Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR NICOLA VALLEY PRO RODEO
Merritt, British Columbia
September 2-3, 2017
* Return to main Event Approval page

EVENT: NICOLA VALLEY PRO RODEO
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 1PM SAT SEPT 2 2017  
1 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND RS 940 BENDER
2 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB RS 44 STRAWBERRY
3 COLTON MELBY BIKCHITO OK RS CY47 KISS'N KATE
4 KIRK THOMPSON OAK LAKE MB RS WY21 UNLEASHED
5 SAM KELTS STAVELY AB JDS 02 BAY STREET
6 LAYTON GREEN MEETING CREEK AB JDS 10 BOOTILEAR
7 LANE WATT OKOTOKS AB RS CB18 ALAMO
RR   RS K14 CON MAN
RR   JDS 01 CHILI BEAN
PERFORMANCE: #2 1PM SUN SEPT 3 2017  
1 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB JDS 01 CHILI BEAN
2 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB RS CY47 KISS'N KATE
3 TYREL LARSEN INGLIS MB RS 940 BENDER
4 JUSTIN BERG CAMROSE AB RS CT20 ATTICUS
5 COLEMAN WATT HARDISTY AB JDS 70 PATCHES
6 PRESTON BURR STRATFORD TX JDS 108 BROKEN NOSE
RR   RS 44 STRAWBERRY
RR   RS Y151 MULLIGAN
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 1PM SAT SEPT 2 2017  
1 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC R YB18 SUNDANCE KID
2 COLE JAMIESON INNISFAIL AB JD 724 MACKINAW
3 COLIN ADAMS DELORAINE MB R 709 THE GRADUATE
4 BOBBY PETERS PINCHER CREEK AB R W06 BILLY
5 DANTAN BERTSCH EASTEND SK R CY47 GINGER
6 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB R CW11 TABOO
7 LUKE CREASY BROWNFIELD AB R Y7 SWEET SURPRISE
8 KYLE BOWERS DRAYTON VALLEY, AB R 633 SMOKIN GUN
9 JR VEZAIN COWLEY, WY R CY31 CHRISTIAN
RR   R 99 ZOHAN
RR   JD 22 NEUTRAL HILLS
RR   JD 72 BOOTLEGGER
PERFORMANCE: #2 1PM SUN SEPT 3 2017  
1 TRENTEN MONTERO WINNEMUCCA, NV JD 22 NEUTRAL HILLS
2 JAKE VOLD AIRDRIE AB R 218 CAPTAIN JACK
3 DENNY PHIPPS COCHRANE AB R CY31 CHRISTIAN
4 KY MARSHALL BOWDEN AB R 40 GRAFITI
5 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY AB R 99 ZOHAN
6 COLE GOODINE CARBON AB JD 012 BOOTLACE
7 ORIN LARSEN INGLIS, MB JD 72 BOOTLEGGER
8 SETH HARDWICK RANCHESTER, WY R CY47 GINGER
9 CHRISTOPH MUIGG HAZELTON, BC R 709 THE GRADUATE
RR   R 633 SMOKIN GUN
RR   R 606 SIXTH SENSE
RR   R W06 BILLY
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 1PM SAT SEPT 2 2017  
1 CHRIS YOUNG HOLDEN AB RB 074 ILL WILL
2 KYLE BROWN DIDSBURY, AB RB 270 LITTLE NICKY
3 MARCOS GLORIA EDMONTON, AB RB 152 SILVER SURFER
4 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK RB 253 STARVIN MARVIN
5 BROCK RADFORD DEWINTON, AB RB 1961 KINGS RANSOM
6 LONNIE WEST CADOGAN, AB RB 251B MINION
RR   RB 213 TIPPIN POINT
RR   RB 170 BLACKLIST
PERFORMANCE: #2 1PM SUN SEPT 3 2017  
1 TANNER GIRLETZ CEREAL AB RB 3115 MAGIC MIKE
2 JORRY HOLMES MERRITT BC RB 251B MINION
3 FABIAN DUECK ACME, AB RB 253 STARVIN MARVIN
4 COY ROBBINS CAMROSE, AB RB 2079 SHENANIGANS
5 BRYCE WEST CADOGAN, AB RB 1961 KINGS RANSOM
6 WACEY FINKBEINER PONOKA AB RB 170 BLACKLIST
RR   RB M50 FBB
RR   RB A30 LUNAR
     
EVENT :TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 1PM SAT SEPT 2 2017  
1 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT  
2 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
3 AARON MILLER CREMONA, AB  
4 DAWSON JOHNSON STRATHMORE, AB  
5 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS AB  
6 JOSH EIRIKSON BANDERA, TX  
7 BLANE COX CAMERON TX  
8 RANDALL CARLISLE Athens, LA  
9 MURRAY POLE ERSKINE AB  
10 LEVI SIMPSON PONOKA AB  
11 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB  
12 DEAN EDGE RIMBEY AB  
PERFORMANCE: #2 1PM SUN SEPT 3 2017  
1 WYATT HAYES VAL MARIE SK  
2 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB  
3 BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
4 LOGAN BIRD NANTON AB  
5 ERIK DUBLANKO THORSBY AB  
6 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB  
7 LOGAN HOFER MAGRATH AB  
8 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
9 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
10 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
11 KEELY BONNETT PONOKA AB  
12 WYATT BRANDEN BARRHEAD AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9AM SAT SEPT 2 2017  
1 CLINT MAIER MERITT, BC  
2 TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
3 JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB  
4 KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
5 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
6 MARK NUGENT WATER VALLEY AB  
7 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB  
8 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
9 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
10 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
11 LES FACCA COCHRANE AB  
12 SHAWN MILLER DALEMEAD AB  
13 STACY CORNET BRANT AB  
14 RILEY WARREN STETTLER AB  
15 CORY SOLOMON PRAIRIE VIEW TX  
16 SHANE HANCHEY SULPHUR LA  
17 BLAIR SMITH WIMBORNE AB  
18 LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
     
EVENT :STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 1PM SAT SEPT 2 2017  
1 LUKE SIMONIN NARAMATA BC  
2 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN BC  
3 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY AB  
4 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK  
5 BEN RAMEY PONOKA AB  
6 JEREMY KRYWCUN LANGDON AB  
7 LUCAS PARKER MARWAYNE AB  
8 MATT RICHARDSON OLDS AB  
9 DAYTON ROWORTH CZAR AB  
10 JESSE LAWES PROVOST AB  
11 TY MILLER WAINWRIGHT AB  
12 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB  
13 LAYNE DELEMONT CHAUVIN AB  
PERFORMANCE: #2 1PM SUN SEPT 3 2017  
1 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
2 HARLEY COLE CALGARY, AB  
3 JUSTIN MILLER NEEPAWA MB  
4 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB  
5 CURTIS CASSIDY DONALDA AB  
6 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
7 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
8 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB  
9 TODD WOODWARD LETHBRIDGE AB  
10 BRENDAN LAYE CONSORT AB  
11 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY AB  
12 DEREK FRANK STONY PLAIN AB  
13 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
SLACK PERFORMANCE: #3 9AM SAT SEPT 2 2017  
1 TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
2 WADE MCNOLTY 150 MILE HOUSE BC  
3 JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB  
4 KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
5 DENVER ROY DALEMEAD, AB  
6 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
7 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
8 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB  
9 CRAIG WEISGERBER PONOKA AB  
10 TANNER MILAN COCHRANE AB  
11 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
12 CODY CASSIDY DONALDA AB  
13 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
14 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
15 MATT REEVES CROSS PLAINS TX  
16 JASON THOMAS BENTON, AR  
17 JUSTIN PAUL SHAFFER HALLSVILLE, TX  
18 HUNTER CURE HOLLIDAY TX  
19 BO ANDERSON WATERVALLEY AB  
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 1PM SAT SEPT 2 2017  
1 NICOLE PANA WOOD MOUNTAIN SK  
2 BAILEE SWITZER ANEROID SK  
3 CHELSEA MOORE POUCE COUPE BC  
4 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW AB  
5 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB  
6 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
7 TAYLOR SHIELDS COCHRANE AB  
8 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
9 SIERRA SHIELDS COCHRANE, AB  
10 SARAH GERARD SAVONA BC  
11 CARMAN POZZOBON ALDERGROVE, BC  
12 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB  
     
PERFORMANCE: #2 1PM SUN SEPT 3 2017  
1 SHALAYNE LEWIS VERNON BC  
2 MELISSA THIESSEN STETTLER AB  
3 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY AB  
4 CATHY GRANT GRANTON ON  
5 TONI DIXON MILLARVILLE AB  
6 JOLEEN SEITZ SAVONA BC  
7 RUSTY RAE QUAM WAINWRIGHT AB  
8 JULIE LEGGETT KAMLOOPS BC  
9 COLBY GILBERT MAPLE CREEK, SASK  
10 STEFFANIE MATHER - M POUCE COUPE BC  
11 KAYLEA ARGENT GROUNDBIRCH BC  
12 NEVADA DYNNESON OSOYOOS BC  
SLACK PERFORMANCE: #3 9AM SAT SEPT 2 2017  
1 GAYLENE BUFF WESTWOLD BC  
2 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
3 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
4 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW AB  
5 REBECCA MILLER DALEMEAD AB  
6 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB  
7 BOBBIE GOODWIN CRANBROOK BC  
8 TAYLOR MANNING EDSON AB  
9 TAYLOR JACOB CARMINE TX  
10 SHAYNA WEIR PONOKA AB  
11 CRYSTAL CHRISTMAN OKOTOKS AB  
12 JAIME HINTON BULVERDE TX  
13 RENE LECLERCQ HOLDEN AB  
14 KENDRA EDEY LONGVIEW AB  
15 BAYLEE JO GRAHAM CARBERRY, MB  
16 ANNE LAWES OLDS AB  
17 SARA CHRISTMAS GIBSONS BC  
     
EVENT :STEER RIDING    
PERFORMANCE: #1 1PM SAT SEPT 2 2017  
1 LUKE FERBER IRRICANA, AB  
2 DEXTER PATTON WORSLEY AB  
3 STEFAN TONITA SASKATOON, SASK  
PERFORMANCE: #2 1PM SUN SEPT 3 2017  
1 DIXON TATTRIE YOUNGSTOWN, AB  
2 BRANDON TETZ CREMONA  
3 MATT HOWARD MUNSON, AB  
4 CARTER SAHLI RED DEER, AB  
5 JUSTIN HARRIS COURTENAY, BC  
6 DYLAN CONNERS BLUFFTON, AB  
7 LUKASEY MORRIS ATOKA, OK  
     
EVENT :TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 1PM SAT SEPT 2 2017  
1 BRETT BUSS PONOKA AB  
TYREL FLEWELLING LACOMBE AB  
2 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT  
KELLY BUHLER PRITCHARD BC  
3 STEELE DEPAOLI LONGVIEW AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM AB  
4 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD AB  
GRADY BRANDEN BARRHEAD  
5 BRETT MCCARROLL CAMROSE AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
6 MATT SHERWOOD PIMA AZ  
WALT WOODARD STEPHENVILLE TX  
7 CASH ISNARDY CACHE CREEK, BC  
JONAH ANTOINE CASH CREEK, BC  
8 CAREY ISNARDY CACHE CREEK BC  
RILEY ISNARDY PEACHLAND, BC  
9 BRAIDY DAVIES SEVEN PERSONS AB  
TRENT TUNKE MEDICINE HAT AB  
10 LEVI SIMPSON PONOKA AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB  
11 DON DEPAOLI LONGVIEW AB  
COLTER DEPAOLI LONGVIEW AB  
PERFORMANCE: #2 1PM SUN SEPT 3 2017  
1 LOGAN BIRD NANTON AB  
BRENT KEAVENEY NANTON, AB  
2 COLE DAVISON VULCAN, AB  
CORY KIDD STETESVILLE, NC  
3 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK  
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB  
4 ROLAND MCFADDEN VULCAN AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS AB  
5 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
6 KEELY BONNETT PONOKA AB  
LOGAN BONNETT PONOKA AB  
7 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
KIEL WILSON LONGVIEW, AB  
8 DENVER JOHNSON STRATHMORE AB  
SPENCER RUTHERFORD MERRITT BC  
9 MIKE BEERS KAMLOOPS BC  
CHAD EVENSON PRITCHARD BC  
10 CLAY ULLERY TWO HILLS AB  
RILEY WILSON CARDSTON AB  
11 CLINT BUHLER OKOTOKS AB  
ROCKY DALLYN NANTON AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9AM SAT SEPT 2 2017  
1 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
BO ANDERSON WATERVALLEY AB  
2 MARK NUGENT WATER VALLEY AB  
DOUG WILKINSON ARROWWOOD AB  
3 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
4 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB  
5 TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
6 CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN AB  
LEE ROMBOUGH SEXSMITH AB  
7 KOLTON SCHMIDT BARRHEAD AB  
JUSTIN DAVIS COTTONWOOD CA  
8 RILEY WARREN STETTLER AB  
STACY CORNET BRANT AB  
9 BRADY MINOR ELLENSBURG WA  
RILEY MINOR ELLENSBURG WA  
10 BRADY TRYAN HUNTLEY MT  
LANE MITCHELL BOLIVAR, TN  










 
Become a CPRA Member Sign up to receive CPRA Press Releases




 
 

   

Cinch
IHG Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo


Ranchmans
SharpEdge
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
      - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive