Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
RODEO EVENT LISTING FOR 2018 GRASS ROOTS FINAL
Stampede Park - Calgary, Alberta
Sept 27-28, 2018
* Return to main Event Schedule / Approval page
 
* GRASS ROOTS FINAL CONTESTANT INFORMATION & PARKING MAP HERE

2018 GRASS ROOTS FINAL - FRIDAY, SEPTEMBER 28, 2018
SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI SEPT 28 2018  
JIM BERRY ROCKY MOUNTAIN HOUSE, AB VS 201 RISE AND SHINE
SAM KELTS STAVELY, AB KS 066 WILD CHILD
JAKE WATSON HUDSONS HOPE, BC KS 769 POCKET CHANGE
DAWSON HAY WILDWOOD, AB KKS 295 AS IF
LAYTON GREEN MEETING CREEK, AB JDS 21 RIP N ZIP
TYREL LARSEN INGLIS, MB JDS 18 MIDGET
JUSTIN BERG CAMROSE, AB PRS F38 BORROWED ANGEL
KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB RHS 932 TWEETER
DAWSON DAHM DUFFIELD, AB RHS 875 WALLSTREET
LANE WATT HARDISTY, AB OS W140 LITTLE BREEZE
RR1   KS 541 PAPER CLIP
RR2   VS P87 TURFWARS
     
BAREBACK    
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI SEPT 28 2018  
KY MARSHALL BOWDEN, AB RH 886 EVANKA
COLE GOODINE CARBON, AB V 936 TWO TIMER
PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB KK 253 SUNDANCE KID
GAVIN DEROSE KAMLOOPS, BC V 29 SHEER ICE
JACOB STEMO BASHAW, AB N 213 ALBERTA WILDCAT
DANTAN BERTSCH EASTEND, SK KK 247 CHICK FLICKS
SPUR LACASSE AIRDRIE, AB JD 231 BLUE BANANAS
MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK, AB RH 01 JULIAN
DYLAN BILTON RED DEER COUNTY, AB KK 224 MIGHTY FINE
COLE JAMIESON RED DEER, AB K 189 AFTER ALL
RR1   K 552 DOUBLE DIPPIN'
RR2   N 84 CRAZY ALICE
     
BULL RIDING    
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI SEPT 28 2018  
JB MOEN ELROSE, SK EB 9 HONKEY SAM
AUSTIN NASH ECKVILLE, AB OB 269 FISH CAMP
JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC VB 413 BLACK BATH
KANE LARSEN CROSSFIELD, AB JDB 306 PIG
TY ELLIS SONNINGDALE, SK JDB 303 WINCHESTER
WACEY FINKBEINER PONOKA, AB KB 44 EXCESSIVE FORCE
GARRETT GREEN MEETING CREEK, AB OB 333 JIMINY'S BACK
JARED PARSONAGE MAPLE CREEK, SK OB 147 BLURRED LINES
NICK TETZ CALGARY, AB EB 7 HOME GROWN
KYLE BROWN DIDSBURY, AB VB 408 GREY EYES
RR1   PRB 332 SPIT N' IMAGE
RR2   EB B7 HEADSTRUCK
     
TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI SEPT 28 2018  
BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
JOSH EIRIKSON PINCHER CREEK, AB  
ALWIN BOUCHARD SCANDIA, AB  
CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
RILEY WARREN STETTLER, AB  
LOGAN BIRD NANTON, AB  
CLAYTON SMITH ECKVILLE, AB  
KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
     
STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI SEPT 28 2018  
CODY CASSIDY DONALDA, AB  
TYSON WILLICK BLAINE LAKE, SK  
MATT RICHARDSON OLDS, AB  
LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB  
DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB  
DEREK FRANK STONY PLAIN, AB  
BRENDAN LAYE CONSORT, AB  
SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
STRAWS MILAN COCHRANE, AB  
     
LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI SEPT 28 2018  
ANGELA GANTER ABILENE, TX  
CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
SHELBY SPIELMAN DELHART, TX  
KYLIE WHITESIDE LONGVIEW, AB  
SHAYNA WEIR PONOKA, AB  
TAYLOR MANNING YELLOW HEAD COUNTY, AB  
RENEE WILLIS PRINCETON, BC  
DIANNE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
BERTINA OLAFSON HUDSONS BAY, SK  
BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
     
TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #2 7:00PM FRI SEPT 28 2018  
TRISTAN WOOLSEY NANTON, AB  
DENVER JOHNSON STRATHMORE, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
RILEY WILSON CARDSTON, AB  
BRETT BUSS PONOKA, AB  
JACE LAMBERT SAVONA, BC  
DUSTIN BIRD CUT BANK, MT  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB  
LEVI SIMPSON PONOKA, AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS, AB  
ROLAND MCFADDEN VULCAN, AB  
RILEY WARREN STETTLER, AB  
CLAY ULLERY TWO HILLS, AB  
KASPER ROY MOSSLEIGH, AB  
BRADY TRYAN HUNTLEY, MT  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS, AB  
JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
TYCE MCLEOD WALDECK, SK  
TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK  



2018 GRASS ROOTS FINAL - THURSDAY, SEPTEMBER 27, 2018
SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THURS SEPT 27 2018  
1 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB OS 120 FAKE TAXI
2 SAM KELTS STAVELY, AB KKS 273 SUGAR N SPICE
3 JAKE WATSON HUDSONS HOPE, BC NS B11 JARRETT
4 DAWSON HAY WILDWOOD, AB KKS 145 COOL STARS
5 LAYTON GREEN MEETING CREEK, AB RHS 886 EVANKA
6 TYREL LARSEN INGLIS, MB JDS 242 TOOL TIME
7 JUSTIN BERG CAMROSE, AB NS 239 MY MISTAKE
8 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB JDS 6 STIX
9 DAWSON DAHM DUFFIELD, AB SPS Y1 WALLFLOWER
10 LANE WATT HARDISTY, AB JDS 70 PATCHES
RR   KS 444 SOUTHERN LIGHTS
RR   KS 591 BOOKMARK
     
BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THURS SEPT 27 2018  
1 KY MARSHALL BOWDEN, AB K 245 WICKED WAYS
2 COLE GOODINE CARBON, AB RH 314 DIBBS
3 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB PR D4 SANDHILLS CITY
4 GAVIN DEROSE KAMLOOPS, BC PR 06 DETROIT CITY
5 JACOB STEMO BASHAW, AB JD 02 BAY STREET
6 DANTAN BERTSCH EASTEND, SK SP 122 TURN BACK TIME
7 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB PR W7 VALLEY CITY
8 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK, AB JD 223 MULBERRY HILL
9 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY, AB KK 932 MIND GAMES
10 COLE JAMIESON RED DEER, AB RH 100 FOXY
RR   JD 55 BLONDIE
RR   O W169 OLS TUBS ZIP TIE
     
BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THURS SEPT 27 2018  
1 JB MOEN ELROSE, SK SPB 205 BIG WILLOW
2 AUSTIN NASH ECKVILLE, AB BB 336 FAR OUT
3 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC BB 208 WHAT'S HIS NAME
4 KANE LARSEN CROSSFIELD, AB KKB 357 SCORPION
5 TY ELLIS SONNINGDALE, SK KB 311 TIPPIN' POINT
6 WACEY FINKBEINER PONOKA, AB PRB 3 LIL WAYNE
7 GARRETT GREEN MEETING CREEK, AB NB 410 UNHOLY CONFESSION
8 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK, SK PRB 330 WARPAINT
9 NICK TETZ CALGARY, AB KKB 127 ALL FIRED UP
10 KYLE BROWN DIDSBURY, AB NB 402 HATE BY DESIGN
RR   BB 919 KISH ME
RR   JDB 213 SKID MARK
     
TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THURS SEPT 27 2018  
1 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
2 CLAYTON SMITH ECKVILLE, AB  
3 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
4 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
5 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
6 LOGAN BIRD NANTON, AB  
7 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
8 JOSH EIRIKSON PINCHER CREEK, AB  
9 RILEY WARREN STETTLER, AB  
10 ALWIN BOUCHARD SCANDIA, AB  
     
STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THURS SEPT 27 2018  
1 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
2 CODY CASSIDY DONALDA, AB  
3 LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB  
4 TYSON WILLICK BLAINE LAKE, SK  
5 DEREK FRANK STONY PLAIN, AB  
6 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB  
7 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
8 MATT RICHARDSON OLDS, AB  
9 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
10 BRENDAN LAYE CONSORT, AB  
     
LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THURS SEPT 27 2018  
1 ANGELA GANTER ABILENE, TX  
2 SHELBY SPIELMAN DALHART, TX  
3 BERTINA OLAFSON HUDSON BAY, SK  
4 TAYLOR MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB  
5 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW, AB  
6 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
7 RENEE RAE WILLIS PRINCETON, BC  
8 SHAYNA WEIR PONOKA, AB  
9 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
10 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
     
BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 7:00PM THURS SEPT 27 2018  
1 RILEY WILSON CARDSTON, AB  
BRETT BUSS PONOKA, AB  
2 JACE LAMBERT SAVONA, BC  
DUSTIN BIRD CUT BANK, MT  
3 WYATT EIRIKSON OKOTOKS, AB  
JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
4 KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
BRADY TRYAN HUNTLEY, MT  
5 DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
6 DEVIN WIGEMYR BROOKS, AB  
ROLAND MCFADDEN VULCAN, AB  
7 JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB  
LEVI SIMPSON PONOKA, AB  
8 TYCE MCLEOD WALDECK, SK  
TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK  
9 RILEY WARREN STETTLER, AB  
CLAY ULLERY TWO HILLS, AB  
10 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
DENVER JOHNSON STRATHMORE, AB  




 

Cinch
Finning Ram Rodeo


Ranchmans
Troy Fischer Silverworks
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
  - Entry Calendar   - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive