNIE WEST CADOGAN, AB KB 190 BLIND SPOT
7 BRYCE WEST CADOGAN, AB KKB 918 LAST RESORT
RR   KKB 216 LETS PLAY
RR   KKB 166 SHAKE IT OFF
     
EVENT :TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 1:30PM SAT AUG 5TH 2017  
1 STEVE HARPE PEACE RIVER, AB  
2 CLAYTON MOORE POUCE COUPE BC  
3 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
4 JOSH EIRIKSON BANDERA, TX  
5 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
6 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
7 CODY BRETT SILVER VALLEY AB  
8 MACE PEROZAK CLARESHOLM AB  
9 MURRAY POLE ERSKINE AB  
10 AARON MILLER CREMONA, AB  
11 WYATT BRANDEN BARRHEAD AB  
12 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
13 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
14 ERIK DUBLANKO THORSBY AB  
15 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB  
16 SHANE SMITH WIMBORNE, AB  
17 BLAIR SMITH WIMBORNE AB  
18 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
PERFORMANCE: #2 1:30PM SUN AUG 6TH 2017  
1 LOGAN BIRD NANTON AB  
2 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS AB  
3 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB  
4 KEELY BONNETT PONOKA AB  
5 WYATT HAYES VAL MARIE SK  
6 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB  
7 RILEY WARREN STETTLER AB  
8 RUSSELL CARDOZA TERREBONNE, OR  
9 LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
10 STACY CORNET BRANT AB  
11 MARK NUGENT WATER VALLEY AB  
12 LOGAN HOFER MAGRATH AB  
13 TYLER POPESCUL GLENTWORTH SK  
14 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
15 DARREN DUBLANKO THORSBY AB  
16 DEVEN GERWATOSKI PONOKA AB  
17 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
18 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB  
19 DEAN EDGE RIMBEY AB  
     
EVENT :STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 1:30PM SAT AUG 5TH 2017  
1 CLAYTON MOORE POUCE COUPE BC  
2 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
3 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB  
4 BO ANDERSON WATERVALLEY AB  
5 MATT CLARY SPRUCE GROVE, AB  
6 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
7 CAM LEESON HINTON AB  
8 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
9 ROWDY HAYS ROCKY MTN HOUSE AB  
10 DAYTON ROWORTH CZAR AB  
11 JESSE LAWES PROVOST AB  
12 BRENDAN LAYE CONSORT AB  
13 DENVER ROY DALEMEAD, AB  
14 JUSTIN MILLER NEEPAWA MB  
15 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB  
16 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
17 LUCAS PARKER MARWAYNE AB  
18 MATT RICHARDSON OLDS AB  
PERFORMANCE: #2 1:30PM SUN AUG 6TH 2017  
1 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
2 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY AB  
3 DEREK FRANK STONY PLAIN AB  
4 LUKE SIMONIN NARAMATA BC  
5 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN BC  
6 MICHEAL TRAUTMAN LETHBRIDGE AB  
7 TODD WOODWARD LETHBRIDGE AB  
8 COLE SCOTT Kamloops BC  
9 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB  
10 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
11 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
12 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
13 DEAN MCINTYRE WICKENBURG, AZ  
14 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA AB  
15 CRAIG WEISGERBER PONOKA AB  
16 LAYNE DELEMONT CHAUVIN AB  
17 TY MILLER WAINWRIGHT AB  
18 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB  
19 CODY CASSIDY DONALDA AB  
20 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY AB  
21 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK  
22 BEN RAMEY PONOKA AB  
     
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 1:30PM SAT AUG 5TH 2017  
1 HUNTER SAWLEY FOX CREEK AB  
2 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB  
3 JAKE BURWASH NANTON, AB  
PERFORMANCE: #2 1:30PM SUN AUG 6TH 2017  
1 DAWSON HAY WILDWOOD AB  
2 CHASE ZWEIFEL PARADISE HILL, SK  
3 LOGAN HAY WILDWOOD AB  
     
EVENT :NOVICE BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 1:30PM SAT AUG 5TH 2017  
1 JAKE PLOTTS DRAYTON VALLEY AB  
2 MASON HELMECZI ESTERHAZY SK  
PERFORMANCE: #2 1:30PM SUN AUG 6TH 2017  
1 CONNOR HAMILTON CALGARY AB  
2 BAILEY PLAISIER OAK LAKE, MB  
3 COLTON OUELLETTE MEADOWLAKE SK  
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 1:30PM SAT AUG 5TH 2017  
1 RYLEE MCKENZIE ST PAUL AB  
2 CATHY GRANT GRANTON ON  
3 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB  
4 BROOK ROBERTSON FORT ASSINIBOINE AB  
5 GAYLENE BUFF WESTWOLD BC  
6 CRYSTAL SHAW DAYSLAND AB  
7 BROOKE SWAFFIELD DAWSON CREEK, BC  
8 KAYLEA ARGENT GROUNDBIRCH BC  
9 JACKIE DALCHOW HAYER MN  
10 KILEY DALCHOW MAYER, MN  
11 CYNDA DIDIER ALDER FLATS, AB  
12 PAIGE MANNING EDSON, AB  
13 VIRGINYA FORAN SPRUCE GROVE, AB  
14 BAYLEE JO GRAHAM CARBERRY, MB  
15 TAYLOR SHIELDS COCHRANE AB  
16 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
17 SHELLY SHIELDS COCHRANE, AB  
18 ROSALYN HARPE PEACE RIVER AB  
PERFORMANCE: #2 1:30PM SUN AUG 6TH 2017  
1 CRYSTAL CHRISTMAN OKOTOKS AB  
2 SYDNEY DAINES RED DEER COUNTY, AB  
3 SHAYNA WEIR PONOKA AB  
4 SHALAYNE LEWIS VERNON BC  
5 KENDRA EDEY LONGVIEW AB  
6 KIM GERWATOSKI PONOKA AB  
7 STEFFANIE MATHER - M POUCE COUPE BC  
8 CHELSEA MOORE POUCE COUPE BC  
9 COLBY GILBERT MAPLE CREEK, SASK  
10 TAYLOR MANNING EDSON AB  
11 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB  
12 NIKKI VANDERLEE STETTLER AB  
13 NICOLE PANA WOOD MOUNTAIN SK  
14 MARCI LAYE BASHAW AB  
15 BAILEE SWITZER ANEROID SK  
16 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB  
17 LANE WILLS KAMLOOPS, BC  
18 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
19 RENE LECLERCQ HOLDEN AB  
20 SARAH GERARD SAVONA BC  
21 TAYLOR-JANE GARDNER CAROLINE AB  
22 MELISSA THIESSEN STETTLER AB  
23 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY AB  
     
EVENT :TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 1:30PM SAT AUG 5TH 2017  
1 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
SLOAN SMITH BLACKIE, AB  
2 LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN AB  
3 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
GRADY BRANDEN BARRHEAD  
4 KOLTON SCHMIDT BARRHEAD AB  
KELLY BUHLER PRITCHARD BC  
5 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB  
6 KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
7 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
8 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
KIEL WILSON LONGVIEW, AB  
PERFORMANCE: #2 1:30PM SUN AUG 6TH 2017  
1 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB  
LUKE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB  
2 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
3 KEELY BONNETT PONOKA AB  
LOGAN BONNETT PONOKA AB  
4 DUSTIN BIRD CUT BANK MT  
RUSSELL CARDOZA TERREBONNE, OR  
5 STACY CORNET BRANT AB  
RILEY WARREN STETTLER AB  
6 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM AB  
7 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB  










 
Become a CPRA Member Sign up to receive CPRA Press Releases




 
 

   

Cinch
IHG Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo


Ranchmans
SharpEdge
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
      - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive