Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR NICOLA VALLEY PRO RODEO
Merritt, British Columbia
September 1-2, 2018
* Return to main Event Schedule / Approval page

MERRITT, BC NICOLA VALLEY PRO RODEO
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 LANE CUST ARDMORE AB NS V3 BANDALERO
2 DUSTIN FLUNDRA PINCHER CREEK, AB NS 242 GET SMART
3 LANE WATT HARDISTY, AB NS 023 SUGAR KICK
4 TYLER CORRINGTON HASTINGS MN NS B11 JARRETT
5 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB NS X82 BLACK OUT
6 JAKE BROWN ECKVILLE, AB NS 228 BOTTOMS UP
7 JUSTIN BERG CAMROSE, AB NS C34 MOVING SHADOWS
8 ISAAC DIAZ DESDEMONA, TX NS 40 BLACK MAMBA
9 LOGAN HAY WILDWOOD, AB NS 232 LONE STAR
10 COOPER THATCHER WILDWOOD, AB NS X91 BANSHEE
11 PRESTON OGLE DES MOINES, NM NS 014 RAMBLE ON
12 JAKE BURWASH NANTON, AB NS 94 WHISKEY WHISPERS
RR   NS 346 ROSE PETLE
RR   NS 11 DODGE AVENGER
RR   NS J10 POWER SUPPLY
PERFORMANCE: #2 1:00PM SUN SEP 02 2018  
1 DUSTY HAUSAUER DICKINSON, ND NS 11 DODGE AVENGER
2 COLTON MILLER LANCE CREEK, WY NS 346 ROSE PETLE
3 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD, AB NS V3 BANDALERO
4 SAM KELTS STAVELY, AB NS B11 JARRETT
5 DAWSON DAHM DUFFIELD, AB NS 014 RAMBLE ON
6 CALL MARR TWIN BUTTE, AB NS X82 BLACK OUT
7 DAWSON HAY WILDWOOD, AB NS 023 SUGAR KICK
8 COLT GORDON COMANCHE, OK NS 227 KINKY BOOTS
9 JAKE WATSON HUDSONS HOPE, BC NS 228 BOTTOMS UP
10 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB NS 40 BLACK MAMBA
11 LAYTON GREEN MEETING CREEK, AB NS 232 LONE STAR
12 RICKY WARREN HUDSONS HOPE, BC NS 231 BLACK BETTY
13 BEN ANDERSEN ECKVILLE, AB NS 94 WHISKEY WHISPERS
RR   NS 239 MY MISTAKE
RR   NS C34 MOVING SHADOWS
RR   NS J10 POWER SUPPLY
     
EVENT: BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 TRENTEN MONTERO WINNEMUCCA, NV N 118 STEVIE KNICKS
2 JACOB STEMO BASHAW, AB N S9 COORS ORIGINAL
3 ORIN LARSEN INGLIS, MB N X81 SPILLED PERFUME
4 SETH HARDWICK RANCHESTER, WY N 117 TAXI
RR   N 013 HIGH VOLTAGE
RR   N 120 HAPPY HOOKER
PERFORMANCE: #2 1:00PM SUN SEP 02 2018  
1 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB N 677 A K A
2 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB N 844 CRAZY ALICE
3 KY MARSHALL BOWDEN, AB N 013 HIGH VOLTAGE
4 COLE GOODINE CARBON, AB N S9 COORS ORIGINAL
RR   N 120 HAPPY HOOKER
RR   N 024 BAHAMA MAMA
     
EVENT: BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 TY ELLIS SONNINGDALE, SK NB 449 CHABA
2 CAMERON BROWN DIDSBURY, AB NB 311 TANERITE
3 GARRETT GREEN MEETING CREEK, AB NB 308 ANFRACTUOUS
4 KYLE BROWN DIDSBURY, AB NB 333 ORANGE CRUSH
5 CHRIS YOUNG HOLDEN, AB NB 321 MILLION REASONS
6 JORRY HOLMES MERRITT, BC NB 424 CANADIAN MADE
7 AUSTIN NASH ECKVILLE, AB NB 410 UNHOLY CONFESSION
RR   NB 203 KILL SWITCH
RR   NB 419 DESPERADO
RR   NB Z21 CRAZY WINGS
PERFORMANCE: #2 1:00PM SUN SEP 02 2018  
1 ZANE LAMBERT PONOKA, AB NB 321 MILLION REASONS
2 LUKE GEE STANFORD, MT NB Z21 CRAZY WINGS
3 ZACHERY KING CRESTON, BC NB 308 ANFRACTUOUS
4 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC NB 333 ORANGE CRUSH
5 KANE LARSEN CROSSFIELD, AB NB 143 LOCK IT UP
6 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK, SK NB 199 PLAN B
7 WACEY FINKBEINER PONOKA, AB NB 311 TANERITE
8 TODD CHOTOWETZ MAJOR, SK NB 449 CHABA
RR   NB 419 DESPERADO
RR   NB 203 KILL SWITCH
RR   NB 402 HATE BY DESIGN
     
EVENT: TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 BLANE COX CAMERON, TX  
2 SHANE HANCHEY SULPHUR, LA  
3 LOGAN BIRD NANTON, AB  
4 WYATT BRANDEN BARRHEAD, AB  
5 MIKE JOHNSON HENRYETTA, OK  
6 BLAIR SMITH WIMBORNE, AB  
7 LOGAN HOFER MAGRATH, AB  
8 DAWSON JOHNSON STRATHMORE, AB  
9 AARON MILLER CREMONA, AB  
10 DARREN DUBLANKO THORSBY, AB  
11 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SUN SEP 02 2018  
1 KY MARSHALL BOWDEN, AB  
2 TYLER POPESCUL MEDICINE HAT, AB  
3 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
4 BO PICKETT CALDWELL, ID  
5 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
6 TYLER LEISCHNER OLDS, AB  
7 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
8 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
9 MURRAY POLE ERSKINE, AB  
10 DEAN EDGE RIMBEY AB  
11 MATT SHIOZAWA CHUBBUCK, ID  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM SAT SEPT 01 2018  
1 CLINT MAIER MERITT, BC  
2 JAKE HERMAN CHASE, BC  
3 RILEY WARREN STETTLER, AB  
4 CHAD GULICK WETASKIWIN, AB  
5 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
6 CLAYTON SMITH ECKVILLE, AB  
7 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
8 WYATT HAYES VAL MARIE, SK  
9 ERIK DUBLANKO THORSBY, AB  
10 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
11 ALWIN BOUCHARD SCANDIA, AB  
12 TYLER JOHNSON DIDSBURY, AB  
13 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
14 KIRK ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
15 JOSH EIRIKSON PINCHER CREEK, AB  
16 DEVEN GERWATOSKI PONOKA,AB  
17 STACY CORNET BRANT, AB  
18 STETSON VEST CHILDRESS TX  
19 CODY BRETT SILVER VALLEY, AB  
     
EVENT: STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 BROCK BUTTERFIELD PONOKA, AB  
2 LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB  
3 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
4 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB  
5 DEREK FRANK STONY PLAIN, AB  
6 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN, BC  
7 JACOB TALLEY KEATCHIE, LA  
8 JUSTIN PAUL SHAFFER HALLSVILLE, TX  
9 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
10 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SUN SEP 02 2018  
1 TANNER MILAN COCHRANE AB  
2 BRIDGER CHAMBERS STEVENSVILLE, MT  
3 BO ANDERSON WATERVALLEY AB  
4 CAM LEESON HINTON AB  
5 CRAIG WEISGERBER PONOKA, AB  
6 TY MASON SPRUCEGROVE, AB  
7 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
8 LUKE GEE STANFORD, MT  
9 MATT MAILER BOTHA, AB  
10 JOE GUZE DRAYTON VALLEY, AB  
11 TRAVIS REAY MAYERTHORPE, AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM SAT SEPT 01 2018  
1 HARLEY COLE OKOTOKS, AB  
2 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY, AB  
3 TYSON WILLICK BLAINE LAKE, SK  
4 BEN RAMEY PONOKA, AB  
5 KODY DOLLERY CALDWELL, TX  
6 BRENDAN LAYE CONSORT, AB  
7 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
8 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
9 MATT RICHARDSON OLDS, AB  
10 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
11 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
12 NORMAN BREEN PRINCETON, BC  
13 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA, AB  
14 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD, AB  
     
EVENT: NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 HUNTER SAWLEY FOX CREEK, AB  
2 LOGAN HAY WILDWOOD, AB  
3 COOPER THATCHER WILDWOOD, AB  
4 PRESTON OGLE DES MOINES, NM  
5 JAKE BURWASH NANTON, AB  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SUN SEP 02 2018  
1 BEN ANDERSEN ECKVILLE, AB  
2 LUCAS MACZA HIGH RIVER, AB  
     
EVENT: NOVICE BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 MASON HELMECZI SUNDRE AB  
2 CHETT DEITZ MILO, AB  
     
EVENT: LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 TAYLOR SHIELDS COCHRANE, AB  
2 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
3 ANGELA GANTER ABILENE, TX  
4 NICOLE LAURENCE CRESSON, TX  
5 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
6 KIRSTY WHITE BIG VALLEY, AB  
7 BERTINA OLAFSON HUDSON BAY, SK  
8 SHERRY CERVI MARANA, AZ  
9 SHELLY SHIELDS COCHRANE, AB  
10 VANESSA LEGGETT KAMLOOPS, BC  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SUN SEP 02 2018  
1 RENEE RAE WILLIS PRINCETON, BC  
2 NIKKI VANDERLEE STETTLER, AB  
3 SHANNON LEGUERRIER DONALDA, AB  
4 CATHY GRANT GRANTON ON  
5 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
6 KIRSTEN GJERDE STRATHMORE,AB  
7 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW, AB  
8 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
9 JOANNE POLE ERSKINE, AB  
10 COLBY GILBERT PONOKA AB  
11 SHELBY SPIELMAN DALHART, TX  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM SAT SEPT 01 2018  
1 CARMAN POZZOBON SOVONA, BC  
2 SARAH GERARD SAVONA, BC  
3 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
4 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
5 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY, AB  
6 SYDNEY DAINES RED DEER COUNTY, AB  
7 JENNA O'REILLY MILLARVILLE, AB  
8 RENE LECLERCQ HOLDEN, AB  
9 NIKKI HANSEN DICKINSON, ND  
10 CHRISTY DAVIDSON OZONA, TX  
11 JOLEEN SEITZ SAVONA, BC  
12 JUSTINE ELLIOTT LACOMBE, AB  
13 TAYLOR MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB  
14 KYLA SIMMONS WEST KELOWNA, BC  
15 SASHA NOVAL GRANUM, AB  
16 ANNE LAWES OLDS, AB  
17 NEVADA DYNNESON OSOYOOS, BC  
18 VIRGINYA FORAN EDMONTON, AB  
19 RENEE BLANC CHASE, BC  
     
EVENT: STEER RIDING    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 TANNER SKENE PRINCE ALBERT, SK  
2 CARTER SAHLI RED DEER, AB  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SUN SEP 02 2018  
1 CAUY SCHMIDT CORONATION, AB  
2 DUSTY GOLDEN MAYERTHORPE, AB  
3 CHASE TKACH CORONATION, AB  
4 TRISTEN MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB  
5 AUZYN CORR SEXSMITH, AB  
     
EVENT: TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 1:00PM SAT SEPT 01 2018  
1 JACE LAMBERT SAVONA, BC  
NICK TEIXEIRA KAMLOOPS, BC  
2 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
3 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
WYATT HAYES VAL MARIE, SK  
4 RILEY WILSON CARDSTON, AB  
JACKSON LOUIS VERNON, BC  
5 BRETT MCCARROLL CAMROSE, AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
6 CORY PETSKA MARANA, AZ  
DERRICK BEGAY WINSLOW, AZ  
7 TYREL FLEWELLING LACOMBE, AB  
GRADY QUAM CROSSFIELD, AB  
8 KELLY BUHLER PRITCHARD, BC  
CLINT BUHLER OKOTOKS, AB  
9 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN, AB  
PERFORMANCE: #2 1:00PM SUN SEP 02 2018  
1 ROLAND MCFADDEN VULCAN, AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS, AB  
2 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS, AB  
3 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
DENVER JOHNSON STRATHMORE, AB  
4 KEELY BONNETT PONOKA AB  
LOGAN BONNETT PONOKA, AB  
5 DON DEPAOLI LONGVIEW, AB  
VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
6 TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK  
TYCE MCLEOD WALDECK, SK  
7 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
8 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM, AB  
9 TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
TRENT TUNKE MEDICINE HAT, AB  
10 JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB  
LEVI SIMPSON PONOKA, AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 9:00AM SAT SEPT 01 2018  
1 RILEY WARREN STETTLER, AB  
CLAY ULLERY TWO HILLS, AB  
2 BRETT BUSS PONOKA, AB  
STACY CORNET BRANT, AB  
3 TY JOHNSON BRETON, AB  
LEONARD JOHNSON BRETON, AB  
4 DUSTIN BIRD CUT BANK, MT  
MIKE BEERS KAMLOOPS, BC  
5 BRADY TRYAN HUNTLEY, MT  
KASPER ROY MOSSLEIGH AB  





 

Cinch
Finning Ram Rodeo


Ranchmans
Troy Fischer Silverworks
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
  - Entry Calendar   - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive