Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E


CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR VALLEY WEST STAMPEDE SOCIETY EVENT
Langley, BC
Sept 3-4-5, 2022
* Return to Main Approval Directory

EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 3 2022  
1 JOSH DAVISON MILES CITY, MT DKS 446 CHUCKY
2 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB DKS 5Z23 MAY STORM
3 ZEKE THURSTON BIG VALLEY, AB DKS 580 OAK GARDEN
4 JAKE WATSON HUDSONS HOPE, BC DKS E13 FOX HOLE
5 DAWSON HAY WILDWOOD, AB DKS 3371 DEVILS SUN
6 LAYTON GREEN MEETING CREEK, AB DKS 608 TALL TODDY
7 HAYDEN COLE CONDOR, AB DKS 476 DOUBLE RED
8 BRODIE ROESSLER FAIRVIEW, AB DKS 204 MUSHROOM CLOUD
9 TYREL ROBERTS CHARLIE LAKE, BC DKS 417 CAYENNE PEPPER
RR   DKS P198 BIG LEAGUE
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN SEPT 4 2022  
1 COLT SMITH ALDERSYDE, AB Dr Release
2 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD, AB DKS 536 BORDERLINE
3 LUCAS MACZA HIGH RIVER, AB C5S 5616 N'D'N CAR
4 BRADY DINWOODIE KENOSEE LAKE, SK RS B28 MS.HEARTBROKE
5 LACHLAN MILLER WARWICK, AUSTRALIA C5S 2681
6 NICHOLAS PATTERSON BLACKFALDS, AB RS 44 STRAWBERRY
7 SAWYER EIRIKSON OKOTOKS, AB C5S 15G CLASSIC BEAR
8 LOGAN YOUNG TILLEY, AB C5S 224 BAD INTENTIONS
9 CHASE ZWEIFEL PARADISE HILL, SK RS 940 BENDER
RR   DKS 211 LEGENDS + LIES
PERFORMANCE: #3 2:00PM MON SEPT 5 2022  
1 COLEMAN WATT BATTLEFORD, SK C5S B18 MR. TWISTER
2 LOGAN HAY WILDWOOD, AB C5S 414 KANKLEBERRY
3 BEN ANDERSEN ECKVILLE, AB NYS 6 CASUAL SIX
4 COLT GORDON COMANCHE, OK C5S -12 BIG W
5 SAM KELTS STAVELY, AB C5S F14 NORTH COUNTRY
6 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB DKS H41 BLUE VIPER
7 HUNTER SAWLEY FOX CREEK, AB C5S A11 ONEY
8 JAKE HENRY WHEATLAND COUNTY, AB C5S 5946 NELSONS JACKET
9 HOUSTON BROWN MILES CITY, MT, USA DKS 429 LAWLESS
10 DAWSON DAHM DUFFIELD, AB C5S 5206 SHATTERED LUNATIC
RR   DKS 1X BIFF
RR   DKS 40 DUTCH TREAT
     
EVENT :BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 3 2022  
1 WYATT MAINES MAPLE CREEK, SK DK 624 LUCKY CHARM
2 BRETT WILLIAMS STAVELY, AB R D88 BIG WOO
3 TY TAYPOTAT NANTON, AB R YB18 SUNDANCE KID
4 STRAWBS JONES DUFFIELD, AB DK 311 BAIL BOND
5 PASCAL ISABELLE MASCOUCHE QC R Y31 CHRISTIAN
RR   DK 701 EASY MONEY
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN SEPT 4 2022  
1 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK, AB DK 105 PASSIN THROUGH
2 CALEB BENNETT CORVALLIS, MT DK G7 LITTLE ROTTEN
3 JACOB STEMO BASHAW, AB DK X03 CASH N CARRY
4 CHETT DEITZ MILO, AB DK 808 WICHITA
5 DANNY VANDENAMEELE LANGENBURG, SK DK 06 SHOWBOY
RR   R 709 THE GRADUATE
PERFORMANCE: #3 2:00PM MON SEPT 5 2022  
1 CLINT LAYE CADOGAN, AB NY 506 DYNAMIC
2 DANTAN BERTSCH TOMPKINS, SK DK 577 MIDNIGHT SPECIAL
3 ANTHONY THOMAS HOUSTON, TX DK 77 FABIO
4 COLE GOODINE CARBON, AB NY 633 BROKEN ARROW
5 TATE MACDONALD STRATHMORE, AB DR 1 DOCTOR RELEASE THROUGH CRES
6 CRUZ MCNULTY BIGGAR, SK DK E13 FOXHOLE
RR   DK 620 COUNTRY DANCER
     
EVENT :BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 3 2022  
1 WYATT LAUGHLIN ROCKY VIEW COUNTY, AB DKB 318 PERLICH BROS IVY LEAGUE
2 KANE LARSEN CROSSFIELD, AB RB 7459 GREAT WHITE
3 TREVOR LULUA HANCEVILLE, BC DKB 731 ALBERTA PRIME DEVILS ADVOCA
4 EDGAR DURAZO MOCTEZUMA,SONORA MX DKB 375 LATE NITE HOST
5 KAYDUNN HENRY RAYMOND, AB DKB 680 PERLICH BROS STRAIGHT SHOOT
6 CHANSE SWITZER HAZENMORE, SK RB 851B JOE EXOTIC
7 STEFAN TONITA SASKATOON, SK DKB 758 ALBERTA PRIME UNION JACK
8 WESTON DAVIDSON STRONGFIELD, SK RB 649 LOTTO
RR   RB A33 SWAGALICIOUS
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN SEPT 4 2022  
1 NICK TETZ CALGARY, AB DKB 877 DOWN WITH THE DEVIL
2 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK, SK DKB 744 ALL BANANA'S
3 JORDAN HANSEN AMISK, AB DKB 782 JACK THE RIPPER
4 LOGAN BIEVER CLARESHOLM, AB DKB 811 RAMBLIN MAN
5 KYLE BROWN DIDSBURY, AB DKB 481 AMERICAN HATS SWITCHBACK
6 JACOB GARDNER FORT ST. JOHN DKB 715 CHESTER
7 COY ROBBINS CAMROSE, AB DKB 675 CIRCUS FREAK
RR   DKB 758 ALBERTA PRIME UNION JACK
RR   DKB 826 FALLEN ANGEL
PERFORMANCE: #3 2:00PM MON SEPT 5 2022  
1 DAKOTA BUTTAR EATONIA, SK DKB 675 CIRCUS FREAK
2 DAWSON SHANNON DRAYTON VALLEY, AB DKB 375 LATE NITE HOST
3 WYATT GLEESON SUNDRE, AB DKB 601 TICKETY BOO
4 MICHEAL OSTASHEK EDSON, AB DKB 721 JACK KNIFE
5 CHAD HARTMAN LANCER, SK DKB 874 HANDSOME DEVIL
6 TANNER ENO CORONATION, AB DKB 782 JACK THE RIPPER
7 TYLER CRAIG CROSSFIELD, AB DKB 680 PERLICH BROS STRAIGHT SHOOT
8 TODD CHOTOWETZ MAJOR, SK DKB 715 CHESTER
9 LONNIE WEST CADOGAN, AB DKB 731 ALBERTA PRIME DEVILS ADVOCATE
10 CHRIS YOUNG CLIVE, AB DKB 826 FALLEN ANGEL
RR   DKB 318 PERLICH BROS IVY LEAGUE
     
EVENT :LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 2:00PM SAT SEPT 3 2022  
1 BRAIDY HOWES METISKOW, AB  
2 CHEYENNE WIMBERLY STEPHENVILLE, TX  
3 JORDYN TRESIDDER ROCKY VIEW COUNTY, AB  
4 KIRSTY WHITE BIG VALLEY, AB  
5 KYLA SIMMONS WEST KELOWNA, BC  
6 JOLEEN DOWNEY SAVONA, BC  
7 SARAH GERARD SAVONA, BC  
8 JENNA O'REILLY MILLARVILLE, AB  
9 MARCI LAYE BASHAW, AB  
10 STACEY RUZICKA BLUFFTON, AB  
11 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
12 MEGHAN GULLIVER CARSELAND, AB  
13 BERKELEY HOLM CLARESHOLM, AB  
14 KIM BABCOCK FORT ST JOHN, BC  
15 SONYA DODGINGHORSE TSUUTINA, AB  
16 CAYDA DODGINGHORSE TSUUT'INA, AB  
PERFORMANCE: #2 2:00PM SUN SEPT 4 2022  
1 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
2 VANESSA SALISBURY CLARESHOLM, AB  
3 VANESSA LEGGETT KAMLOOPS, BC  
4 SHELBY SPIELMAN PONOKA, AB  
5 MARIAH MANNERING QUESNEL, BC  
6 EMILY BEISEL WEATHERFORD, OK  
7 LYNETTE BRODOWAY BROOKS, AB  
8 LISA ZACHODA OKOTOKS, AB  
9 TONI DIXON MILLARVILLE AB  
10 MELISSA THIESSEN STETTLER, AB  
11 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY, AB  
12 LAKOTA BIRD NANTON, AB  
13 BROOKE WILLS KAMLOOPS, BC  
14 LANE WILLS POUCE COUPE, BC  
15 BAYLEIGH CHOATE FORT WORTH, TX, USA  
16 SANDRA CARTER VIKING, AB  
17 KERSTIN MACGREGOR ATHABASCA, AB  
PERFORMANCE: #3 2:00PM MON SEPT 5 2022  
1 TANA MILLARD ECKVILLE, AB  
2 DENA MILLARD VANDERHOOF, BC  
3 BERTINA OLAFSON HUDSON BAY, SK  
4 SHALAYNE LEWIS VERNON, BC  
5 RYLEE MCKENZIE ST PAUL, AB  
6 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW, AB  
7 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
8 KIRBY PENTTILA CALGARY, AB  
9 JUSTINE ELLIOTT LACOMBE, AB  
10 TAYLOR MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB  
11 JENNIFER NEUDORF GRANDE PRAIRIE, AB  
12 SAM SMITH RIMBEY, AB  
13 HARLEIGH HENDERSON ALIX, AB  
14 SHAYNA WEIR PONOKA, AB  
15 RENE LECLERCQ CLIVE, AB  
16 VIRGINYA FORAN BASTROP, TX  
17 LYRIC STRZEPEK ARDMORE, AB  
18 KAYCE LIPTAK TABER, AB  






 
SMS Equipment Troy Fischer Silverworks Ram Rodeo
Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Maple Leaf Circuit
Links - Entry Calendar   - SMS Equipment Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions  
Contact     - Maple Leaf Circuit   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions  
      - Rookie Standings   - Rule Book   - Rodeo News - Award Donors  
      - Winston Bruce Series   - Board of Directors   - Media Guide    
      - Kenton Randle Series