Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR MEDICINE LODGE FALL ROUND UP
Medicine Lodge, Alberta
Sept 8, 2018
* Return to main Event Schedule / Approval page

MEDICINE LODGE FALL ROUND UP
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 08 2018  
1 JAKE BROWN ECKVILLE, AB JDS 222 CHANGE UP
2 LANE WATT HARDISTY, AB JDS 39 FRESNO
3 JUSTIN BERG CAMROSE, AB JDS 242 TOOL TIME
4 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD, AB JDS 01 CHILI BEAN
5 DUSTIN FLUNDRA PINCHER CREEK, AB JDS 605 DOMESTIC SHADOWS
6 RICKY WARREN HUDSONS HOPE, BC JDS 10 BOOTILEAR
7 SAM KELTS STAVELY, AB JDS 22 CHIN LEE
8 CALL MARR TWIN BUTTE, AB JDS 225 BATON ROUGE
9 DAWSON DAHM DUFFIELD, AB JDS 70 PATCHES
10 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB JDS 227 GENE ALLEN
11 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB JDS 6 STIX
12 LOGAN HAY WILDWOOD, AB JDS 88 MILKY WAY
13 LANE CUST ARDMORE AB JSD 21 RIP N ZIP
RR   JDS 2L SONORA
RR   JDS 108 BROKEN NOSE
RR   JDS 51 MELANCHOLY
     
EVENT: BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 08 2018  
1 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK, AB JD 014 TWEETY BIRD
2 DANTAN BERTSCH EASTEND, SK JD 601 HOGAN'S HERO
3 GAVIN DEROSE KAMLOOPS, BC JD 37 MOJO NIXON
4 KY MARSHALL BOWDEN, AB JD 02 BAY STREET
5 COLE GOODINE CARBON, AB JD 213 BLUE BANANAS
6 COLE JAMIESON RED DEER, AB JD Y90 ROAD RASH
7 TATE HARTELL-MACDONALD STRATHMORE, AB JD 223 MULBERRY HILL
RR   JD 515 QUITTEN TIME
RR   JD 724 MACKINAW
     
EVENT: BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 08 2018  
1 ZANE LAMBERT PONOKA, AB JDB 213 SKID MARK
2 AUSTIN NASH ECKVILLE, AB JDB 214 INNER NINJA
3 CHRIS YOUNG HOLDEN, AB JDB 303 WINCHESTER
4 KANE LARSEN CROSSFIELD, AB JDB 441 PIRHANA
5 JB MOEN ELROSE, SK JDB 305 POKER FACE
6 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC JDB 306 PIG
7 TY ELLIS SONNINGDALE, SK JDB 215 FENDER BENDER
8 KYLE BROWN DIDSBURY, AB JDB 119 SPIKE
9 GARRETT GREEN MEETING CREEK, AB JDB -69 SPOT ON
10 WACEY FINKBEINER PONOKA, AB JDB 216 STRIKE ZONE
RR   JDB 2C2 COLOR ME BAD
RR   JDB 219 PUZZLES
RR   JDB 31 BLUE WING
     
EVENT: TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 08 2018  
1 RILEY WARREN STETTLER, AB  
2 KIRK ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
3 KY MARSHALL BOWDEN, AB  
4 JOSH EIRIKSON PINCHER CREEK, AB  
5 LOGAN BIRD NANTON, AB  
6 CLAYTON SMITH ECKVILLE, AB  
7 TYLER LEISCHNER OLDS, AB  
8 BLAIR SMITH WIMBORNE, AB  
9 MIKE JOHNSON HENRYETTA, OK  
10 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
11 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
SLACK PERFORMANCE: #2 4:00PM FRI SEPT 07 2018  
1 DARREN DUBLANKO THORSBY, AB  
2 CHAD GULICK WETASKIWIN, AB  
3 LOGAN HOFER MAGRATH, AB  
4 DAWSON JOHNSON STRATHMORE, AB  
5 AARON MILLER CREMONA, AB  
6 WYATT BRANDEN BARRHEAD, AB  
7 DEAN EDGE RIMBEY AB  
8 MURRAY POLE ERSKINE, AB  
9 COLT CORNET BRANT, AB  
10 STACY CORNET BRANT, AB  
11 CODY BRETT SILVER VALLEY, AB  
12 WYATT HAYES VAL MARIE, SK  
13 TYLER JOHNSON DIDSBURY, AB  
14 ALWIN BOUCHARD SCANDIA, AB  
15 ERIK DUBLANKO THORSBY, AB  
16 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
17 LEVI SIMPSON PONOKA, AB  
18 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
     
EVNET: STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 08 2018  
1 EVAN SPADY ALLIANCE, AB  
2 CODY CASSIDY DONALDA, AB  
3 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
4 JACOB TALLEY KEATCHIE, LA  
5 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN, BC  
6 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA, AB  
7 CAM LEESON HINTON AB  
8 CRAIG WEISGERBER PONOKA, AB  
9 MATT MAILER BOTHA, AB  
10 JOE GUZE DRAYTON VALLEY, AB  
11 MATT RICHARDSON OLDS, AB  
SLACK PERFORMANCE: #2 4:00PM FRI SEPT 07 2018  
1 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
2 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB  
3 DEREK FRANK STONY PLAIN, AB  
4 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY, AB  
5 TYSON WILLICK BLAINE LAKE, SK  
6 BEN RAMEY PONOKA, AB  
7 BROCK BUTTERFIELD PONOKA, AB  
8 LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB  
9 BRENDAN LAYE CONSORT, AB  
10 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
11 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
     
EVENT: NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 08 2018  
1 LOGAN HAY WILDWOOD, AB  
2 LUCAS MACZA HIGH RIVER, AB  
3 PRESTON OGLE DES MOINES, NM  
4 COOPER THATCHER WILDWOOD, AB  
     
EVENT: NOVICE BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 08 2018  
1 COLTON OUELLETTE MEADOWLAKE SK  
2 JAKE PLOTTS DRAYTON VALLEY AB  
     
EVENT: LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 08 2018  
1 NICOLE LAURENCE CRESSON, TX  
2 JAYDEN WILSON GLEICHEN, AB  
3 RYLEE WILSON GLEICHEN, AB  
4 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW, AB  
5 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
6 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
7 CATHY GRANT GRANTON ON  
8 DAWN GERTNER STETTLER, AB  
9 KIRSTEN GJERDE STRATHMORE,AB  
10 VIRGINYA FORAN EDMONTON, AB  
SLACK PERFORMANCE: #2 4:00PM FRI SEPT 07 2018  
1 BERTINA OLAFSON HUDSON BAY, SK  
2 SASHA NOVAL GRANUM, AB  
3 MARCI LAYE BASHAW, AB  
4 MELLISSA RESCH LACOMBE, AB  
5 EMILY PUGSLEY FOOTHILLS, AB  
6 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
7 RENEE RAE WILLIS PRINCETON, BC  
8 REBECCA DALLAIRE PONOKA, AB  
9 CYNDA DIDIER PONOKA AB  
10 JUSTINE ELLIOTT LACOMBE, AB  
11 MICHELE PANKIW CALGARY, AB  
12 JOANNE POLE ERSKINE, AB  
     
EVENT: TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 08 2018  
1 RILEY WARREN STETTLER, AB  
CLAY ULLERY TWO HILLS, AB  
2 MONTY GERTNER STETTLER, AB  
JENNER MESTON STETTLER, AB  
3 RILEY WILSON CARDSTON, AB  
JACKSON LOUIS VERNON, BC  
4 TY ELLIS SONNINGDALE, SK  
GRADY BRANDEN BARRHEAD  
5 LOGAN BIRD NANTON, AB  
KELLY BUHLER PRITCHARD, BC  
6 CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN, AB  
JEFF DRISNER SHERWOOD PARK, AB  
7 BRETT MCCARROLL CAMROSE, AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
8 TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK  
TYCE MCLEOD WALDECK, SK  
9 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM, AB  
SLACK PERFORMANCE: #2 4:00PM FRI SEPT 07 2018  
1 COLE DAVISON VULCAN, AB  
KOLTON SCHMIDT BARRHEAD, AB  
2 RILEY ROY STRATHMORE AB  
BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
3 KYLE SMITH BRANT, AB  
TYREL FLEWELLING LACOMBE, AB  
4 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
5 WYATT HAYES VAL MARIE, SK  
TRENT TUNKE MEDICINE HAT, AB  
6 KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
DENVER JOHNSON STRATHMORE, AB  
7 LEVI SIMPSON PONOKA, AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB  
8 BRETT BUSS PONOKA, AB  
STACY CORNET BRANT, AB  
9 LOGAN BONNETT PONOKA, AB  
KEELY BONNETT PONOKA AB  




 

Cinch
Finning Ram Rodeo


Ranchmans
Troy Fischer Silverworks
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
  - Entry Calendar   - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive