|
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
|
EVENT DRAW FOR DAWSON CREEK EXHIBITION & STAMPEDE
Dawson Creek, BC
-
Finning Pro Tour Rodeo -
August 9-11, 2019
|
|
* Return to main Event Approval page |
DAWSON CREEK EXHIBITION & STAMPEDE |
EVENT :SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:15PM |
FRI AUG 09 2019 |
|
1 LANE WATT |
HARDISTY, AB |
KS 732 SPARKS FLY |
2 RICKY WARREN |
BIG VALLEY, AB |
KS 990 FLAMMING SHADOW |
3 CHANCE BARRASS |
YELLOWHEAD COUNTY, AB |
KS 278 ROSE GARDEN |
4 CHASE ZWEIFEL |
PARADISE HILL, SK |
KKS 756 WHAT ABOUT ME |
5 LANE WIMBERLY |
BELEN, NM |
KS 150 FIRST DATE |
6 ZEKE THURSTON |
BIG VALLEY, AB |
KKS 335 WESTERN SKIES |
7 JAKE WATSON |
HUDSONS HOPE, BC |
KS 537 ALLEY STREET |
8 DAWSON HAY |
WILDWOOD, AB |
KS 514 CENTRE STAGE |
RR |
|
KS 535 ALLEY LIGHTS |
RR |
|
KKS 272 COAL BANK |
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 CHET JOHNSON |
DOUGLAS, WY |
KS 541 PAPER CLIP |
2 TYLER CORRINGTON |
HASTINGS MN |
KKS 295 AS IF |
3 CORT SCHEER |
ELSMERE NE |
KS 778 COPPER CAT |
4 JAKE FINLAY |
GOODWELL, OK |
KKS 283 STAGE FRIGHT |
5 LOGAN HAY |
WILDWOOD, AB |
KKS 231 SUNSET STRIP |
6 BEN ANDERSEN |
ECKVILLE, AB |
KKS 733 FLASH DANCE |
7 KOLE ASHBACHER |
ARROWWOOD, AB |
KS 187 WINDOW SILL |
8 DAWSON DAHM |
DUFFIELD, AB |
KS 828 NICKLES & DIMES |
RR |
|
KS 769 POCKET CHANGE |
RR |
|
KS 990 FLAMMING SHADOW |
PERFORMANCE: #3 1:15PM |
SUN AUG 11 2019 |
|
1 KOLBY WANCHUK |
SHERWOOD PARK, AB |
KKS 921 ALLEY DRIFT |
2 JUSTIN BERG |
CAMROSE, AB |
KKS 264 STARS ALIVE |
3 SAM KELTS |
STAVELY, AB |
KKS 780 DIPPIN' DOTS |
4 DUSTIN FLUNDRA |
PINCHER CREEK, AB |
KKS 633 SUMMER TRIP |
5 CALL MARR |
TWIN BUTTE, AB |
KS 236 DARK SHADOW |
6 JAKE BURWASH |
NANTON, AB |
KS 922 MASTER MIND |
7 DUSTY HAUSAUER |
DICKINSON, ND |
KKS 152 COOL BACK |
8 LANE CUST |
ARDMORE, AB |
KKS 219 BUCKLE UP |
9 HUNTER SAWLEY |
FOX CREEK, AB |
KS 514 CENTRE STAGE |
RR |
|
KS 376 TOUCH OF FROST |
RR |
|
KS 732 SPARKS FLY |
|
|
|
EVENT :BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:15PM |
FRI AUG 09 2019 |
|
1 SPUR LACASSE |
Calgary, AB |
KK 945 ALLEY TRAIL |
2 PASCAL ISABELLE |
OKOTOKS, AB |
KK 552 DOUBLE DIPPIN' |
3 JACOB STEMO |
BASHAW, AB |
KK 253 SUNDANCE KID |
4 STRAWBS JONES |
DUFFIELD, AB |
KK 181 PACIFIC COAST |
RR |
|
KK 311 SNO CONE |
RR |
|
KK 936 COOL AGENT |
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 TY TAYPOTAT |
REGINA, SK |
K 717 MUST HAVE |
2 JAKE VOLD |
AIRDRIE, AB |
DR 1 DOCTOR THROUGH CRES |
3 COLIN ADAMS |
DELORAINE, MB |
KK 291 PEACE KEEPER |
4 LINDEN WOODS |
HIGH RIVER, AB |
K 298 PAINT BRUSH |
5 KY MARSHALL |
BOWDEN, AB |
K 356 OMAHA BEACH |
6 COLE GOODINE |
CARBON, AB |
K 482 SMOKY BAY |
7 DYLAN BILTON |
RED DEER COUNTY, AB |
KK 372 ROOKIE BLUE |
RR |
|
K 296 BLUE WINGS |
RR |
|
KK 224 MIGHTY FINE |
PERFORMANCE: #3 1:15PM |
SUN AUG 11 2019 |
|
1 MICHAEL SOLBERG |
SUNNYNOOK, AB |
K 245 WICKED WAYS |
2 GAVIN DEROSE |
KAMLOOPS, BC |
K 299 ALL IN |
3 DANTAN BERTSCH |
EASTEND SK |
KK 932 MIND GAMES |
4 TRENTEN MONTERO |
WINNEMUCCA, NV |
KK 336 MIDNIGHT SKIES |
5 WYATT MAINES |
MAPLE CREEK, SK |
K 241 ALBERTA PREMIUM |
RR |
|
KK 925 MAKE BELIEVE |
RR |
|
K 664 WESTERN STAR |
|
|
|
EVENT :BULL RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:15PM |
FRI AUG 09 2019 |
|
1 KYLE BROWN |
DIDSBURY, AB |
KB 311 TIPPIN' POINT |
2 CAMERON BROWN |
DIDSBURY, AB |
KKB 453 PARTYS OVER |
3 LUKE GEE |
STANFORD, MT |
KKB 466 ELECTRIC BLUE |
4 ARDIE MAIER |
TIMBER LAKE, SD |
KB 415 DEVILS TOWER |
5 TY ELLIS |
SONNINGDALE, SK |
KKB 190 BRAHMA BOOTS BLIND SPOT |
6 JB MOEN |
ELROSE, SK |
KB 011 SHORT FUSE |
7 COY ROBBINS |
CAMROSE, AB |
KB 403 SMOOTH OPERATOR |
8 LONNIE WEST |
CADOGAN, AB |
KKB 216 LETS PLAY |
9 BROCK RADFORD |
DEWINTON, AB |
KKB 601 STRANGER THINGS |
RR |
|
KKB 452 LIVING LIFE |
RR |
|
KB 303 NERVOUS SWITCH |
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 CODY LEE COVERCHUK |
MEADOWLAKE, SK |
KKB 357 SCORPION |
2 EDGAR DURAZO |
MOCTEZUMA,SONORA MX |
KKB 318 IVY LEAGUE |
3 DAKOTA LOUIS |
BROWNING, MT |
KB 014 GANGSTER CODE |
4 THOR HOEFER |
SPIRIT LAKE, ID |
KB 509 FLICK THE SWITCH |
5 WACEY FINKBEINER |
MEDICINE HAT, AB |
KKB 601 STRANGER THINGS |
6 JARED PARSONAGE |
MAPLE CREEK, SK |
KKB 06 EVERY DAY HUSTLER |
7 TODD CHOTOWETZ |
MAJOR, SK |
KB 701 BAMBOO |
8 GARRETT GREEN |
MEETING CREEK, AB |
KKB 671 PINK PANTHER |
9 MICHEAL OSTASHEK |
EDSON, AB |
DR 1 DOCTOR THROUGH CRES |
RR |
|
KKB 026 SOMETHING COOL |
RR |
|
KB 011 SHORT FUSE |
PERFORMANCE: #3 1:15PM |
SUN AUG 11 2019 |
|
1 TYLER BINGHAM |
HONEYVILE, UT |
KKB 026 SOMETHING COOL |
2 JACKSON SCOTT |
KAMLOOPS |
KB 311 TIPPIN' POINT |
3 JORDAN HANSEN |
CALGARY, AB |
KKB 452 LIVING LIFE |
4 JACOB GARDNER |
DAWSON CREEK, BC |
KB 701 BAMBOO |
5 NICK TETZ |
CALGARY, AB |
KB 303 NERVOUS SWITCH |
6 AUSTIN NASH |
ECKVILLE, AB |
DR 1 DOCTOR THROUGH CRES |
7 LOGAN BIEVER |
CLARESHOLM, AB |
KB 014 GANGSTER CODE |
8 SHAY MARKS |
SUNNYBROOK, AB |
KB 415 DEVILS TOWER |
9 BILLY WEST |
CADOGAN, AB |
KKB 190 BRAHMA BOOTS BLIND SPOT |
RR |
|
KKB 671 PINK PANTHER |
RR |
|
KKB 453 PARTYS OVER |
|
|
|
EVENT :TIE-DOWN ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:15PM |
FRI AUG 09 2019 |
|
1 CODY BRETT |
SILVER VALLEY, AB |
|
2 JASON SMITH |
WIMBORNE, AB |
|
3 BLANE COX |
CAMERON, TX |
|
4 BLAIR SMITH |
WIMBORNE, AB |
|
5 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS, AB |
|
6 AARON MILLER |
CREMONA, AB |
|
7 WYATT HAYES |
VAL MARIE, SK |
|
8 J.T. ROBINSON |
BIG VALLEY, AB |
|
9 DEVEN GERWATOSKI |
PONOKA,AB |
|
10 VIRGIL POFFENROTH |
RED DEER COUNTY, AB |
|
11 RILEY WARREN |
STETTLER, AB |
|
12 TYLER LEISCHNER |
OLDS, AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 KY MARSHALL |
BOWDEN, AB |
|
2 KEELY BONNETT |
PONOKA, AB |
|
3 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW, AB |
|
4 BLAKE WILLIAMSON |
DUCHESS, AB |
|
5 JESSE POPESCUL |
WOOD MOUNTAIN, SK |
|
6 STACY CORNET |
BRANT, AB |
|
7 COLT CORNET |
BRANT, AB |
|
8 CURTIS CASSIDY |
DONALDA, AB |
|
9 JOSH EIRIKSON |
PINCHER CREEK, AB |
|
10 LOGAN BIRD |
NANTON, AB |
|
11 KIRK ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
12 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
13 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA, AB |
|
14 TYLER JOHNSON |
DIDSBURY, AB |
|
PERFORMANCE: #3 1:15PM |
SUN AUG 11 2019 |
|
1 DARREN DUBLANKO |
THORSBY, AB |
|
2 ERIK DUBLANKO |
THORSBY, AB |
|
3 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH, AB |
|
4 MARK NUGENT |
WATER VALLEY, AB |
|
5 DEAN EDGE |
RIMBEY AB |
|
6 TYLER POPESCUL |
MEDICINE HAT, AB |
|
7 LOGAN SPADY |
ALLIANCE, AB |
|
8 WYATT WILLIAMS |
GLENNS FERRY, ID |
|
9 LOGAN HOFER |
MAGRATH, AB |
|
10 MURRAY POLE |
ERSKINE, AB |
|
11 SHANE SMITH |
WIMBORNE, AB |
|
12 BEN ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
13 DAWSON JOHNSON |
STRATHMORE, AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER WRESTLING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:15PM |
FRI AUG 09 2019 |
|
1 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE, BC |
|
2 TY MASON |
SPRUCEGROVE, AB |
|
3 DALLAS FRANK |
PARKLAND COUNTY, AB |
|
4 DEREK FRANK |
STONY PLAIN, AB |
|
5 COLEMAN KOHORST |
OKOTOKS AB |
|
6 CRAIG WEISGERBER |
PONOKA, AB |
|
7 BO ANDERSON |
WATERVALLEY AB |
|
8 HUNTER CURE |
HOLLIDAY, TX |
|
9 LAYNE DELEMONT |
CHAUVIN, AB |
|
10 TY MILLER |
WAINWRIGHT, AB |
|
11 BROCK BUTTERFIELD |
PONOKA, AB |
|
12 LUKE GEE |
STANFORD, MT |
|
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 JORDY GUZE |
DRAYTON VALLEY, AB |
|
2 TANNER BRUNNER |
RAMONA, KS |
|
3 STEPHEN CULLING |
FORT ST. JOHN, BC |
|
4 BRENDAN LAYE |
CONSORT, AB |
|
5 CURTIS CASSIDY |
DONALDA, AB |
|
6 JAY MANY GREY HORSES |
STANDOFF, AB |
|
7 DENVER ROY |
DALEMEAD, AB |
|
8 KODY DOLLERY |
CALDWELL, TX |
|
9 BAILLIE MILAN |
COCHRANE, AB |
|
10 STEVEN GILBERT |
ENTWISTLE, AB |
|
11 TANNER MILAN |
COCHRANE, AB |
|
12 SCOTT GUENTHNER |
PROVOST, AB |
|
13 BRIDGER CHAMBERS |
STEVENSVILLE, MT |
|
PERFORMANCE: #3 1:15PM |
SUN AUG 11 2019 |
|
1 EVAN SPADY |
ALLIANCE, AB |
|
2 CODY CASSIDY |
DONALDA, AB |
|
3 DUSTIN WALKER |
VANSCOY,SK |
|
4 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY, AB |
|
5 TY ERICKSON |
HELENA, MT |
|
6 JACOB GARDNER |
DAWSON CREEK, BC |
|
7 TYSON WILLICK |
BLAINE LAKE, SK |
|
8 RYAN SHUCKBURGH |
INNISFAIL, AB |
|
9 LANDON BEARDSWORTH |
RED DEER COUNTY |
|
10 JOE GUZE |
DRAYTON VALLEY, AB |
|
11 CHANCE BUTTERFIELD |
PONOKA, AB |
|
12 MATT RICHARDSON |
OLDS, AB |
|
13 BEN RAMEY |
PONOKA, AB |
|
|
|
|
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:15PM |
FRI AUG 09 2019 |
|
1 QUINTEN TAYLOR |
PARKLAND, AB |
|
2 HAYDEN COLE |
CONDOR, AB |
|
3 K'S THOMSON |
LUNDBRECK, AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 SAM RANDLE |
SCONE, SOUTH WALES |
|
2 JAYDEN BLACKER |
NANTON, AB |
|
PERFORMANCE: #3 1:15PM |
SUN AUG 11 2019 |
|
1 KALE HUGHSON |
FOREMOST, AB |
|
2 SAWYER EIRIKSON |
OKOTOKS, AB |
|
3 LACHLAN SHEPPARD |
SNYDER, TX |
|
|
|
|
EVENT :NOVICE BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 SAM CHURCH |
STRATHMORE, AB |
|
|
|
|
EVENT :LADIES BARREL RACING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:15PM |
FRI AUG 09 2019 |
|
1 KIRSTY WHITE |
BIG VALLEY, AB |
|
2 JESSA GALLOWAY |
PONOKA, AB |
|
3 REBECCA MILLER |
DALEMEAD, AB |
|
4 TONI DIXON |
MILLARVILLE AB |
|
5 MELISSA THIESSEN |
STETTLER, AB |
|
6 KYLIE WHITESIDE |
LONGVIEW, AB |
|
7 BRADI WHITESIDE |
LONGVIEW, AB |
|
8 SHAYNA WEIR |
PONOKA, AB |
|
9 KIM GERWATOSKI |
PONOKA, AB |
|
10 DEB GUELLY |
OKOTOKS AB |
|
11 SHAYLEE MCMANN |
DONALDA, AB |
|
12 SHANNON LEGUERRIER |
DONALDA, AB |
|
13 BERTINA OLAFSON |
HUDSON BAY, SK |
|
14 CALLAHAN CROSSLEY |
HERMISTON, OR |
|
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 LYNETTE BRODOWAY |
BROOKS, AB |
|
2 DENA MILLARD |
VANDERHOOF, BC |
|
3 JUSTINE ELLIOTT |
LACOMBE, AB |
|
4 JENNIFER SHARP |
RICHARDS, TX |
|
5 JACKIE GANTER |
ABILENE, TX |
|
6 JENNA O'REILLY |
MILLARVILLE, AB |
|
7 ERYN COY |
HIGH RIVER, AB |
|
8 RYLEE TRENHOLM |
CHETWYND, BC |
|
9 LAKOTA BIRD |
NANTON, AB |
|
10 ANGELA GANTER |
ABILENE, TX |
|
11 MARCI LAYE |
BASHAW, AB |
|
12 CRANNA ROBERTS |
RED DEER COUNTY, AB |
|
13 SHELLY SHIELDS |
COCHRANE, AB |
|
14 JENNIFER NEUDORF |
GRANDE PRAIRIE, AB |
|
PERFORMANCE: #3 1:15PM |
SUN AUG 11 2019 |
|
1 DIANE SKOCDOPOLE |
BIG VALLEY, AB |
|
2 STACEY RUZICKA |
BLUFFTON, AB |
|
3 RENE LECLERCQ |
HOLDEN, AB |
|
4 JOANNE POLE |
ERSKINE, AB |
|
5 CASEY DACYK |
PONOKA, AB |
|
6 SHELBY SPIELMAN |
DALHART, TX |
|
7 MARIAH MANNERING |
QUESNEL, BC |
|
8 SARAH GERARD |
SAVONA, BC |
|
9 TAYLOR MANNING |
YELLOWHEAD COUNTY, AB |
|
10 VIRGINYA FORAN |
SPRUEGROVE, AB |
|
11 BROOKE WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
12 LANE WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
13 CAROLYNN KNAPP |
MAYERTHORPE, AB |
|
14 TRISTAN JOHNER |
MAYERTHORPE, AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:15PM |
FRI AUG 09 2019 |
|
1 TRISTEN MANNING |
YELLOWHEAD COUNTY, AB |
|
2 GARRETT BERTAMINI |
ACME, AB |
|
3 BRAXTON ROWE |
WORSLEY, AB |
|
4 KESTON LOEWEN |
WINFIELD, AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 DUSTY GOLDEN |
MAYERTHORPE, AB |
|
2 BEAU GARDNER |
ARROWWOOD, AB |
|
3 BENJAMIN HAVELL |
SUNSET HOUSE, AB |
|
PERFORMANCE: #3 1:15PM |
SUN AUG 11 2019 |
|
1 KEGAN KMITA |
WEYBURN, SK |
|
2 TRINITY BEAR |
WHITEWOOD, SK |
|
3 BAILEY SCHELLENBERG |
COCHRANE, AB |
|
4 GRIFFIN KOESTER |
ROCKYFORD, AB |
|
5 GORDON ERICKSON |
SUNDRE, AB |
|
|
|
|
EVENT :TEAM ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 1:15PM |
FRI AUG 09 2019 |
|
1 CLINT BUHLER |
OKOTOKS, AB |
|
CHASE SIMPSON |
CLARESHOLM, AB |
|
2 WYATT HAYES |
VAL MARIE, SK |
|
WYATT EIRIKSON |
OKOTOKS AB |
|
3 JOEY ROMO II |
NANTON, AB |
|
RILEY ROY |
STRATHMORE, AB |
|
4 DAWSON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
DILLON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
5 RILEY WARREN |
STETTLER, AB |
|
CLAY ULLERY |
TWO HILLS, AB |
|
6 TRISTIN WOOLSEY |
NANTON, AB |
|
DENVER JOHNSON |
STRATHMORE, AB |
|
7 NICK TEIXEIRA |
KAMLOOPS, BC |
|
JACE LAMBERT |
SAVONA, BC |
|
8 KELLY BUHLER |
PRITCHARD, BC |
|
LUKE SKOCDOPOLE |
BIG VALLEY, AB |
|
9 MIKE BEERS |
KAMLOOPS, BC |
|
CHAD EVENSON |
PRITCHARD, BC |
|
10 CLINT MADDOX |
ECKVILLE, AB |
|
THOMAS KAISER |
BRETON, AB |
|
PERFORMANCE: #2 1:15PM |
SAT AUG 10 2019 |
|
1 KODY POTTS |
BARRHEAD, AB |
|
GRADY BRANDEN |
BARRHEAD |
|
2 KASH BONNETT |
PONOKA, AB |
|
TATE SCHMIDT |
BARRHEAD, AB |
|
3 BOBBY LOUIS |
VERNON, BC |
|
DANIEL KAISER |
BRETON, AB |
|
4 KEELY BONNETT |
PONOKA, AB |
|
LOGAN BONNETT |
PONOKA, AB |
|
5 STACY CORNET |
BRANT, AB |
|
JESSE POPESCUL |
WOOD MOUNTAIN, SK |
|
6 LOGAN SPADY |
ALLIANCE, AB |
|
SPENCER RUTHERFORD |
MERRITT, BC |
|
7 LEVI SIMPSON |
PONOKA, AB |
|
COLE DAVISON |
VULCAN, AB |
|
8 BRETT BUSS |
PONOKA, AB |
|
KLAY WHYTE |
PONOKA, AB |
|
PERFORMANCE: #3 1:15PM |
SUN AUG 11 2019 |
|
1 BRAIDY DAVIES |
CYPRESS COUNTY, AB |
|
BRADY CHAPPEL |
MOOSE JAW, SK |
|
2 KASPER ROY |
MOSSLEIGH, AB |
|
KAL FULLER |
BOZEMAN, MT |
|
3 ROLAND MCFADDEN |
VULCAN, AB |
|
DEVIN WIGEMYR |
BROOKS, AB |
|
4 TEE MCLEOD |
WALDECK, SK |
|
TREY GALLAIS |
SUNDRE, AB |
|
5 TUFTIN MCLEOD |
WALDECK, SK |
|
TYCE MCLEOD |
WALDECK, SK |
|
6 DUSTIN BIRD |
CUT BANK, MT |
|
RILEY WILSON |
CARDSTON, AB |
|
7 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW, AB |
|
TRENT TUNKE |
MEDICINE HAT, AB |
|
8 CLARK MCCARROLL |
DAYSLAND, AB |
|
KYLE SMITH |
BRANT, AB |
|
9 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN, AB |
|
LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH, AB |
|
10 GRADY QUAM |
CROSSFIELD, AB |
|
COLTEN FLETCHER |
WAINWRIGHT, AB |
|
|
|
|
|