|
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
|
EVENT DRAW FOR CRANBROOK PRO RODEO
Cranbrook, British Columbia
August 19-21, 2016 |
CRANBROOK PRO RODEO |
|
|
EVENT :SADDLE BRONC |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 JUSTIN BERG |
CAMROSE AB |
JDS 24 NITE SKY |
2 SAM KELTS |
STAVELY AB |
JDS 21 RIP N ZIP |
3 CALL MARR |
TWIN BUTTE AB |
JDS 70 PATCHES |
4 JAKE WATSON |
HUDSONS HOPE BC |
JDS 6 STIX |
5 DUSTIN FLUNDRA |
PINCHER CREEK AB |
JDS 02 BAY STREET |
6 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
VS 441 RICARDO |
RR |
|
VS 740 CISCO |
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 JEREMY RUSSELL |
NANTON AB |
JDS 21 RIP N ZIP |
2 CLAY ELLIOTT |
NANTON AB |
JDS 108 BROKEN NOSE |
3 AUDY REED |
SPARMAN, TX |
VS 203 FOOLS TURN |
4 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
VS C34 MOVING SHADOWS |
5 LANE CUST |
SYLVAN LAKE, AB |
VS 21 LAPLANDER |
6 CHAD THOMSON |
BLACK DIAMOND AB |
VS 2 APACHE TRAIL |
7 LANE WATT |
OKOTOKS AB |
VS 9 VEGAS |
8 COLEMAN WATT |
HARDISTY AB |
VS 740 CISCO |
RR |
|
VS 441 RICARDO |
RR |
|
VS 823 FERNANDO |
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 21 2016 |
|
1 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
JDS 108 BROKEN NOSE |
2 KAILA MUSSELL |
CHILLIWACK BC |
JDS 6 STIX |
3 COLE SCOTT |
KAMLOOPS, BC |
VS 823 FERNANDO |
4 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
JDS 02 BAY STREET |
5 LAYTON GREEN |
MEETING CREEK AB |
JDS 70 PATCHES |
6 CODY DEMOSS |
WATERVALLEY, AB |
JDS 24 NITE SKY |
7 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
VS 203 FOOLS TURN |
RR |
|
VS 21 LAPLANDER |
|
|
|
EVENT :BAREBACK |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
JD 72 BOOTLEGGER |
2 COLE GOODINE |
CARBON AB |
JD 55 BLONDIE |
3 DYLAN BILTON |
RED DEER COUNTY AB |
V 617 DRAMA QUEEN |
4 COLE JAMIESON |
INNISFAIL AB |
JD 012 BOOTLACE |
5 GAVIN DEROSE |
KAMLOOPS BC |
JD 601 HOGON'S HERO |
6 TATE HARTELL |
STRATHMORE AB |
V 007 PERCHES BOY |
RR |
|
V 555 SHIFTING SANDS |
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 MICHAEL SOLBERG |
SUNNYNOOK AB |
JD 724 MACKINAW |
2 KYLE BOWERS |
DRAYTON VALLEY, AB |
V X29 CANDY MAN |
3 DANTAN BERTSCH |
EASTEND SK |
V X45 GEISHA GIRL |
4 WYATT MAINES |
MAPLE CREEK SK |
V 617 DRAMA QUEEN |
5 LINDEN WOODS |
SWIFT CURRENT, SASK |
V X09 BAD HABITS |
RR |
|
V 007 PERCHES BOY |
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 21 2016 |
|
1 KODY LAMB |
SHERWOOD PARK AB |
JD 72 BOOTLEGGER |
2 SPUR LACASSE |
AIRDRIE, AB |
JD 601 HOGON'S HERO |
3 PASCAL ISABELLE |
OKOTOKS, AB |
JD 012 BOOTLACE |
4 CALEB BENNETT |
TREMONTON , UT |
V 555 SHIFTING SANDS |
5 LOGAN HODSON |
TELKWA BC |
JD 55 BLONDIE |
RR |
|
JD 724 MACKINAW |
|
|
|
EVENT :BULL RIDING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 TYLER PANKEWITZ |
PONOKA AB |
VB 113 GREY TOWER |
2 TIMOTHY LIPSETT |
LUMSDEN SK |
VB Y12 COLD SHOT |
3 FABIAN DUECK |
ACME, AB |
VB 3093 JERSEY LICK |
4 COOPER ZUR |
LUNDBRECK AB |
VB 108 OVER COOKED |
RR |
|
VB 199 WHOOTY BLUES |
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 TODD CHOTOWETZ |
MAJOR SK |
VB 113 GREY TOWER |
2 BRYCE WEST |
CADOGAN, AB |
VB +218 JERSEY NUT |
RR |
|
VB Y12 COLD SHOT |
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 21 2016 |
|
1 ERIC ISABELLE |
AIRDRIE AB |
VB 3093 JERSEY LICK |
2 SCOTT SCHIFFNER |
STRATHMORE AB |
VB 199 WHOOTY BLUES |
3 TANNER GIRLETZ |
CEREAL AB |
VB 292 WHO'S NOT YOURS |
4 JARED PARSONAGE |
MAPLE CREEK SK |
VB Z99 APOLLOS GOLD |
5 LONNIE WEST |
CADOGAN, AB |
VB 108 OVER COOKED |
RR |
|
VB 240 SPECIAL PRICE |
|
|
|
EVENT :TIE-DOWN ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
2 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
3 CODY BRETT |
SILVER VALLEY AB |
|
4 DARREN DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
5 ERIK DUBLANKO |
THORSBY AB |
|
6 RANDALL CARLISLE |
Athens, LA |
|
7 SCOT MEEKS |
AIRDRIE, AB |
|
8 MURRAY POLE |
ERSKINE AB |
|
9 RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
10 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
11 VIRGIL POFFENROTH |
RED DEER COUNTY, AB |
|
12 KY MARSHALL |
BOWDEN AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 SHAWN MILLER |
DALEMEAD AB |
|
2 STACY CORNET |
BRANT AB |
|
3 CLINT ARAVE |
BLACKFOOT ID |
|
4 WYATT BRANDEN |
BARRHEAD AB |
|
5 JOSH EIRIKSON |
BANDERA, TX |
|
6 LOGAN BIRD |
NANTON AB |
|
7 MATT SHIOZAWA |
CHUBBUCK ID |
|
8 JAKE HANNUM |
PLAIN CITY UT |
|
9 KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 21 2016 |
|
1 DUSTIN MANDEL |
MAGRATH AB |
|
2 RANDY SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
3 SHANE SMITH |
WIMBORNE, AB |
|
4 BLAIR SMITH |
WIMBORNE AB |
|
5 CLAYTON SMITH |
ECKVILLE AB |
|
6 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
7 KIRK ROBINSON |
REDDEER COUNTY, AB |
|
8 DEAN EDGE |
RIMBEY AB |
|
9 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
10 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
11 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
12 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
13 BEN ROBINSON |
RED DEER COUNTY, AB |
|
14 TYLER POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
15 LOGAN HOFER |
MAGRATH AB |
|
16 CHAD JOHNSON |
DEL BONITA AB |
|
|
|
|
EVENT :STEER WRESTLING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 JONNY WEBB |
OKOTOKS AB |
|
2 HARLEY COLE |
CALGARY, AB |
|
3 BAILLIE MILAN |
COCHRANE AB |
|
4 LUKE SIMONIN |
NARAMATA BC |
|
5 CRAIG WEISGERBER |
PONOKA AB |
|
6 BROCK BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
7 JUSTIN MILLER |
NEEPAWA MB |
|
8 JOSH HARDEN |
BIG VALLEY AB |
|
9 JEREMY HARDEN |
CASTER AB |
|
10 JESSIE HEGGIE |
VULCAN AB |
|
11 TANNER MILAN |
COCHRANE AB |
|
12 WILL STOVALL |
COCHRANE, AB |
|
13 STRAWS MILAN |
COCHRANE AB |
|
14 SCOTT GUENTHNER |
CONSORT AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 ROWDY HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
2 TY MILLER |
WAINWRIGHT AB |
|
3 STEPHEN CULLING |
FORT ST. JOHN, BC |
|
4 CLAYTON MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
5 DEAN MCINTYRE |
WICKENBURG, AZ |
|
6 LUKE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
7 MATT RICHARDSON |
OLDS AB |
|
8 DEREK FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
9 LUCAS PARKER |
MARWAYNE AB |
|
10 DALLAS FRANK |
STONY PLAIN AB |
|
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 21 2016 |
|
1 TYSON WILLICK |
BLAINE LAKE SK |
|
2 BRENDAN LAYE |
CONSORT AB |
|
3 BEN RAMEY |
PONOKA AB |
|
4 CURTIS CASSIDY |
DONALDA AB |
|
5 MORGAN GRANT |
DIDSBURY, AB |
|
6 JESSE LAWES |
PROVOST AB |
|
7 LAYNE DELEMONT |
CHAUVIN AB |
|
8 CHANCE BUTTERFIELD |
PONOKA AB |
|
9 JD HAYS |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
10 BO ANDERSON |
WATERVALLEY AB |
|
11 TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
12 DUSTIN WALKER |
VANSCOY,SK |
|
13 CODY CASSIDY |
DONALDA AB |
|
|
|
|
EVENT :LADIES BARREL RACING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 CALLAHAN CROSSLEY |
HERMISTON, OR |
|
2 CRYSTAL CHRISTMAN |
OKOTOKS AB |
|
3 TAYLOR-JANE GARDNER |
CAROLINE AB |
|
4 BOBBIE GOODWIN |
CRANBROOK BC |
|
5 JOANNE POLE |
ERSKINE AB |
|
6 CRYSTAL SHAW |
DAYSLAND AB |
|
7 RENE LECLERCQ |
HOLDEN AB |
|
8 JOLEEN SEITZ |
SAVONA BC |
|
9 KIRSTY WHITE |
BIG VALLEY AB |
|
10 BROOKE WILLS |
KAMLOOPS BC |
|
11 BRETT WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
12 LANE WILLS |
KAMLOOPS, BC |
|
13 NIKI FLUNDRA |
PINCHER CREEK, AB |
|
14 CHEZNEY PIGHIN |
NANTON, AB |
|
15 HAILEY GUNDERSEN |
SUNDRE AB |
|
16 LYNETTE BRODOWAY |
BROOKS AB |
|
17 TAYLOR SHIELDS |
COCHRANE AB |
|
18 RYLEE SHIELDS |
COCHRANE, AB |
|
19 KERILEE NOVAL |
TURNER VALLEY AB |
|
20 JENNA O'REILLY |
MILLARVILLE AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 NANCY CSABAY |
TABER AB |
|
2 JULIE LEGGETT |
KAMLOOPS BC |
|
3 KATIE GARTHWAITE |
MERRITT BC |
|
4 CHELSEA MOORE |
POUCE COUPE BC |
|
5 COLBY GILBERT |
MAPLE CREEK, SASK |
|
6 DEB GUELLY |
OKOTOKS AB |
|
7 BROOK ROBERTSON |
FORT ASSINIBOINE AB |
|
8 NICOLE PANA |
WOOD MOUNTAIN SK |
|
9 MARCI LAYE |
BASHAW AB |
|
10 STEFFANIE MATHER |
MEDICINE HAT AB |
|
11 VALERIE GILLESPIE |
FINNIGAN AB |
|
12 LACI SUITOR |
DUCHESS AB |
|
13 JACLYNE KUNZ |
CALGARY AB |
|
14 REBECCA PARADIS |
DALEMEAD AB |
|
15 KAYE STOESSER |
CARSTAIRS AB |
|
16 JACKIE GANTER |
ABILENE TX |
|
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 21 2016 |
|
1 SARAH GERARD |
SAVONA BC |
|
2 SYDNEY DAINES |
RED DEER COUNTY, AB |
|
3 KAYLA TYSON |
QUALICUM BEACH BC |
|
4 KENDRA EDEY |
LONGVIEW AB |
|
5 CARMAN POZZOBON |
ALERGROVE, BC |
|
6 LANA SPROULE |
PINCHER CREEK AB |
|
7 SUZANNE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
8 GAYLENE BUFF |
WESTWOLD BC |
|
9 CRANNA ROBERTS |
LACOMBE AB |
|
10 NINA SMITH |
PINCHER CREEK AB |
|
11 TONI DIXON |
MILLARVILLE AB |
|
12 JANE MELBY |
BURNEYVILLE OK |
|
13 CAYLA MELBY |
BURNEYVILLE OK |
|
14 SARAH TITTEL |
PUEBLO, CO |
|
15 CATHY GRANT |
GRANTON ON |
|
16 CAMILLE WHITNEY |
MORLEY AB |
|
17 BRAIDY HOWES |
METISKOW AB |
|
18 JAYDEN CROWE |
NANTON AB |
|
19 KAYCEE MANDEL |
CLARESHOLM AB |
|
|
|
|
EVENT :TEAM ROPING |
|
|
PERFORMANCE: #1 6:30PM |
FRI AUG 19 2016 |
|
1 DJ WOODWARD |
CLARESHOLM AB |
|
DALLAS KORNFELD |
CLARESHOLM, AB |
|
2 KLAY WHYTE |
AIRDRIE AB |
|
BRETT BUSS |
PONOKA AB |
|
3 COLE BEVANS |
MAGRATH |
|
TY CAHOON |
CARDSTON, AB |
|
4 TYREL FLEWELLING |
LACOMBE AB |
|
ROLAND MCFADDEN |
VULCAN AB |
|
5 LEE ROMBOUGH |
SEXSMITH AB |
|
CHAD KURTZ |
FORT SASKATCHEWAN AB |
|
6 RILEY ROY |
STRATHMORE AB |
|
WYATT EIRIKSON |
OKOTOKS AB |
|
7 BRADY CHAPPEL |
MOOSE JAW, SK |
|
KYLE CHAPPEL |
GRAVELBOURG SK |
|
8 KYLE LUCAS |
CARSTAIRS AB |
|
RILEY WARREN |
STETTLER AB |
|
PERFORMANCE: #2 6:30PM |
SAT AUG 20 2016 |
|
1 ROCKY DALLYN |
NANTON AB |
|
GRADY QUAM |
CROSSFIELD, AB |
|
2 JAKE HANNUM |
PLAIN CITY UT |
|
MATT SHIOZAWA |
CHUBBUCK ID |
|
3 TRAVIS REAY |
MAYERTHORPE AB |
|
TYLER SCHMIDT |
BARRHEAD AB |
|
4 WALKER GALLOWAY |
PONOKA, AB |
|
KELLY BUHLER |
MONTE CREEK BC |
|
5 DAWSON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
DILLON GRAHAM |
WAINWRIGHT, AB |
|
6 TRAVIS GALLAIS |
RED DEER AB |
|
DEVIN WIGEMYR |
BROOKS AB |
|
7 TROY FISCHER |
MAYERTHORPE AB |
|
TAYLOR BROWER |
HALKIRK AB |
|
8 LOGAN BONNETT |
PONOKA AB |
|
KEELY BONNETT |
PONOKA AB |
|
9 JIM BERRY |
ROCKY MTN HOUSE AB |
|
CLINT MADDOX |
ECKVILLE AB |
|
10 KYLE SMITH |
BRANT AB |
|
TYRELL GORDON |
PONOKA AB |
|
PERFORMANCE: #3 2:00PM |
SUN AUG 21 2016 |
|
1 STEELE DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
KASPER ROY |
MOSSLEIGH AB |
|
2 GRADY BRANDEN |
BARRHEAD |
|
RYON TITTEL |
PUEBLO CO |
|
3 DALTON KRAFT |
IRVINE AB |
|
TRENT TUNKE |
MEDICINE HAT AB |
|
4 CHASE SIMPSON |
CLARESHOLM AB |
|
BRAIDY DAVIES |
MEDICINE HAT AB |
|
5 DON DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
COLTER DEPAOLI |
LONGVIEW AB |
|
6 ALWIN BOUCHARD |
SCANDIA AB |
|
STACY CORNET |
BRANT AB |
|
7 SPENCER RUTHERFORD |
MERRITT BC |
|
DENVER JOHNSON |
STRATHMORE AB |
|
8 JESSE POPESCUL |
GLENTWORTH SK |
|
KEVIN SCHREINER |
MEDICINE HAT AB |
|
9 MATT FAWCETT |
STETTLER AB |
|
KENTON FAWCETT |
PONOKA AB |
|
10 CLAY ULLERY |
TWO HILLS AB |
|
RILEY WILSON |
CARDSTON AB |
|
11 JACOB MINOR |
ELLERSBURG, WA |
|
GARRETT ROGERS |
BAKER CITY, OR |
|
|
|
|
|
|
|