Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR REGINA AGRIBITION PRO RODEO
Regina, Saskatchewan
November 22-25, 2017
* Return to main Event Approval page

REGINA AGRIBITION PRO RODEO
EVENT :SADDLE BRONC      
PERFORMANCE: #1 POOL A NOV 22/23    
1 CLAY ELLIOTT NANTON AB C5S 700 LADY GAGA
2 LAYTON GREEN MEETING CREEK AB C5S 03 VERONICA
3 CALL MARR TWIN BUTTE AB C5S W40 WD40
4 LANE WATT HARDISTY AB C5S X92 NORTHERN LIGHTS
5 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB C5S 966 HEADACHE
6 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB C5S 1371 DEVIL'S VALLEY
7 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB C5S 61T GOLDEN GIRL
8 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB C5S E27 KLING'S CLASSIC
RR   C5S 34 BRUTUS
RR   C5S T79 BAY CITY
PERFORMANCE: #2 POOL A 23-Nov    
1 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB    
2 JOSH HARDEN BIG VALLEY AB    
3 LANE CUST SYLVAN LAKE, AB    
4 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB    
5 LANE WATT HARDISTY AB    
6 CALL MARR TWIN BUTTE AB    
7 LAYTON GREEN MEETING CREEK AB    
8 CLAY ELLIOTT NANTON AB    
       
PERFORMANCE: #3 POOL B NOV 24/25    
1 TYREL LARSEN INGLIS MB C5S G7 LITTLE ROTTEN
2 TROY CROWSER WHITEWOOD SD C5S 114T TWENTY BELOW
3 SAM KELTS STAVELY AB C5S 70 GILLIGAN
4 COLE SCOTT Kamloops BC C5S Y31 BETTY BUCKS
5 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND C5S 020 STARBUCKS
6 KIRK THOMPSON OAK LAKE MB C5S 184 HIGH VALLEY
7 JUSTIN BERG CAMROSE AB C5S V95 TUXEDO KATE
8 COLEMAN WATT HARDISTY AB C5S 1205 SHATTERED VALLEY
RR   C5S 1276 SHOWTIME
RR   PRS 012 BIG SKY
PERFORMANCE: #4 POOL B 25-Nov    
1 COLEMAN WATT HARDISTY AB    
2 JUSTIN BERG CAMROSE AB    
3 KIRK THOMPSON OAK LAKE MB    
4 DUSTY HAUSAUER DICKINSON ND    
5 COLE SCOTT Kamloops BC    
6 SAM KELTS STAVELY AB    
7 TROY CROWSER WHITEWOOD SD    
8 TYREL LARSEN INGLIS MB    
       
EVENT :BAREBACK      
PERFORMANCE: #1 POOL A NOV 22/23    
1 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB PR C19 WARRENS FREE SHIPPING
2 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB C5 H4 CAJUN MAN
3 KY MARSHALL BOWDEN AB PR D3 BARCELONA CITY
4 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY AB C5 68 SPITFIRE
5 TRENTEN MONTERO WINNEMUCCA, NV C5 808 WICHITA
6 KODY LAMB SHERWOOD PARK AB PR W7 BALI CITY
7 TY TAYPOTAT REGINA SK C5 N36 SCARFACE
8 LUKE CREASY BROWNFIELD AB C5 320 BAY SINNER
RR   C5 589 WHITE WATER
RR   C5 36 ROANY
PERFORMANCE: #2 POOL A 23-Nov    
1 LUKE CREASY BROWNFIELD AB    
2 TY TAYPOTAT REGINA SK    
3 KODY LAMB SHERWOOD PARK AB    
4 TRENTEN MONTERO WINNEMUCCA, NV    
5 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY AB    
6 KY MARSHALL BOWDEN AB    
7 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB    
8 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB    
       
PERFORMANCE: #3 POOL B NOV 24/25    
1 COLIN ADAMS DELORAINE MB PR F38 BORROWED ANGEL
2 DENNY PHIPPS COCHRANE AB C5 022 WAYNES PAL
3 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC C5 96 NIGHT LIFE
4 TATE HARTELL STRATHMORE AB C5 144 BLACK EYE
5 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK AB C5 105 RED ALERT
6 DANTAN BERTSCH EASTEND SK C5 77 FABIO
7 COLE GOODINE CARBON AB C5 108 WOLFSHINE
8 WYATT MAINES MAPLE CREEK SK C5 701 EASY MONEY
RR   PR X27 DUSTY TRAILS
RR   PR 632 UNDERCOVER
PERFORMANCE: #4 POOL B 25-Nov    
1 WYATT MAINES MAPLE CREEK SK    
2 COLE GOODINE CARBON AB    
3 DANTAN BERTSCH EASTEND SK    
4 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK AB    
5 TATE HARTELL STRATHMORE AB    
6 GAVIN DEROSE KAMLOOPS BC    
7 DENNY PHIPPS COCHRANE AB    
8 COLIN ADAMS DELORAINE MB    
       
EVENT :BULL RIDING      
PERFORMANCE: #1 POOL A NOV 22/23    
1 MARCOS GLORIA EDMONTON, AB PRB 301 BIG DEAL
2 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK SK PRB A84 BOOSTER JUICE
3 JORDAN HANSEN CALGARY, AB C5B T5 SWAMP MONSTER
4 SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB C5B 131 TRICKY DEAL
5 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK C5B 1102 BIG DIP
6 LONNIE WEST CADOGAN, AB C5B 309 PERKACET
7 CHRIS YOUNG HOLDEN AB PRB 3 NITRO TUFF
8 COY ROBBINS CAMROSE, AB C5B 203 LITTLE DIPPER
RR   PRB E3 LIL WAYNE
RR   C5B 018 KLINGS LAST FLING
PERFORMANCE: #2 POOL A 23-Nov    
1 COY ROBBINS CAMROSE, AB    
2 CHRIS YOUNG HOLDEN AB    
3 LONNIE WEST CADOGAN, AB    
4 TODD CHOTOWETZ MAJOR SK    
5 SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB    
6 JORDAN HANSEN CALGARY, AB    
7 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK SK    
8 MARCOS GLORIA EDMONTON, AB    
       
PERFORMANCE: #3 POOL B NOV 24/25    
1 WACEY FINKBEINER PONOKA AB C5B 1102 BIG DIP
2 ZANE LAMBERT PONOKA, AB C5B T5 SWAMP MONSTER
3 TYLER PANKEWITZ PONOKA AB C5B 018 KLINGS LAST FLING
4 TIMOTHY LIPSETT LUMSDEN SK C5B 131 TRICKY DEAL
5 JERETT NASH ECKVILLE AB PRB A84 BOOSTER JUICE
6 GARRETT GREEN MEETING CREEK AB C5B 309 PERKACET
7 CAMERON BROWN DIDSBURY AB PRB 43 REAL DEAL
8 KYLE BROWN DIDSBURY, AB C5B 203 LITTLE DIPPER
RR   C5B 301 BIG DEAL
RR   PRB 3 NITRO TUFF
PERFORMANCE: #4 POOL B 25-Nov    
1 KYLE BROWN DIDSBURY, AB    
2 CAMERON BROWN DIDSBURY AB    
3 GARRETT GREEN MEETING CREEK AB    
4 JERETT NASH ECKVILLE AB    
5 TIMOTHY LIPSETT LUMSDEN SK    
6 TYLER PANKEWITZ PONOKA AB    
7 ZANE LAMBERT PONOKA, AB    
8 WACEY FINKBEINER PONOKA AB    
       
EVENT :TIE DOWN ROPING      
PERFORMANCE: #1 POOL A NOV 22/23    
1 BLAIR SMITH WIMBORNE AB    
2 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB    
3 JASON SCHAFFER BROADUS MT    
4 STETSON VEST CHILDRESS TX    
5 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK    
6 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB    
7 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB    
8 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB    
PERFORMANCE: #2 POOL A 23-Nov    
1 KYLE LUCAS CARSTAIRS AB    
2 ALWIN BOUCHARD SCANDIA AB    
3 TYLER JOHNSON DIDSBURY AB    
4 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK    
5 STETSON VEST CHILDRESS TX    
6 JASON SCHAFFER BROADUS MT    
7 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB    
8 BLAIR SMITH WIMBORNE AB    
       
PERFORMANCE: #3 POOL B NOV 24/25    
1 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB    
2 ERIK DUBLANKO THORSBY AB    
3 LOGAN BIRD NANTON AB    
4 RILEY WARREN STETTLER AB    
5 MURRAY POLE ERSKINE AB    
6 DEAN EDGE RIMBEY AB    
7 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT    
8 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB    
PERFORMANCE: #4 POOL B 25-Nov    
1 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB    
2 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT    
3 DEAN EDGE RIMBEY AB    
4 MURRAY POLE ERSKINE AB    
5 RILEY WARREN STETTLER AB    
6 LOGAN BIRD NANTON AB    
7 ERIK DUBLANKO THORSBY AB    
8 CLAYTON SMITH ECKVILLE AB    
       
EVENT :STEER WRESTLING      
PERFORMANCE: #1 POOL A NOV 22/23    
1 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK    
2 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK    
3 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA AB    
4 BRENDAN LAYE CONSORT AB    
5 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB    
6 TANNER MILAN COCHRANE AB    
7 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB    
8 CURTIS CASSIDY DONALDA AB    
PERFORMANCE: #2 POOL A 23-Nov    
1 CURTIS CASSIDY DONALDA AB    
2 JOE GUZE DRAYTON VALLEY AB    
3 TANNER MILAN COCHRANE AB    
4 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB    
5 BRENDAN LAYE CONSORT AB    
6 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA AB    
7 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK    
8 TYSON WILLICK BLAINE LAKE SK    
       
PERFORMANCE: #3 POOL B NOV 24/25    
1 JASON THOMAS BENTON, AR    
2 STRAWS MILAN COCHRANE AB    
3 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB    
4 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB    
5 JESSE LAWES PROVOST AB    
6 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB    
7 BAILLIE MILAN COCHRANE AB    
8 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB    
PERFORMANCE: #4 POOL B 25-Nov    
1 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB    
2 BAILLIE MILAN COCHRANE AB    
3 BROCK BUTTERFIELD PONOKA AB    
4 JESSE LAWES PROVOST AB    
5 TRAVIS REAY MAYERTHORPE AB    
6 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB    
7 STRAWS MILAN COCHRANE AB    
8 JASON THOMAS BENTON, AR    
       
EVENT :BARREL RACING      
PERFORMANCE: #1 POOL A NOV 22/23    
1 SARAH GERARD SAVONA BC    
2 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC    
3 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB    
4 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB    
5 RENE LECLERCQ HOLDEN AB    
6 SYDNEY DAINES RED DEER COUNTY, AB    
7 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW AB    
8 MELISSA THIESSEN STETTLER AB    
PERFORMANCE: #2 POOL A 23-Nov    
1 MELISSA THIESSEN STETTLER AB    
2 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW AB    
3 SYDNEY DAINES RED DEER COUNTY, AB    
4 RENE LECLERCQ HOLDEN AB    
5 KIRSTY WHITE BIG VALLEY AB    
6 LYNETTE BRODOWAY BROOKS AB    
7 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC    
8 SARAH GERARD SAVONA BC    
       
PERFORMANCE: #3 POOL B NOV 24/25    
1 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB    
2 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR    
3 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY AB    
4 TAYLOR MANNING EDSON AB    
5 CRYSTAL CHRISTMAN OKOTOKS AB    
6 KENDRA EDEY LONGVIEW AB    
7 SHAYNA WEIR PONOKA AB    
8 STEFFANIE MATHER - M POUCE COUPE BC    
PERFORMANCE: #4 POOL B 25-Nov    
1 STEFFANIE MATHER - M POUCE COUPE BC    
2 SHAYNA WEIR PONOKA AB    
3 KENDRA EDEY LONGVIEW AB    
4 CRYSTAL CHRISTMAN OKOTOKS AB    
5 TAYLOR MANNING EDSON AB    
6 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY AB    
7 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR    
8 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY AB    
       
EVENT :TEAM ROPING      
PERFORMANCE: #1 POOL A NOV 22/23    
1 ROLAND MCFADDEN VULCAN AB    
DEVIN WIGEMYR BROOKS AB    
2 CLARK MCCARROLL DAYSLAND AB    
KOLTON SCHMIDT BARRHEAD AB    
3 CLAY ULLERY TWO HILLS AB    
RILEY WILSON CARDSTON AB    
4 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK    
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB    
5 BRETT MCCARROLL CAMROSE AB    
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB    
6 RILEY ROY STRATHMORE AB    
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK    
7 BRAIDY DAVIES SEVEN PERSONS AB    
TY CAHOON CARDSTON, AB    
8 CLINT BUHLER OKOTOKS AB    
ROCKY DALLYN NANTON AB    
PERFORMANCE: #2 POOL A 23-Nov    
1 CLINT BUHLER OKOTOKS AB    
ROCKY DALLYN NANTON AB    
2 BRAIDY DAVIES SEVEN PERSONS AB    
TY CAHOON CARDSTON, AB    
3 RILEY ROY STRATHMORE AB    
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK    
4 BRETT MCCARROLL CAMROSE AB    
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB    
5 JESSE POPESCUL GLENTWORTH SK    
KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT AB    
6 CLAY ULLERY TWO HILLS AB    
RILEY WILSON CARDSTON AB    
7 CLARK MCCARROLL DAYSLAND AB    
KOLTON SCHMIDT BARRHEAD AB    
8 ROLAND MCFADDEN VULCAN AB    
DEVIN WIGEMYR BROOKS AB    
       
PERFORMANCE: #3 POOL B NOV 24/25    
1 LEVI SIMPSON PONOKA AB    
JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB    
2 BRETT BUSS PONOKA AB    
TYREL FLEWELLING LACOMBE AB    
3 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB    
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB    
4 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB    
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB    
5 RILEY WARREN STETTLER AB    
STACY CORNET BRANT AB    
6 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT    
SPENCER RUTHERFORD MERRITT BC    
7 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB    
BRADY TRYAN HUNTLEY MT    
8 KASPER ROY MOSSLEIGH AB    
TREY GALLAIS SUNDRE, AB    
PERFORMANCE: #4 POOL B 25-Nov    
1 KASPER ROY MOSSLEIGH AB    
TREY GALLAIS SUNDRE, AB    
2 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB    
BRADY TRYAN HUNTLEY MT    
3 RHEN RICHARD ROOSEVELT UT    
SPENCER RUTHERFORD MERRITT BC    
4 RILEY WARREN STETTLER AB    
STACY CORNET BRANT AB    
5 TROY FISCHER MAYERTHORPE AB    
WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB    
6 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB    
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB    
7 BRETT BUSS PONOKA AB    
TYREL FLEWELLING LACOMBE AB    
8 LEVI SIMPSON PONOKA AB    
JEREMY BUHLER ARROWWOOD AB    











 
Become a CPRA Member Sign up to receive CPRA Press Releases




 
 

   

Cinch
IHG Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo


Ranchmans
SharpEdge
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
      - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive