HOME
SCHEDULE
Event Approvals
Entry Dates
RESULTS
STANDINGS
Wrangler Pro Tour
Alberta Circuit
Prairie Circuit
Duane Daines SB Series
Kenton Randle BB Series
Last Chance Rodeo Tour
MEMBERS
Member Notes
Canadian Champions
Past Champions
Member and Committee Info
Member Login
Board of Directors
Canadian Rodeo News
MEDIA
News Releases
Animal Welfare
Canadian Rodeo News
CANADIAN FINALS RODEO
Canadian Champions
Past Champions
FAN ZONE
LINKS
CONTACT US
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
Rodeo Draw - Okotoks Pro Rodeo
Okotoks, AB August 30 - September 12013
Slack Order:
TDR, SW, TR
:SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 30 2013
1 CHAD THOMSON
BLACK DIAMOND AB
VS L33 GLORY DAYS
2 JAKE BROWN
ECKVILLE AB
VS B36 MEDIEVAL KNEVIL
3 JUSTIN BERG
WAINWRIGHT AB
VS 740 CISCO
4 COLEMAN WATT
HARDISTY AB
VS C34 MOVING SHADOWS
5 CHUCK SCHMIDT
KELDRON SD
VS L8 EASY TO LOVE
6 TROY CROWSER
WHITEWOOD SD
VS 231 SWEET DREAMS
7 COLE ELSHERE
FAITH SD
VS H22 COAL BLACK
8 JUSTIN MESTON
TEES AB
VS L28 ATOMIC BETTY
9 MARK O'DEMPSEY
MAYERTHORPE AB
VS J10 POWER SUPPLY
RR
VS X238 SILVER LINING
RR
VS R3 PEDRO
PERFORMANCE: #2 7:00PM
SAT AUG 31 2013
1 RYAN MACKENZIE
JORDAN VALLEY OR
VS 737 SEVEN THIRTY SEVEN
2 CURTIS GARTON
LAKE CHARLES LA
BS 511 ROTTEN RALPH
3 TAOS MUNCY
CORONA NM
BS 85 POACHERS MOON
4 LOGAN HODSON
TELKWA BC
VS T1 DANCING QUEEN
5 COLE NEELY
DUCHESS AB
BS V3 BANDALERO
6 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
BS 34 PICTURE PERFECT
7 DUSTY HAUSAUER
DICKINSON ND
BS G40 FIRST CLASS
8 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
VS T6 HOT FLASH
9 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
BS J14 DAYS AND NIGHTS
RR
VS L28 ATOMIC BETTY
RR
VS 740 CISCO
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN SEPT 1 2013
1 CLAY CREASY
BROWNFIELD AB
VS L8 EASY TO LOVE
2 JIM BERRY
ROCKY MTN HOUSE AB
VS B36 MEDIEVAL KNEVIL
3 RYLAN GEIGER
BRACKEN SK
VS H22 COAL BLACK
4 CLINTON COX
PEACE RIVER AB
BS XX SNIPER
5 TODD HERZOG
PENHOLD AB
VS L28 ATOMIC BETTY
6 SAM KELTS
MILLARVILLE AB
VS Y2 ECLYPCE
7 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
VS R3 PEDRO
8 DUSTIN FLUNDRA
PINCHER CREEK AB
VS J10 POWER SUPPLY
9 LAYTON GREEN
MEETING CREEK AB
VS C34 MOVING SHADOWS
10 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
BS 642 BLUEBERRY
RR
VS 231 SWEET DREAMS
RR
VS L33 GLORY DAYS
:BAREBACK
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 30 2013
1 LUKE CREASY
BROWNFIELD AB
V 22 NEUTRAL HILLS
2 DENNY PHIPPS
COCHRANE AB
DT 383 GRANDE PRIZE
3 BOBBY PETERS
PINCHER CREEK AB
V 634 ALIBI
4 COLE JAMIESON
INNISFAIL AB
V 555 SHIFTING SAND
5 KYLE BOWERS
BROOKS AB
V 21 LAPLANDER
6 JOSEPH FENTIMAN
NEW ZEALAND
V 60 REAY BAY
7 JUSTIN TYLER MILLER
BILLINGS MT
V 03 AWESOME
RR
V 73 TRUE GRIT
RR
V 838 MUCHO DINERO
PERFORMANCE: #2 7:00PM
SAT AUG 31 2013
1 LOGAN HODSON
TELKWA BC
V W71 MAGIC MAN
2 MATT LAIT
CAYLEY AB
B 57 WHO'S WHAT
3 MICHAEL SOLBERG
SUNNYNOOK AB
V 795 CENTENIAL
4 DUSTY LAVALLEY
BEZANSON AB
B S1 INDIAN GIVER
5 CASH KERNER
KAMLOOPS BC
V X09 BAD HABITS
6 KY MARSHALL
BOWDEN AB
V T7 DON QUIXOTE
RR
V 21 LAPLANDER
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN SEPT 1 2013
1 CALEB BENNETT
MORGAN UT
V 73 TRUE GRIT
2 JR VEZAIN
COWLEY WY
DT 383 GRANDE PRIZE
3 RC LANDINGHAM
PENDLETON OR
V 838 MUCHO DINERO
4 CLINT LAYE
CADOGAN AB
V 634 ALIBI
5 REID ROWAN
SEVEN PERSONS AB
V 555 SHIFTING SAND
6 KEVIN LANGEVIN
BONNYVILLE AB
V 60 REAY BAY
7 COLIN ADAMS
DELORAINE MB
V 22 NEUTRAL HILLS
RR
V 21 LAPLANDER
RR
V 03 AWESOME
:BULL RIDING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 30 2013
1 BEAU BROOKS
COCHRANE AB
VB 801 SOUTH SIDE FADE
2 CHAD BESPLUG
CLARESHOLM AB
VB 822 INDIAN TURTLE
3 ZANE LAMBERT
WESTBOURNE MB
VB 3 FREE FALL
4 TYLER THOMSON
BLACK DIAMOND AB
VB 23 STUPID TRENT
5 MILES PENNINGTON
LACOMBE AB
VB 407 BIG VALLEY BLACK
6 GARRETT GREEN
MEETING CREEK AB
VB 400 VJV SLASH
7 TANNER GIRLETZ
CEREAL AB
VB 22 PROLINE POWER
8 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
VB U1 TRUE BLOOD
RR
VB 736 SLING BLADE
RR
VB 43 RUSTY NAILS
PERFORMANCE: #2 7:00PM
SAT AUG 31 2013
1 SCOTT SCHIFFNER
STRATHMORE AB
VB 818 CAPTAIN
2 JESSE TORKELSON
WARBURG AB
VB 806 COLD & EMPTY
3 KYLE LOZIER
150 MILE HOUSE BC
VB W60 X'D OUT
4 CODY MOORE
HOUSTON BC
VB 856 SUBMISSION
5 JORDAN HANSEN
OKOTOKS AB
VB 36 SMOKE SHOW
6 KYLE GERMAN
CROSSFIELD AB
VB -801 JAYDER BAYDER
7 TANNER BYRNE
PRINCE ALBERT SK
VB 920 PILL POPPIN
RR
VB U2 VERTIGO
RR
VB 900 TORCH HEAD
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN SEPT 1 2013
1 TYLER PANKEWITZ
PONOKA AB
VB 33 TURN ME DOWN
2 JAKE WILSON
STRATHMORE AB
VB 790 STELLAR
3 COLE COLLINS
FORT ST JOHN BC
VB V3 PIPELINE
4 DAKOTA BUTTAR
KINDERSLEY SK
VB 825 FEELING BLUE
5 DUSTIN TOMPKINS
WIMBORNE AB
VB 746 BONG AND A BLITZ
6 DEVON MEZEI
BIG VALLEY AB
VB -999 BLUE CRUSH
7 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
VB U2 VERTIGO
8 TODD CHOTOWETZ
MAJOR SK
VB -99 ALWAYS SUSPECT
RR
VB 808 COOL VALLEY
RR
VB 533 LITTLE BIT OF SUGAR
:TIE-DOWN ROPING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 30 2013
1 LOGAN HOFER
MAGRATH AB
2 CODY ROOD
BENGOUGH SK
3 KIRK ROBINSON
INNISFAIL AB
4 MARK NUGENT
WATER VALLEY AB
5 CODY BRETT
SILVER VALLEY AB
6 LEE ROMBOUGH
SEXSMITH AB
7 KYLE FODEN
NANTON AB
8 MARK NEITZ
STETTLER AB
PERFORMANCE: #2 7:00PM
SAT AUG 31 2013
1 TIM WILLIAMSON
DUCHESS AB
2 RYLE SMITH
OAKDALE CA
3 RANDY SMITH
PINCHER CREEK AB
4 KY MARSHALL
BOWDEN AB
5 BRUCE DUNHAM
INDIAN HEAD SK
6 SHAY KELLER
ROCKGLEN SK
7 RILEY WARREN
STETTLER AB
8 MORGAN GRANT
GRANTON ON
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN SEPT 1 2013
1 STEVEN THIESSEN
STETTLER AB
2 MACE PEROZAK
KIPP AB
3 DARREN DUBLANKO
THORSBY AB
4 ERIK DUBLANKO
THORSBY AB
5 KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
6 STETSON VEST
CHILDRESS TX
7 RHEN RICHARD
ROOSEVELT UT
8 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
9 MIKE JOHNSON
HENRYETTA OK
SLACK PERFORMANCE: #4 9
:30PM FRI AUG 30 2013
1 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
2 DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
3 LOGAN BIRD
NANTON AB
4 STACY CORNET
BRANT AB
5 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
6 LES FACCA
COCHRANE AB
7 ALWIN BOUCHARD
SCANDIA AB
8 MURRAY POLE
ERSKINE AB
9 TYLER JOHNSON
DIDSBURY AB
10 DEAN EDGE
RIMBEY AB
:STEER WRESTLING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 30 2013
1 JESS COWIE
FOREMOST AB
2 MICHEAL TRAUTMAN
LETHBRIDGE AB
3 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
4 SCOTT WYZYKOSKI
ECKVILLE AB
5 LUCAS PARKER
MARWAYNE AB
6 CRAIG GUTHRIE
PONOKA AB
7 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
8 NOLAN CONWAY
CUT BANK MT
PERFORMANCE: #2 7:00PM
SAT AUG 31 2013
1 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
2 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
3 CAM LEESON
HINTON AB
4 JUSTIN MILLER
CESSFORD AB
5 DUSTIN WALKER
VANSCOY SK
6 TODD MAUGHAN
AIRDRIE AB
7 TANNER MILAN
COCHRANE AB
8 LEE GRAVES
CALGARY AB
9 STRAWS MILAN
COCHRANE AB
10 MORGAN GRANT
GRANTON ON
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN SEPT 1 2013
1 DALLAS FRANK
STONY PLAIN AB
2 DEREK FRANK
STONY PLAIN AB
3 CHANCE BUTTERFIELD
PONOKA AB
4 JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
5 MATTHEW MOUSSEAU
DASHWOOD ON
6 RIAN CONWAY
BROWNING MT
7 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
8 CHASON FLOYD
LUDLOW SD
9 JONNY WEBB
OKOTOKS AB
10 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
SLACK PERFORMANCE: #4 9
:30PM FRI AUG 30 2013
1 OTYS LITTLE MUSTACHE
BROCKET AB
2 COLE RUTLEDGE
COWLEY AB
3 COOPER TROTZ
COLEMAN AB
4 JESSIE ACTON
CALGARY AB
5 CRAIG WEISGERBER
PONOKA AB
6 BROCK BUTTERFIELD
PONOKA AB
7 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
8 TRYGVE PUGH
PONOKA AB
9 HARLEY COLE
COCHRANE AB
10 LAYNE DELEMONT
CHAUVIN AB
11 SCOTT GUENTHNER
CONSORT AB
12 CASEY LAWES
PROVOST AB
13 JUSTIN GUENTHNER
VERMILION AB
14 TODD WOODWARD
LETHBRIDGE AB
15 DAYTON ROWORTH
CZAR AB
16 BAILLIE MILAN
COCHRANE AB
17 BEN RAMEY
PONOKA AB
18 CODY CASSIDY
DONALDA AB
19 COLEMAN KOHORST
OKOTOKS AB
:LADIES BARREL RACING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 30 2013
1 LACI SUITOR
DUCHESS AB
2 TARA MULDOON
HINTON AB
3 WACEY HOLLINGWORTH
VALLEYVIEW AB
4 RENE LECLERCQ
HOLDEN AB
5 BRITANY FLECK
MANDAN ND
6 NIKKI STEFFES
VALE SD
7 SARAH GERARD
SAVONA BC
8 NANCY CSABAY
TABER AB
9 BRENDA MAYS
TERREBONNE OR
10 SUZANNE DEPAOLI
LONGVIEW AB
11 JOLEEN SEITZ
SAVONA BC
12 KATIE GARTHWAITE
MERRITT BC
PERFORMANCE: #2 7:00PM
SAT AUG 31 2013
1 CATHY GRANT
GRANTON ON
2 LEE ANN RUST
STEPHENVILLE TX
3 SYDNEY DAINES
INNISFAIL AB
4 GAYLENE BUFF
WESTWOLD BC
5 KIM EATON
BOX 12651 LLOYDMINSTER AB
6 MARCI WILSON
GLEICHEN AB
7 SHARYL MALIN
OKOTOKS AB
8 LACEY STANTON
EXSHAW AB
9 BRITTNEY ROOME
BLACK DIAMOND AB
10 CORINA DIXON
LACOMBE AB
11 ADEL HANSEN
OKOTOKS AB
12 KALLIE LAMB
FORT SASKATCHEWAN AB
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN SEPT 1 2013
1 RYLEE MCKENZIE
ST PAUL AB
2 KERILEE NOVAL
TURNER VALLEY AB
3 CRANNA ROBERTS
LACOMBE AB
4 CRYSTAL SHAW
DAYSLAND AB
5 KIRSTY WHITE
BIG VALLEY AB
6 JOANNE POLE
ERSKINE AB
7 DEB GUELLY
OKOTOKS AB
8 TAMARAN MOUSSEAU
DASHWOOD ON
9 CHELSEA MOORE
POUCE COUPE BC
10 STEFFANIE MATHER
MEDICINE HAT AB
11 TONI DIXON
MILLARVILLE AB
12 MARIA BUTTERFIELD
PONOKA AB
13 MELISSA THIESSEN
STETTLER AB
:TEAM ROPING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 30 2013
1 LUCAS MICHALSKY
LUNDBRECK AB
OTYS LITTLE MUSTACHE
BROCKET AB
2 KURT FLETCHER
WAINWRIGHT AB
RILEY ROY
STRATHMORE AB
3 CLINT WESTON
CARDSTON AB
GARRETT BROWNLEE
MOOSE JAW SK
4 KYLE SMITH
BRANT AB
DANIEL IMLER
OKOTOKS AB
5 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
NELSON LADOUCEUR
PENDRYL AB
6 DON DEPAOLI
LONGVIEW AB
BAILLIE MILAN
COCHRANE AB
7 TRAVIS BOOTH
CALGARY AB
CLINT MADDOX
ECKVILLE AB
8 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
NOLAN CONWAY
CUT BANK MT
PERFORMANCE: #2 7:00PM
SAT AUG 31 2013
1 JUSTIN MCCARROLL
CAMROSE AB
MATT FAWCETT
STETTLER AB
2 CLINT BUHLER
OKOTOKS AB
BRETT MCCARROLL
CAMROSE AB
3 ROLAND MCFADDEN
VULCAN AB
TRENT TUNKE
MEDICINE HAT AB
4 KOLTON SCHMIDT
BARRHEAD AB
TYREL FLEWELLING
LACOMBE AB
5 RILEY WILSON
CARDSTON AB
JACKSON LOUIS
VERNON BC
6 RILEY WARREN
STETTLER AB
CLAY ULLERY
TWO HILLS AB
7 KEVIN SCHREINER
MEDICINE HAT AB
RANDY SMITH
PINCHER CREEK AB
8 CLARK MCCARROLL
DAYSLAND AB
JORDAN DODDS
PONOKA AB
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN SEPT 1 2013
1 TRAVIS GALLAIS
RED DEER AB
TAYLOR BROWER
STETTLER AB
2 ROCKY ROSS
BOTHA AB
MARTY LILLICO
STETTLER AB
3 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
TREVOR JONES
PONOKA AB
4 LEVI SIMPSON
PONOKA AB
TYRELL GORDON
PONOKA AB
5 COLE BEVANS
MAGRATH AB
KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
6 RHEN RICHARD
ROOSEVELT UT
STETSON VEST
CHILDRESS TX
7 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
KASPER ROY
MOSSLEIGH AB
8 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
BOB FRASER
HIGH RIVER AB
SLACK PERFORMANCE: #4 9
:30PM FRI AUG 30 2013
1 KYLE FODEN
NANTON AB
LYLE HEWITT
COWLEY AB
2 STACY CORNET
BRANT AB
DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
3 CHASE SIMPSON
CLARESHOLM AB
BRAIDY DAVIES
MEDICINE HAT AB
4 KLAY WHYTE
AIRDRIE AB
JEFF ROBSON
AIRDRIE AB
5 BRETT BUSS
PONOKA AB
ROCKY DALLYN
NANTON AB
6 JESSE POPESCUL
GLENTWORTH SK
TYLER POPESCUL
GLENTWORTH SK
7 MURRAY LINTHICUM
GLENTWORTH SK
JEREMY BUHLER
ARROWWOOD AB
Home
Results
Members
Canadian Finals Rodeo
Blogs
Schedule
Standings
Member Notes
Canadian Champions
Fans
Entry Dates
Wrangler Pro Tour
Canadian Champions
Past Champions
Store / CPRA Merchandise
Event Approvals
Alberta Circuit
Past Champions
Media
Website Links
Prairie Circuit
Member/Committee Info
News Releases
Contact Us
Duane Daines SB Series
Member Login/Web Entry
Animal Welfare
Kenton Randle BB Series
Board of Directors
Canadian Rodeo News
Last Chance Rodeo Tour
Records and Statistics
Canadian Rodeo News
Canadian Professional Rodeo Association . 272245 R.R. 2 Airdrie, Alberta Canada T4A 2L5
Phone (403) 945-0903
.
Fax (403) 945-0936
. Email
cpra@rodeocanada.com
© Canadian Professional Rodeo Association. All rights reserved.
Site images by Mike Copeman unless otherwise noted. Website -
Red Hawk Communications
Privacy Policy
Terms and Conditions
Refund and Cancellation