Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR MEDICINE LODGE FALL ROUND UP
Medicine Lodge, AB
September 7, 2019
* Return to main Event Approval page

MEDICINE LODGE FALL ROUND UP
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEP 7 2019  
1 LOGAN HAY WILDWOOD, AB JDS 39 FRESNO
2 BEN ANDERSEN ECKVILLE, AB JDS 6 STIX
3 LANE CUST ARDMORE, AB JDS 10 BOOTILEAR
4 LACHLAN MILLER WARWICK, AUSTRALIA JDS 88 MILKY WAY
5 JAKE BURWASH NANTON, AB JDS 37 MOJO NIXON
6 DAWSON DAHM DUFFIELD, AB JDS 222 CHANGE UP
7 HUNTER SAWLEY FOX CREEK, AB JDS 242 TOOL TIME
8 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD, AB JDS 2L SONORA
9 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB JDS 21 RIP N ZIP
10 RILEY REGIER CORONATION, AB JDS 605 DOMESTIC SHADOWS
11 JUSTIN BERG CAMROSE, AB JDS 70 PATCHES
12 CHASE ZWEIFEL PARADISE HILL, SK JDS 22 CHIN LEE
13 LANE WIMBERLY BELEN, NM JDS 01 CHILI BEAN
RR   JDS 225 BATON ROUGE
RR   JDS 64 STONES
RR   JDS 18 MIDGET
RR   JDS 48 UNDECIDED
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEP 7 2019  
1 COLIN ADAMS DELORAINE, MB JD X-82 E-TICKET
2 LINDEN WOODS HIGH RIVER, AB JD 724 MACKINAW
3 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK, AB N 20 STAR STRUCK
4 DANTAN BERTSCH EASTEND SK JD 601 HOGAN'S HERO
5 GAVIN DEROSE KAMLOOPS, BC JD 014 TWEETY BIRD
6 STRAWBS JONES DUFFIELD, AB JD 213 BLUE BANANAS
7 KY MARSHALL BOWDEN, AB JD 223 MULBERRY HILL
8 COLE GOODINE CARBON, AB JD 420 BAY MOON
9 JACOB STEMO BASHAW, AB JD 02 BAY STREET
RR   JD 212 YOU NEVER KNOW
RR   JD Y90 ROAD RASH
RR   JD 19 RADICAL REDNECK
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEP 7 2019  
1 TY ELLIS SONNINGDALE, SK JDB 2C2 COLOR ME BAD
2 COY ROBBINS CAMROSE, AB VB B39 SEMI MENTAL
3 SHANE PETERS DELBURNE, AB JDB 510C YUMA
4 ZANE LAMBERT PONOKA, AB JDB -69 SPOT ON
5 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB JDB 52C HAM
6 WACEY FINKBEINER MEDICINE HAT, AB JDB 566 ZACK ATTACK
7 TODD CHOTOWETZ MAJOR, SK JDB 31 BLUE WING
8 MICHEAL OSTASHEK EDSON, AB JDB 55C SEBASTIAN
9 SHAY MARKS SUNNYBROOK, AB VB -401 SLIPPER
10 GARRETT GREEN MEETING CREEK, AB VB 34 APPLAUSE
11 DAKOTA LOUIS BROWNING, MT JDB 206 POLAR EXPRESS
12 THOR HOEFER SPIRIT LAKE, ID JDB 014 BANANA BLAST
13 KYLE BROWN DIDSBURY, AB VB 218 PARACHUTE
14 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC VB 257 RAISE A RUCKUS
15 NICK TETZ CALGARY, AB JDB 213 SKID MARK
16 AUSTIN NASH ECKVILLE, AB JDB 96L MERLE
17 JACKSON SCOTT KAMLOOPS JDB 119 SPIKE
18 LUKE GEE STANFORD, MT JDB 306 PIG
19 ARDIE MAIER TIMBER LAKE, SD JDB 303 WINCHESTER
RR   JDB 56C WASH OFF
RR   JDB 57C MOBY DYCK
RR   JDB 50C KAWASAKI
RR   JDB 214 INNER NINJA
RR   JDB 4BC KY
     
EVENT :TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEP 7 2019  
1 DAWSON JOHNSON STRATHMORE, AB  
2 LOGAN HOFER MAGRATH, AB  
3 TYLER POPESCUL MEDICINE HAT, AB  
4 KY MARSHALL BOWDEN, AB  
5 RILEY WARREN STETTLER, AB  
6 DEVEN GERWATOSKI PONOKA,AB  
7 BLAIR SMITH WIMBORNE, AB  
8 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
9 MARK NUGENT WATER VALLEY, AB  
10 JOSH EIRIKSON PINCHER CREEK, AB  
SLACK PERFORMANCE: #2 4:00PM FRI SEP 6 2019  
1 KEELY BONNETT PONOKA, AB  
2 LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
3 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
4 KIRK ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
5 LOGAN BIRD NANTON, AB  
6 DARREN DUBLANKO THORSBY, AB  
7 ERIK DUBLANKO THORSBY, AB  
8 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
9 TYLER LEISCHNER OLDS, AB  
10 MURRAY POLE ERSKINE, AB  
11 J.T. ROBINSON BIG VALLEY, AB  
12 LES FACCA COCHRANE, AB  
13 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
14 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
15 CHAD GULICK WETASKIWIN, AB  
16 DYLAN KNAPP MAYERTHORPE, AB  
17 COLT CORNET BRANT, AB  
18 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
19 CODY BRETT SILVER VALLEY, AB  
20 QUINTON VAN STRATEN STETTLER, AB  
21 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
22 STACY CORNET BRANT, AB  
23 AARON MOSICKI WARBURG, AB  
     
EVENT :STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEP 7 2019  
1 LUKE GEE STANFORD, MT  
2 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC  
3 LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB  
4 BROCK BUTTERFIELD PONOKA, AB  
5 TY MILLER WAINWRIGHT, AB  
6 DENVER ROY DALEMEAD, AB  
7 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
8 MATT RICHARDSON OLDS, AB  
9 BEN RAMEY PONOKA, AB  
10 TY ELLIS SONNINGDALE, SK  
11 RYAN SHUCKBURGH INNISFAIL, AB  
12 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
13 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA, AB  
14 LOGAN KAUTZ PONOKA, AB  
SLACK PERFORMANCE: #2 4:00PM FRI SEP 6 2019  
1 TY MASON SPRUCEGROVE, AB  
2 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB  
3 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
4 BRENDAN LAYE CONSORT, AB  
5 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
6 JORDY GUZE DRAYTON VALLEY, AB  
7 CHAD ANDERSON ENTWISTLE, AB  
8 STEVEN GILBERT ENTWISTLE, AB  
9 BAILLIE MILAN COCHRANE, AB  
10 EVAN SPADY ALLIANCE, AB  
11 CODY CASSIDY DONALDA, AB  
12 TRAVIS REAY MAYERTHORPE, AB  
13 DEREK FRANK STONY PLAIN, AB  
14 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN, BC  
15 TANNER MILAN COCHRANE, AB  
     
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEP 7 2019  
1 SAWYER EIRIKSON OKOTOKS, AB  
2 QUINTEN TAYLOR PARKLAND, AB  
3 HAYDEN COLE CONDOR, AB  
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEP 7 2019  
1 SHELBY SPIELMAN DALHART, TX  
2 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
3 KIM GERWATOSKI PONOKA, AB  
4 RYLEE TRENHOLM CHETWYND, BC  
5 JESSA GALLOWAY PONOKA, AB  
6 AUREA MUNRO STRATHMORE, AB  
7 JERRI DUCE OKOTOKS, AB  
8 MARCI LAYE BASHAW, AB  
9 JAYDEN WILSON GLEICHEN, AB  
10 RYLEE WILSON GLEICHEN, AB  
SLACK PERFORMANCE: #2 4:00PM FRI SEP 6 2019  
1 JENNIFER ROBINSON SEXSMITH, AB  
2 MARCI POWELL STETTLER, AB  
3 JUSTINE ELLIOTT LACOMBE, AB  
4 SHANNON LEGUERRIER DONALDA, AB  
5 ADEL HANSEN LINDEN, AB  
6 CAROLYNN KNAPP MAYERTHORPE, AB  
7 CARLY CHRISTIANSON PARKLAND COUNTY, AB  
8 SAM SMITH RIMBEY, AB  
9 EILEEN WILLOUGHBY CAMROSE, AB  
10 JOANNE POLE ERSKINE, AB  
11 NANCY LEISCHNER OLDS, AB  
12 LAKOTA BIRD NANTON, AB  
13 ERYN COY HIGH RIVER, AB  
14 STACEY RUZICKA BLUFFTON, AB  
15 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY, AB  
16 CASEY DACYK PONOKA, AB  
     
EVENT :TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEP 7 2019  
1 WYATT EIRIKSON OKOTOKS AB  
SAWYER EIRIKSON OKOTOKS, AB  
2 CLARK MCCARROLL DAYSLAND, AB  
KYLE SMITH BRANT, AB  
3 CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN, AB  
JEFF DRISNER SHERWOOD PARK, AB  
4 BRETT MCCARROLL CAMROSE, AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
5 TY ELLIS SONNINGDALE, SK  
GRADY BRANDEN BARRHEAD  
6 RILEY WARREN STETTLER, AB  
CLAY ULLERY TWO HILLS, AB  
7 ROLAND MCFADDEN VULCAN, AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS, AB  
SLACK PERFORMANCE: #2 4:00PM FRI SEP 6 2019  
1 LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
TRENT TUNKE MEDICINE HAT, AB  
2 KEELY BONNETT PONOKA, AB  
LOGAN BONNETT PONOKA, AB  
3 CLINT BUHLER OKOTOKS, AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM, AB  
4 TYREL FLEWELLING LACOMBE, AB  
RILEY ROY STRATHMORE, AB  
5 TYCE MCLEOD WALDECK, SK  
TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK  
6 JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB  
KOLTON SCHMIDT BARRHEAD, AB  
7 DANIEL KAISER BRETON, AB  
DYLAN KNAPP MAYERTHORPE, AB  
8 KASPER ROY MOSSLEIGH, AB  
KAL FULLER BOZEMAN, MT  
9 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
DENVER JOHNSON STRATHMORE, AB  
10 DUSTIN COATES OLDS, AB  
SCOTT DAY AIRDRIE, AB  
11 STACY CORNET BRANT, AB  
JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  





 
Cinch Finning Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo
Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Maple Leaf Circuit Links Contact
  - Entry Calendar   - Finning Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
    - Maple Leaf Circuit   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Rookie Standings   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Winston Bruce Series   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Kenton Randle Series