EVENT LISTING FOR TABER PRO RODEO |
|
|
EVENT :SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
SAT JULY 9 2016 |
|
1 LANE CUST |
SYLVAN LAKE, AB |
NS 346 ROSE PETLE |
2 CALL MARR |
TWIN BUTTE AB |
BS B11 JARRETT |
3 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
NS 023 SUGAR KICK |
4 KOLE ASHBACHER |
ARROWWOOD AB |
BS 118 BIG BOY |
5 KOLBY WANCHUK |
SHERWOOD PARK, AB |
BS V3 BANDALERO |
6 TOM KNIGHT |
SYNDER, TX |
NS 238 SMOKE SIGNAL |
7 RICKY WARREN |
HUDSONS HOPE, BC |
NS 840 DARK REMARK |
8 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
NS -35 WINTERING HILLS |
RR |
|
NS 733 BAR MAID |
RR |
|
NS 225 BLACK GOLD |
PERFORMANCE: #2 2:00PM |
SUN JULY 10 2016 |
|
1 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
NS 238 SMOKE SIGNAL |
2 JAKE BROWN |
ECKVILLE, AB |
NS 225 BLACK GOLD |
3 COLE SCOTT |
KAMLOOPS, BC |
BS B11 JARRETT |
4 LANE WATT |
OKOTOKS AB |
NS 023 SUGAR KICK |
5 PRESTON KAFKA |
GOODWELL, OK |
NS 733 BAR MAID |
6 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
NS 840 DARK REMARK |
7 JUSTIN BERG |
CAMROSE AB |
NS 346 ROSE PETLE |
RR |
|
NS -35 WINTERING HILLS |
RR |
|
BS 118 BIG BOY |
RR |
|
BS V3 BANDALERO |
|
|
|
EVENT :BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
SAT JULY 9 2016 |
|
1 COLE JAMIESON |
INNISFAIL AB |
B 13 LUCKY CHARM |
2 TATE HARTELL |
STRATHMORE AB |
B X82 BLACKOUT |
3 GAVIN DEROSE |
KAMLOOPS BC |
N 731 MAMACITA |
4 WYATT MAINES |
MAPLE CREEK SK |
N 026 CANDY ALICE |
5 LINDEN WOODS |
SWIFT CURRENT, SASK |
N 011 BOOZE CRUZ |
6 DANTAN BERTSCH |
EASTEND SK |
N 120 HAPPY HOOKER |
7 COHEN COLLINS |
REGINA, SK |
N 012 MEGGA BUCKS |
8 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
N 221 RATTLER |
RR |
|
N 944 GETS IT |
RR |
|
N 227 KINKY BOOTS |
PERFORMANCE: #2 2:00PM |
SUN JULY 10 2016 |
|
1 SPUR LACASSE |
AIRDRIE, AB |
N 228 BOTTOMS UP |
2 PASCAL ISABELLE |
OKOTOKS, AB |
B X82 BLACKOUT |
3 KYLE BOWERS |
DRAYTON VALLEY, AB |
N 944 GETS IT |
4 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
N 026 CANDY ALICE |
5 COLE GOODINE |
CARBON AB |
N 731 MAMACITA |
6 DYLAN BILTON |
RED DEER COUNTY AB |
N 011 BOOZE CRUZ |
7 MICHAEL SOLBERG |
SUNNYNOOK AB |
N 725 HONKY TONK |
8 DENNY PHIPPS |
COCHRANE AB |
N 227 KINKY BOOTS |
RR |
|
N 014 RAMBLE ON |
RR |
|
N 120 HAPPY HOOKER |
|
|
|
EVENT :BULL RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
SAT JULY 9 2016 |
|
1 COOPER ZUR |
LUNDBRECK AB |
WGB 261 APEX |
2 ERIC ISABELLE |
CROSSFIELD AB |
2BB 292 PAIN KILLER |
3 WACEY FINKBEINER |
PONOKA AB |
2BB 398 CRYING BLACK |
4 KYLE BROWN |
DIDSBURY, AB |
WGB 115 GRAN TORINO |
5 LONNIE WEST |
CADOGAN, AB |
WGB 1 MICKS MOUSE |
6 TODD CHOTOWETZ |
MAJOR SK |
WGB 962 WONDERLUST |
7 MATT O'FLYNN |
QUESNEL, BC |
2BB 185 SHOT OF WHISKEY |
RR |
|
WGB 7 PRETTY BOY |
RR |
|
2BB 328 FANTASTIC GENES |
PERFORMANCE: #2 2:00PM |
SUN JULY 10 2016 |
|
1 JORDAN CARLIER |
MEDICINE HAT AB |
2BB 147 STILL WATER |
2 LANE CORK |
QUESNEL BC |
WGB 70 COCKOO KONG |
3 JACKSON SCOTT |
KAMLOOPS, BC |
WGB A73 OKIE FROM MYSTOKY |
4 ARMANDO DAVILA |
RED WILLOW, AB |
WGB 0 FIDGET |
5 SHANE PETERS |
DELBURNE, AB |
2BB 313 DOZER |
6 BROCK RADFORD |
DEWINTON, AB |
2BB 165 BLUE BAYOU |
7 BRYCE WEST |
CADOGAN, AB |
2BB 21 LEGAL ALL OVER |
8 CASEY BERG |
WAINWRIGHT AB |
WGB 962 WONDERLUST |
RR |
|
WGB 208 LACE UP |
RR |
|
WGB 68 BLUE PRINT |
|
|
|
EVENT :TIE-DOWN ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
SAT JULY 9 2016 |
|
1 RUSSELL CARDOZA |
TERREBONNE, OR |
|
2 DUSTIN BIRD |
CUT BANK MT |
|
3 CLINT ARAVE |
BLACKFOOT ID |
|
4 RHEN RICHARD |
ROOSEVELT UT |
|
5 JOSH EIRIKSON |
BANDERA, TX |
|
6 LOGAN BIRD |
NANTON AB |
|
7 TYLER POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
8 MIKE JOHNSON |
HENRYETTA OK |
|
9 DEAN EDGE |
RIMBEY AB |
|
10 BEN ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
11 KIRK ROBINSON |
REDDEER COUNTY, AB |
|
12 DARREN DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
13 WAYNE WARKENTIN |
CALMAR AB |
|
14 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
15 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
16 MARK NUGENT |
WATER VALLEY AB |
|
PERFORMANCE: #2 2:00PM |
SUN JULY 10 2016 |
|
1 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
2 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
3 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
4 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
5 LOGAN HOFER |
MAGRATH AB |
|
6 CHAD JOHNSON |
DEL BONITA AB |
|
7 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
8 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
9 BRAD SOMMERFELDT |
CARDSTON AB |
|
10 JESSE FINNERTY |
DUCHESS AB |
|
11 RANDY SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
12 MURRAY POLE |
ERSKINE AB |
|
13 CODY ROOD |
BENGOUGH SK |
|
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM |
FRI JULY 8 2016 |
|
1 DAWSON JOHNSON |
STRATHMORE, AB |
|
2 JB DAVIDSON |
RIMBY, AB |
|
3 CHAD GULICK |
WESTASKIWIN AB |
|
4 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
5 TYSON WRIGHT |
LETHBRIDGE, AB |
|
6 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
7 DALE SKOCDOPOLE |
BIG VALLEY AB |
|
8 ERIK DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
9 CLINT ROBINSON |
SPANISH FORK UT |
|
10 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
|
11 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
12 DANNY FINNERTY |
DUCHESS AB |
|
13 CHASE HOFER |
MAGRATH AB |
|
14 BLAKE WILLIAMSON |
DUCHESS AB |
|
15 LOGAN SPADY |
ALLIANCE, AB |
|
16 TYCE MCLEOD |
WALDECK, SASK |
|
17 TUFTIN MCLEOD |
WALDECK, SASK |
|
18 SHAWN MILLER |
DALEMEAD AB |
|
19 BLAKE GAGNON |
RED DEER COUNTY AB |
|
20 TYLER LEISCHNER |
OLDS AB |
|
21 TYLER JOHNSON |
DIDSBURY AB |
|
22 SCOT MEEKS |
AIRDRIE, AB |
|
23 CODY BRETT |
SILVER VALLEY AB |
|
24 BLAIR SMITH |
WIMBORNE AB |
|
25 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER WRESTLING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
SAT JULY 9 2016 |
|
1 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
2 MATT RICHARDSON |
OLDS AB |
|
3 MATT MAILER |
BOTHA AB |
|
4 TODD WOODWARD |
LETHBRIDGE AB |
|
5 DEREK FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
6 LUCAS PARKER |
MARWAYNE AB |
|
7 WADE JOBER |
VIKING AB |
|
8 DALLAS FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
9 KYLE THOMSON |
LUNDBRECK AB |
|
10 DAYTON ROWORTH |
CZAR AB |
|
11 ROWDY HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
12 TY MILLER |
WAINWRIGHT AB |
|
13 STEPHEN CULLING |
FORT ST. JOHN, BC |
|
14 COOPER TROTZ |
COLEMAN AB |
|
15 TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
16 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
17 SCOTT GUENTHNER |
CONSORT AB |
|
18 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
PERFORMANCE: #2 2:00PM |
SUN JULY 10 2016 |
|
1 JEREMY HARDEN |
CASTER AB |
|
2 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
|
3 JUSTIN MILLER |
NEEPAWA MB |
|
4 BJ BROWN |
WHITLASH, MT |
|
5 BRADY BETLAMINI |
WINFIELD, AB |
|
6 CHANCE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
7 TYSON WILLICK |
BLAINE LAKE SK |
|
8 JOE GUZE |
DRAYTON VALLEY AB |
|
9 DUSTIN WALKER |
VANSCOY,SK |
|
10 CODY CASSIDY |
DONALDA AB |
|
11 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
|
12 CASEY LAWES |
PROVOST AB |
|
13 JESSE LAWES |
PROVOST AB |
|
14 LAYNE DELEMONT |
CHAUVIN AB |
|
15 JESS COWIE |
FOREMOST AB |
|
16 TRACE NICKOLSON |
TABER AB |
|
17 JESSIE HEGGIE |
VULCAN AB |
|
18 DEAN MCINTYRE |
WICKENBURG, AZ |
|
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM |
FRI JULY 8 2016 |
|
1 BRENT DODGINGHORSE |
CALGARY AB |
|
2 OTYS LITTLE MUSTACHE |
BROCKET AB |
|
3 QUENTIN BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
4 JD HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
5 KLAY LANIGAN |
STRATHMORE, AB |
|
6 TRACE NICKOLSON |
TABER AB |
|
7 COLEMAN KOHORST |
OKOTOKS AB |
|
8 DERRIC LAYE |
CADOGAN AB |
|
9 WADE LANDMARK |
PROVOST AB |
|
10 TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
11 BLAKE GAGNON |
RED DEER COUNTY AB |
|
12 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
13 CRAIG WEISGERBER |
PONOKA AB |
|
14 BROCK BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
15 LANDON BEARDSWORTH |
RED DEER COUNTY |
|
|
|
|
EVENT :NOVICE SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
SAT JULY 9 2016 |
|
1 CHANCE BARRASS |
YELLOWHEAD COUNTY, AB |
|
2 DAWSON DAHM |
DUFFIELD AB |
|
3 DAWSON HAY |
WILDWOOD AB |
|
4 KOLE ASHBACHER |
ARROWWOOD AB |
|
5 KOLBY WANCHUK |
SHERWOOD PARK, AB |
|
6 TOM KNIGHT |
SYNDER, TX |
|
7 RICKY WARREN |
HUDSONS HOPE, BC |
|
PERFORMANCE: #2 2:00PM |
SUN JULY 10 2016 |
|
1 CHASE ZWEIFEL |
PARADISE HILL, SK |
|
2 CODY LANE |
LLOYDMINSTER, SK |
|
3 JAKE BURWASH |
NANTON, AB |
|
4 LOGAN YOUNG |
CAROLINE, AB |
|
|
|
|
EVENT :LADIES BARREL RACING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
SAT JULY 9 2016 |
|
1 STEFFANIE MATHER |
MEDICINE HAT AB |
|
2 LYNETTE BRODOWAY |
BROOKS AB |
|
3 KRISTEN GEIGER |
BROOKS, AB |
|
4 NICOLE PANA |
WOOD MOUNTAIN SK |
|
5 MONIQUE VEK |
MONTE CREEK BC |
|
6 TAYLOR COX |
PEACE RIVER AB |
|
7 SHERRYLYNN JOHNSON |
HENRYETTA OK |
|
8 CHELSEY CARLIER |
MEDICINE HAT AB |
|
9 SARAH GERARD |
SAVONA BC |
|
10 CRYSTAL CHRISTMAN |
OKOTOKS AB |
|
11 COLBY GILBERT |
MAPLE CREEK, SASK |
|
12 SAM SMITH |
RIMBEY, AB |
|
13 KENNEDY SMITH |
RIMBEY, AB |
|
14 KAYLA TYSON |
QUALICUM BEACH BC |
|
15 SKYLER MANTLER |
DEWINTON AB |
|
PERFORMANCE: #2 2:00PM |
SUN JULY 10 2016 |
|
1 AMY FINNERTY |
DUCHES, AB |
|
2 BRETT WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
3 MCKENZIE WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
4 LANE WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
5 TRACI MACDONALD |
ERSKINE AB |
|
6 JAYDEN CROWE |
NANTON AB |
|
7 JOANNE POLE |
ERSKINE AB |
|
8 KIRSTY WHITE |
BIG VALLEY AB |
|
9 BROOKE WILLS |
KAMLOOPS BC |
|
10 NINA SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
11 KAYE STOESSER |
CARSTAIRS AB |
|
12 CHEZNEY PIGHIN |
NANTON, AB |
|
13 CRYSTAL SHAW |
DAYSLAND AB |
|
14 KELSEY HUBLEY |
STRATHMORE, AB |
|
15 CRANNA ROBERTS |
LACOMBE AB |
|
16 SUZANNE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
17 KELLEY DRAKE |
CARSTAIRS AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM |
FRI JULY 8 2016 |
|
1 KENDRA EDEY |
LONGVIEW AB |
|
2 SYDNEY DAINES |
RED DEER COUNTY, AB |
|
3 CORINA DIXON |
LACOMBE AB |
|
4 JESSA GALLOWAY |
PONOKA AB |
|
5 LACI SUITOR |
DUCHESS AB |
|
6 BRADI WHITESIDE |
LONGVIEW, AB |
|
7 KYLIE WHITESIDE |
LONGVIEW AB |
|
8 SHANNON LEGUERRIER |
DONALDA AB |
|
9 SHAYLEE MCMANN |
DONALDA, AB |
|
10 REBECCA PARADIS |
DALEMEAD AB |
|
11 CHELSEA MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
12 GAYLENE BUFF |
WESTWOLD BC |
|
13 CAROL BARNSON |
RAYMOND AB |
|
14 CATHY BUECKERT |
VANDERHOOF BC |
|
15 BOBBIE GOODWIN |
CRANBROOK BC |
|
16 JODI DOENZ |
MILK RIVER, AB |
|
17 BAILEY HUGHSON |
FORMOST, AB |
|
18 SIERRA BOOTH |
CLARESHOLM AB |
|
19 MERRY ANN STONEY |
DEWINTON AB |
|
20 LYNSEY HARMAN |
OKOTOKS, AB |
|
21 KAYCEE MANDEL |
CLARESHOLM AB |
|
22 SUNNIE MEIERS |
ROCKY MOUNTIAN HOUSE, AB |
|
23 HAILEY GUNDERSEN |
SUNDRE AB |
|
24 TRINA MARSHALL |
CYPRESS COUNTY AB |
|
25 CORA WUTCH |
MEDICINE HAT |
|
26 MADISON WRIGHT |
LETHBRIDGE, AB |
|
27 VALERIE GILLESPIE |
FINNIGAN AB |
|
28 CAROL WILSON |
CARDSTON AB |
|
29 MAREENA BLACKMORE |
CARDSTON AB |
|
30 SONYA DODGINGHORSE |
CALGARY, AB |
|
31 RAYLEE EDWARDS |
LETHBRIDGE AB |
|
32 CAMILLE WHITNEY |
MORLEY AB |
|
|
|
|
EVENT :TEAM ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:00PM |
SAT JULY 9 2016 |
|
1 DARRYL MANY GREY HOR |
CALGARY AB |
|
BRENT DODGINGHORSE |
CALGARY AB |
|
2 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
KEVIN SCHREINER |
MEDICINE HAT AB |
|
3 JEFFREY QUAM |
CROSSFIELD, AB |
|
GRADY QUAM |
CROSSFIELD, AB |
|
4 KLAY WHYTE |
AIRDRIE AB |
|
BRETT BUSS |
PONOKA AB |
|
5 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
6 BRETT MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
JUSTIN MCCARROLL |
CAMROSE AB |
|
7 CLINT ROBINSON |
SPANISH FORK UT |
|
RHEN RICHARD |
ROOSEVELT UT |
|
8 MARTY LILLICO |
STETTLER AB |
|
TYRELL GORDON |
PONOKA AB |
|
9 ROLAND MCFADDEN |
VULCAN AB |
|
TYREL FLEWELLING |
LACOMBE AB |
|
10 DUSTIN BIRD |
CUT BANK MT |
|
RUSSELL CARDOZA |
TERREBONNE, OR |
|
PERFORMANCE: #2 2:00PM |
SUN JULY 10 2016 |
|
1 LOGAN BONNETT |
PONOKA AB |
|
KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
2 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
3 DAWSON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
DILLON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
4 JONATHAN DRAKE |
CARSTAIRS, AB |
|
COLTEN FLETCHER |
WAINWRIGHT, AB |
|
5 DJ WOODWARD |
CLARESHOLM AB |
|
DALLAS KORNFELD |
CLARESHOLM, AB |
|
6 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
KASPER ROY |
MOSSLEIGH AB |
|
7 GRADY BRANDEN |
BARRHEAD |
|
CLINT BROWER |
STETTLER AB |
|
8 DON DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
COLTER DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
9 KELLY BUHLER |
MONTE CREEK BC |
|
WALKER GALLOWAY |
PONOKA, AB |
|
10 TRISTIN WOOLSEY |
NANTON, AB |
|
KIEL WILSON |
OKOTOKS, AB |
|
11 RILEY WILSON |
CARDSTON AB |
|
KYLE SMITH |
BRANT AB |
|
12 CHASE SIMPSON |
CLARESHOLM AB |
|
BRAIDY DAVIES |
MEDICINE HAT AB |
|
13 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
STACY CORNET |
BRANT AB |
|
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM |
FRI JULY 8 2016 |
|
1 TRAVIS GALLAIS |
RED DEER AB |
|
DEVIN WIGEMYR |
BROOKS AB |
|
2 TODD GALLAIS |
OLDS AB |
|
DALE SKOCDOPOLE |
BIG VALLEY AB |
|
3 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
4 DENVER JOHNSON |
STRATHMORE AB |
|
SPENCER RUTHERFORD |
MERRITT BC |
|
5 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
TYLER SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
6 TRAVIS BOOTH |
CALGARY AB |
|
CLINT WESTON |
CARDSTON AB |
|
7 RILEY ROY |
STRATHMORE AB |
|
WYATT EIRIKSON |
OKOTOKS AB |
|
8 BRIAN WILLOUGHBY |
CAMROSE AB |
|
DALLAS MONK |
STETTLER AB |
|
9 LEVI SIMPSON |
PONOKA AB |
|
JEREMY BUHLER |
ARROWWOOD AB |
|
10 QUENTIN BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
LOGAN SPADY |
ALLIANCE, AB |
|
11 CLINT BUHLER |
OKOTOKS AB |
|
ROCKY DALLYN |
NANTON AB |
|
12 JACOB MINOR |
ELLERSBURG, WA |
|
GARRETT ROGERS |
BAKER CITY, OR |
|
13 BRADY CHAPPEL |
MOOSE JAW, SK |
|
KYLE CHAPPEL |
GRAVELBOURG SK |
|
14 TUFTIN MCLEOD |
WALDECK, SASK |
|
TYCE MCLEOD |
WALDECK, SASK |
|
15 CORY HINES |
ROCKY RAPIDS AB |
|
CHASE SEGBOER |
WETASKIWIN, AB |
|
|
|
|
|
|
|