HOME
SCHEDULE
Event Approvals
Entry Dates
RESULTS
STANDINGS
Wrangler Pro Tour
Alberta Circuit
Prairie Circuit
Duane Daines SB Series
Kenton Randle BB Series
Last Chance Rodeo Tour
MEMBERS
Member Notes
Canadian Champions
Past Champions
Member and Committee Info
Member Login
Board of Directors
Canadian Rodeo News
MEDIA
News Releases
Animal Welfare
Canadian Rodeo News
CANADIAN FINALS RODEO
Canadian Champions
Past Champions
FAN ZONE
LINKS
CONTACT US
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
Rodeo Draw - 100th Annual Bruce Stampede
Bruce, AB July 28, 2013
Slack Order: LBR, SW, TDR
:SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 1:00PM
SUN JULY 28 2013
1 REED SPARKS
INNISFAIL AB
FS 23 BLUE DAWN
2 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
FS 336 CRAZY FEATHERS
3 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
FS 126 MOLLY BROWN
4 LOGAN HODSON
TELKWA BC
FS 012 JUMP START
5 SAM KELTS
MILLARVILLE AB
FS V20 POWER PLAY
6 LAYTON GREEN
MEETING CREEK AB
FS 519 POLKA DOT ROSE
7 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
FS U70 MIDNITE STAR
8 DUSTIN FLUNDRA
PINCHER CREEK AB
FS 815 SHOW N TELL
9 CLAY CREASY
BROWNFIELD AB
FS 321 CRAZY DAY JOB
10 CHAD THOMSON
BLACK DIAMOND AB
FS 79 BIG RIVER
11 JAKE BROWN
ECKVILLE AB
FS 324 DEEP CREEK
12 JUSTIN BERG
WAINWRIGHT AB
FS S3 SPENNY
13 COLEMAN WATT
HARDISTY AB
FS 228 ANOTHER BLUE
14 JIM BERRY
ROCKY MTN HOUSE AB
FS 258 MIDNIGHT BLUE
15 RYLAN GEIGER
BRACKEN SK
FS 87 HILLBILLY DELUXE
16 MARK O'DEMPSEY
MAYERTHORPE AB
FS 524 SOUTHERN NIGHTS
17 CLINTON COX
PEACE RIVER AB
FS 124 SKY BLUE
18 LINDSAY PATE
PROVOST AB
FS 58 SHADY LADY
19 COLE NEELY
DUCHESS AB
FS 86 NIGHT TRAIN
20 DUSTY HAUSAUER
DICKINSON ND
FS 534 BLUE PRINT
21 TODD HERZOG
PENHOLD AB
FS 619 BLUES MAN
22 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
FS 119 SCOTTISH LASS
23 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
FS 810 FALLEN ANGEL
24 LUKE MORGAN
DIDSBURY AB
FS 814 HOLY SMOKE
25 CARL GREEN
DIDSBURY AB
FS 42 SWOOPS
26 ADAM GILCHRIST
MAPLE CREEK SK
DR 1 DOCTOR THROUGH CRES
RR
FS 331 WHITE WASH
RR
FS 68 DAKOTA SMITH
RR
FS 229 SPICE GIRL
RR
FS 74 A FINE BLUE
RR
FS 027 MAJESTIC WIND
RR
FS 532 SUPER SOX
RR
FS 529 EVENING MIST
:BAREBACK
PERFORMANCE: #1 1:00PM
SUN JULY 28 2013
1 ALAN DACYK
WORSLEY AB
F 33 ALASKAN PETE
2 KEVIN LANGEVIN
BONNYVILLE AB
F 94 OUTTA TIME
3 KY MARSHALL
BOWDEN AB
F S59 HORSE WITH NO NAME
4 DYLAN BILTON
INNISFAIL AB
F 40 DARK SECRET
5 COLE JAMIESON
INNISFAIL AB
F 93 FINE DESIGN
6 LOGAN HODSON
TELKWA BC
F 811 RED POODLE
7 MICHAEL SOLBERG
SUNNYNOOK AB
F 62 PINTO PATTY
8 KYLE BOWERS
BROOKS AB
F V72 SCOTCH ON THE ROCKS
9 DENNY PHIPPS
COCHRANE AB
F 644 THUNDERSTORM
10 REID ROWAN
SEVEN PERSONS AB
F 80 NO SHADOW
11 DV FENNELL
INOLA OK
F S8 TWENTY THREE
12 JOSEPH FENTIMAN
NEW ZEALAND
F 81 BAT STATE
13 SCOTT GRAHAM
AIRDRIE AB
F 725 SILVER BAY
RR
F 92 MOONLIGHT LADY
RR
F 816 HARD RAIN
RR
F 013 JUST MY LUCK
RR
F 728 ITS TOO LATE NOW
RR
F U21 FLAT OUT
:BULL RIDING
PERFORMANCE: #1 1:00PM
SUN JULY 28 2013
1 SKYLER MCBRIDE
MADDEN AB
FB 923
2 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
FB 96
3 TODD CHOTOWETZ
MAJOR SK
FB 847
4 DEVON MEZEI
BIG VALLEY AB
FB 936
5 BEAU BROOKS
COCHRANE AB
FB 80 UNWOUND
6 DUSTIN BOWEN
FREDICKSBURG, PA
FB 934
7 TYLER PANKEWITZ
PONOKA AB
FB 926
8 ZANE LAMBERT
WESTBOURNE MB
FB 937
9 TYLER THOMSON
BLACK DIAMOND AB
FB 848
10 MILES PENNINGTON
LACOMBE AB
FB 916
11 COLE COLLINS
FORT ST JOHN BC
FB 82 GATOR
12 TANNER GIRLETZ
CEREAL AB
FB 921
13 TY ELLIOTT
NANTON AB
FB 842 SOGGY BOTTOM BOY
14 JORDAN HANSEN
OKOTOKS AB
FB 846
15 KYLE GERMAN
CROSSFIELD AB
FB 920
16 JAKE WILSON
STRATHMORE AB
FB 708
17 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
FB 915
18 ADAM JAMISON
OKOTOKS AB
FB 705
19 TY POZZOBON
MERRITT BC
FB 913
20 TANNER BYRNE
PRINCE ALBERT SK
FB 970
21 CARL GREEN
DIDSBURY AB
FB 914 REESE'S PIECES
22 JORDAN ARBUTHNOTT
HAYTER AB
FB 941
RR
FB 849
RR
FB 856
RR
FB 81 RED BANANA
RR
FB 83
RR
FB 78 ANDERSON BROWN
:TIE-DOWN ROPING
PERFORMANCE: #1 1:00PM
SUN JULY 28 2013
1 MIKE JOHNSON
HENRYETTA OK
2 MURRAY POLE
ERSKINE AB
3 CLAYTON HONEYBOURN
QUESNEL BC
4 GLEN HAMILTON
SASKATOON SK
5 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
6 KIRK ROBINSON
INNISFAIL AB
7 MARK NUGENT
WATER VALLEY AB
8 CHASE HOFER
MAGRATH AB
9 LOGAN HOFER
MAGRATH AB
10 ADAM CARLSON
SCANDIA AB
11 CODY ROOD
BENGOUGH SK
12 SHAY KELLER
ROCKGLEN SK
13 MACE PEROZAK
KIPP AB
14 LOGAN BIRD
NANTON AB
15 SHANE HANCHEY
SULPHUR LA
16 ALWIN BOUCHARD
SCANDIA AB
17 DEAN EDGE
RIMBEY AB
18 TYLER JOHNSON
DIDSBURY AB
19 MARK NEITZ
STETTLER AB
20 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
21 STEVEN THIESSEN
STETTLER AB
22 KY MARSHALL
BOWDEN AB
23 RANDY SMITH
PINCHER CREEK AB
24 RILEY WARREN
STETTLER AB
SLACK PERFORMANCE: #2 7
:00PM SAT JULY 27 2013
1 DARREN DUBLANKO
THORSBY AB
2 ERIK DUBLANKO
THORSBY AB
3 J.T. ROBINSON
BIG VALLEY AB
4 DARREN ZIEFFLE
CONSORT AB
5 MORGAN GRANT
GRANTON ON
6 CHASE WILLIAMS
STEPHENVILLE TX
7 JAKE HANNUM
PLAIN CITY UT
8 RYLE SMITH
OAKDALE CA
9 DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
10 STACY CORNET
BRANT AB
11 LEE ROMBOUGH
SEXSMITH AB
12 TIM WILLIAMSON
DUCHESS AB
13 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
:STEER WRESTLING
PERFORMANCE: #1 1:00PM
SUN JULY 28 2013
1 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
2 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
3 DEREK FRANK
STONY PLAIN AB
4 CAM LEESON
HINTON AB
5 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
6 DALLAS FRANK
STONY PLAIN AB
7 BROCK BUTTERFIELD
PONOKA AB
8 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
9 STEPHEN CULLING
FORT ST JOHN BC
10 DEVON PORTER
PONOKA AB
11 CHANCE BUTTERFIELD
PONOKA AB
12 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
13 DUSTIN WALKER
VANSCOY SK
14 JUSTIN MILLER
CESSFORD AB
15 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
16 JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
17 JESSIE HEGGIE
RAYMOND AB
18 ROWDY HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
19 ZANE HANKEL
REDCLIFF AB
20 CRAIG GUTHRIE
PONOKA AB
21 LUCAS PARKER
MARWAYNE AB
22 CRAIG WEISGERBER
PONOKA AB
23 TRYGVE PUGH
PONOKA AB
24 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
SLACK PERFORMANCE: #2 7
:00PM SAT JULY 27 2013
1 JOEL EDEY
LONGVIEW AB
2 COLEMAN KOHORST
OKOTOKS AB
3 JESSE LAWES
PROVOST AB
4 LAYNE DELEMONT
CHAUVIN AB
5 CASEY LAWES
PROVOST AB
6 SCOTT GUENTHNER
CONSORT AB
7 WYATT DAINES
INNISFAIL AB
8 JORGE BUTTERWICK
STETTLER AB
9 DARREN ZIEFFLE
CONSORT AB
10 BRENT WILLSIE
CAROLINE AB
11 TODD MAUGHAN
AIRDRIE AB
12 JONNY WEBB
OKOTOKS AB
13 HARLEY COLE
COCHRANE AB
14 DAYTON ROWORTH
CZAR AB
15 BEN RAMEY
PONOKA AB
16 BAILLIE MILAN
COCHRANE AB
17 CODY CASSIDY
DONALDA AB
18 NOLAN CONWAY
CUT BANK MT
19 MORGAN GRANT
GRANTON ON
20 WADE LANDMARK
PROVOST AB
21 BRENDAN LAYE
CONSORT AB
22 WADE JOBER
VIKING AB
23 DERRIC LAYE
CADOGAN AB
24 TRACE NICKOLSON
TABER AB
25 COLE RUTLEDGE
COWLEY AB
26 COOPER TROTZ
COLEMAN AB
27 RIAN CONWAY
BROWNING MT
28 JESS COWIE
FOREMOST AB
29 MATTHEW MOUSSEAU
DASHWOOD ON
30 JUSTIN GUENTHNER
VERMILION AB
31 MICHEAL TRAUTMAN
LETHBRIDGE AB
32 TODD WOODWARD
LETHBRIDGE AB
:LADIES BARREL RACING
PERFORMANCE: #1 1:00PM
SUN JULY 28 2013
1 NANCY CSABAY
TABER AB
2 RYLEE MCKENZIE
ST PAUL AB
3 NINA SMITH
PINCHER CREEK AB
4 FALLON TAYLOR
WHITESBORO TX
5 BRITANY FLECK
MANDAN ND
6 BRAIDY HOWES
METISKOW AB
7 CHERYL DAINES
INNISFAIL AB
8 MELISSA THIESSEN
STETTLER AB
9 CATHY GRANT
GRANTON ON
10 LAUREN BYRNE
OKOTOKS AB
11 SHANNON LEGUERRIER
DONALDA AB
12 GAYLENE BUFF
WESTWOLD BC
13 SARAH GERARD
SAVONA BC
14 KATIE GARTHWAITE
MERRITT BC
15 JOLEEN SEITZ
SAVONA BC
16 STEFFANIE MATHER
MEDICINE HAT AB
17 VALERIE GILLESPIE
FINNIGAN AB
18 CARLEE JO EDGE
COCHRANE AB
19 KAYLEY BLAIR
PONOKA AB
20 BROOKE RAMSAY
COCHRANE AB
21 LINDSAY SEARS
NANTON AB
22 LEE ANN RUST
STEPHENVILLE TX
23 TARA MULDOON
HINTON AB
24 WACEY HOLLINGWORTH
VALLEYVIEW AB
25 BAILEY FENNELL
INOLA OK
26 AIMEE KAY
BLUFF DALE TX
SLACK PERFORMANCE: #2 7
:00PM SAT JULY 27 2013
1 CRYSTAL SHAW
DAYSLAND AB
2 TAMARAN MOUSSEAU
DASHWOOD ON
3 JANE MELBY
BURNEYVILLE OK
4 GAYLE HOWES
METISKOW AB
5 BRENDA MAYS
TERREBONNE OR
6 CHELSEA MOORE
POUCE COUPE BC
7 SUZANNE DEPAOLI
LONGVIEW AB
8 DEB GUELLY
OKOTOKS AB
9 LACI SUITOR
DUCHESS AB
10 KERILEE NOVAL
TURNER VALLEY AB
11 KIRSTY WHITE
BIG VALLEY AB
12 JOANNE POLE
ERSKINE AB
13 CRANNA ROBERTS
LACOMBE AB
14 RHONDA MCLEOD
MONTE CREEK BC
15 KALLIE LAMB
FORT SASKATCHEWAN AB
16 MICHAELA BERLIE
OKOTOKS AB
17 BLISS PETERS
PURDUE SK
18 BETH STEWART
GIBBONS AB
19 KENDRA EDEY
LONGVIEW AB
20 SHAUNA COLE
STONY PLAIN AB
21 GERALDINE SEBASTIAN
WEMBLEY AB
22 CARMEN LARSON
YELLLOWHEAD COUNTY AB
23 DENA MILLARD
INNISFAIL AB
24 ADEL HANSEN
OKOTOKS AB
25 DESIREE FOSSEN
CADOGAN AB
:STEER RIDING
PERFORMANCE: #1 1:00PM
SUN JULY 28 2013
1 KLAYTON LAKEVOLD
PROVOST AB
2 COY ROBBINS
CAMROSE AB
3 KAGEN SCHMIDT
BARRHEAD AB
4 CONNOR FAUCHER
CALGARY AB
5 NORMAN KING
WAINWRIGHT AB
6 DAWSON HAY
WILDWOOD AB
7 CHANCE BARRASS
YELLOWHEAD COUNTY AB
8 CAMERON BROWN
CREMONA AB
9 GUNNAR FUCHS
SANGUDO AB
10 DENNY MCKINNEY
NEW SAREPTA AB
11 K'S THOMSON
LUNDBRECK AB
12 GRIFFIN SMELTZER
CLARESHOLM AB
13 KAYDUNN HENRY
RAYMOND AB
14 RILEY GAGNON
INNISFAIL AB
15 MYLES GOODMAN
CALGARY AB
16 CLAY WATERHOUSE
QUESNEL BC
Home
Results
Members
Canadian Finals Rodeo
Blogs
Schedule
Standings
Member Notes
Canadian Champions
Fans
Entry Dates
Wrangler Pro Tour
Canadian Champions
Past Champions
Store / CPRA Merchandise
Event Approvals
Alberta Circuit
Past Champions
Media
Website Links
Prairie Circuit
Member/Committee Info
News Releases
Contact Us
Duane Daines SB Series
Member Login/Web Entry
Animal Welfare
Kenton Randle BB Series
Board of Directors
Canadian Rodeo News
Last Chance Rodeo Tour
Records and Statistics
Canadian Rodeo News
Canadian Professional Rodeo Association . 272245 R.R. 2 Airdrie, Alberta Canada T4A 2L5
Phone (403) 945-0903
.
Fax (403) 945-0936
. Email
cpra@rodeocanada.com
© Canadian Professional Rodeo Association. All rights reserved.
Site images by Mike Copeman unless otherwise noted. Website -
Red Hawk Communications
Privacy Policy
Terms and Conditions
Refund and Cancellation