HOME
SCHEDULE
Event Approvals
Entry Dates
RESULTS
STANDINGS
Wrangler Pro Tour
Alberta Circuit
Prairie Circuit
Duane Daines SB Series
Kenton Randle BB Series
Last Chance Rodeo Tour
MEMBERS
Member Notes
Canadian Champions
Past Champions
Member and Committee Info
Member Login
Board of Directors
Canadian Rodeo News
MEDIA
News Releases
Animal Welfare
Canadian Rodeo News
CANADIAN FINALS RODEO
Canadian Champions
Past Champions
FAN ZONE
LINKS
CONTACT US
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
Rodeo Draw - Pincher Creek Pro Rodeo
Pincher Creek, AB August 16-18, 2013
Slack Order: LBR, TDR, SW
:SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 16 2013
1 TYREL LARSEN
INGLIS MB
BS V3 BANDALERO
2 TAOS MUNCY
CORONA NM
BS 34 PICTURE PERFECT
3 CHET JOHNSON
DOUGLAS WY
BS J14 DAYS AND NIGHTS
4 TYLER CORRINGTON
HASTINGS MN
OS O24 PRIDE TRAP
5 CORT SCHEER
ELSMERE NE
OS O290 DEVILS WHO
6 JAKE WATSON
HUDSONS HOPE BC
BS E69 DRESS CODE
7 CLAY ELLIOTT
NANTON AB
OS L7 AMERICAN SISTER
8 DILLON BARKSHIRE
DELBURNE AB
OS M340 WOLF EYE TRAPPER
9 CLAY CREASY
BROWNFIELD AB
BS 73 HICKOCK
10 KALE MCKENZIE
ROCKY MTN HOUSE AB
OS R24 LINE PRIDE
11 DANIEL GRATTON
SUNDRE AB
BS 511 ROTTEN RALPH
12 RILEY REGIER
CORONATION AB
BS G40 FIRST CLASS
RR
OS O302 SKY CHIP
RR
OS J80 BYE BYE BLUES
PERFORMANCE: #2 2:00PM
SAT AUG 17 2013
1 JIM BERRY
ROCKY MTN HOUSE AB
OS 638 BAR CODE
2 RYLAN GEIGER
BRACKEN SK
OS S86 SHOT GLASS
3 CHAD THOMSON
BLACK DIAMOND AB
OS 52 PICK-UP
4 JAKE BROWN
ECKVILLE AB
OS S602 FRONT ROW
5 JUSTIN BERG
WAINWRIGHT AB
OS O35 HANNAH MONTANA
6 COLEMAN WATT
HARDISTY AB
OS 709 FENDER BENDER
7 REED SPARKS
INNISFAIL AB
OS H3 OLS TUBS SHE DEVIL
8 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
OS N8 TROUBADOUR
9 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
OS Z5 MAY SLIP
10 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
OS 530 QUITTIN TIME
11 CALL MARR
TWINE BUTTE AB
OS 703 COD LIVER
12 ZEKE THURSTON
BIG VALLEY AB
OS B9 CALICO GIRL
RR
OS M40 BAR STAR
RR
OS 508 LUNATIC PARTY
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN AUG 18 2013
1 JUSTIN MESTON
TEES AB
OS F21 F BOMB
2 LEVI HARBIN
PEERS AB
OS O302 SKY CHIP
3 CURTIS GARTON
LAKE CHARLES LA
OS O290 DEVILS WHO
4 COLE NEELY
DUCHESS AB
OS L7 AMERICAN SISTER
5 TODD HERZOG
PENHOLD AB
OS 637 BMW
6 DUSTY HAUSAUER
DICKINSON ND
OS 631 CALLING CARD
7 MARK O'DEMPSEY
MAYERTHORPE AB
OS J80 BYE BYE BLUES
8 LOGAN HODSON
TELKWA BC
OS N5 TUCK AND ROLL
9 SAM KELTS
MILLARVILLE AB
OS O24 PRIDE TRAP
10 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
OS M340 WOLF EYE TRAPPER
11 LAYTON GREEN
MEETING CREEK AB
OS R24 LINE PRIDE
12 DUSTIN FLUNDRA
PINCHER CREEK AB
OS 87 CHICKEN HAWK
13 CLINTON COX
PEACE RIVER AB
OS B854 BURGER KING
RR
OS R61 OLS TUBS NEW FLASH
RR
OS L10 BUCKWHEAT
RR
OS 63 RED DEVIL
:BAREBACK
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 16 2013
1 MICHAEL SOLBERG
SUNNYNOOK AB
B H26 BORDER TOWN
2 REID ROWAN
SEVEN PERSONS AB
B 11 DODGE AVENGER
3 ALAN DACYK
WORSLEY AB
O H83 AMERICAN TRIP
4 KEVIN LANGEVIN
BONNYVILLE AB
B 57 WHO'S WHAT
5 DENNY PHIPPS
COCHRANE AB
O H42 U.S WINGS
6 LUKE CREASY
BROWNFIELD AB
B 216 SWEENY TODD
7 KODY LAMB
SHERWOOD PARK AB
B 35 WHITE LIES
RR
O I180 BLUE MOON
RR
O D174 LADY HAWK
PERFORMANCE: #2 2:00PM
SAT AUG 17 2013
1 JOSEPH FENTIMAN
NEW ZEALAND
O 555 ROCKSTAR
2 CHAD RANDLE
FORT VERMILION AB
O 13 BOOTLEGGER
3 SCOTT GRAHAM
AIRDRIE AB
O S5 SUGAR RUSH
4 CASH KERNER
KAMLOOPS BC
O M22 OLS TUBS ROSS RIVER
5 LOGAN HODSON
TELKWA BC
O L2 HAIR TRIGGER
6 TY TAYPOTAT
REGINA SK
O L31 DUSTY DAN
7 RC LANDINGHAM
PENDLETON OR
O 723 ICY CREEK
8 MATT LAIT
CAYLEY AB
O A151 GOOD LOOKING
RR
O 531 GET A GRIP
RR
O 41 RIVER REFLECTION
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN AUG 18 2013
1 KY MARSHALL
BOWDEN AB
O T6 SIDE SWIPE
2 DYLAN BILTON
INNISFAIL AB
O J-9 JAY BAR NINE
3 COLIN ADAMS
DELORAINE MB
O M35 NICKLE CREEK
4 BOBBY PETERS
PINCHER CREEK AB
O Q180 PAINT BRUSH
5 KYLE BOWERS
BROOKS AB
O 88 REDLINE
6 CLINT LAYE
CADOGAN AB
O I180 BLUE MOON
7 JR VEZAIN
COWLEY WY
O Z35 DALLAS STEAM'S SEXY BUCK
8 CALEB BENNETT
MORGAN UT
O 7 MISS MOLLY
RR
O H83 AMERICAN TRIP
RR
O 035 HANNAH MONTANA
:BULL RIDING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 16 2013
1 KYLE LOZIER
150 MILE HOUSE BC
OB 829 SMIRK
2 REID LOZIER
150 MILE HOUSE BC
OB 771 OPTIMUS PRIME
3 BRANT JONES
CONSORT AB
OB 704 CANADIAN DIESEL
4 JORRY HOLMES
MERRITT BC
OB 734 X FACTOR
5 DEVON MEZEI
BIG VALLEY AB
OB T63 HOT WHEELS
6 TODD CHOTOWETZ
MAJOR SK
OB 813 MISSING LINK
7 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
OB 710 PUSH PAUSE
8 JAKE WILSON
STRATHMORE AB
OB 926 OLS TUB SIMPLE PLAN
9 JESSE TORKELSON
WARBURG AB
OB 802 BUNTER
10 DUSTIN BOWEN
FREDICKSBURG, PA
OB 803 COUNTER CLOCKWISE
11 JACOB STEMO
CALGARY AB
OB 841 BIG SHOT
12 SKYLER MCBRIDE
MADDEN AB
DR 1 DOCTOR THROUGH CRES
PERFORMANCE: #2 2:00PM
SAT AUG 17 2013
1 TANNER GIRLETZ
CEREAL AB
OB 724 DAKOTA JOE
2 TY ELLIOTT
NANTON AB
OB 944 MR. CAPONE
3 JORDAN HANSEN
OKOTOKS AB
OB 824 SCARE TACTIC
4 KYLE GERMAN
CROSSFIELD AB
OB 729 PUSH'N IT
5 COREY WATERSON
STRATHMORE AB
OB 812 LIAR LIAR
6 JOSH BIRKS
STRATHMORE AB
OB T22 RED STAG
7 DAKOTA BUTTAR
KINDERSLEY SK
OB 808 CRICKET HUNTER
8 TANNER BYRNE
PRINCE ALBERT SK
OB 817 TRACKER
9 BEAU BROOKS
COCHRANE AB
OB T69 BLUE ZONE
10 CODY MOORE
HOUSTON BC
OB 8 LAZY BOY
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN AUG 18 2013
1 SCOTT SCHIFFNER
STRATHMORE AB
OB 726 UP TIGHT
2 ADAM JAMISON
OKOTOKS AB
OB 851 BRAHMA BOOTS
3 DENTON EDGE
MARWAYNE AB
OB 798 NEVER AGAIN
4 TYLER PANKEWITZ
PONOKA AB
OB 758 SILVER CITY
5 CHAD BESPLUG
CLARESHOLM AB
OB 707 GET OVER IT
6 TYLER THOMSON
BLACK DIAMOND AB
OB 734 X FACTOR
7 ZANE LAMBERT
WESTBOURNE MB
OB 807 FIFTH ELEMENT
8 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
OB 826 OLS TUBS DIMENSION
9 GARRETT GREEN
MEETING CREEK AB
OB 700 JOE SMOE
10 MILES PENNINGTON
LACOMBE AB
OB 637 DROP KICK
11 COLE COLLINS
FORT ST JOHN BC
OB 98 WHITE RUSH'N
12 TY POZZOBON
MERRITT BC
DR 1 DOCTOR THROUGH CRES
:TIE-DOWN ROPING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 16 2013
1 J.T. ROBINSON
BIG VALLEY AB
2 TIM WILLIAMSON
DUCHESS AB
3 KYLE FODEN
NANTON AB
4 RILEY WARREN
STETTLER AB
5 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
6 MORGAN GRANT
GRANTON ON
7 CODY BRETT
SILVER VALLEY AB
8 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
9 LEE ROMBOUGH
SEXSMITH AB
10 ERIK DUBLANKO
THORSBY AB
PERFORMANCE: #2 2:00PM
SAT AUG 17 2013
1 KIRK ROBINSON
INNISFAIL AB
2 MARK NUGENT
WATER VALLEY AB
3 TYLER JOHNSON
DIDSBURY AB
4 CHASE HOFER
MAGRATH AB
5 DEAN EDGE
RIMBEY AB
6 LOGAN BIRD
NANTON AB
7 DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
8 STACY CORNET
BRANT AB
9 BLAIR BURK
HERMISTON OR
10 NATE BALDWIN
BLACKFOOT ID
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN AUG 18 2013
1 GLEN HAMILTON
SASKATOON SK
2 TIMBER MOORE
AUBREY TX
3 MIKE JOHNSON
HENRYETTA OK
4 MURRAY POLE
ERSKINE AB
5 LES FACCA
COCHRANE AB
6 RYLE SMITH
OAKDALE CA
7 JASON SCHAFFER
BROADUS MT
8 KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
9 KY MARSHALL
BOWDEN AB
SLACK PERFORMANCE: #4 5
:30PM SAT AUG 17 2013
1 RANDY SMITH
PINCHER CREEK AB
2 ALWIN BOUCHARD
SCANDIA AB
3 STEVEN THIESSEN
STETTLER AB
4 SHAY KELLER
ROCKGLEN SK
5 CODY ROOD
BENGOUGH SK
6 LOGAN HOFER
MAGRATH AB
7 BRUCE DUNHAM
INDIAN HEAD SK
8 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
:STEER WRESTLING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 16 2013
1 JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
2 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
3 JUSTIN GUENTHNER
VERMILION AB
4 TODD WOODWARD
LETHBRIDGE AB
5 CRAIG WEISGERBER
PONOKA AB
6 TRYGVE PUGH
PONOKA AB
7 BROCK BUTTERFIELD
PONOKA AB
8 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
9 MORGAN GRANT
GRANTON ON
10 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
PERFORMANCE: #2 2:00PM
SAT AUG 17 2013
1 HUNTER CURE
HOLLIDAY TX
2 CHASON FLOYD
LUDLOW SD
3 JEREMY KRYWCUN
LANGDON AB
4 OTYS LITTLE MUSTACHE
BROCKET AB
5 JUSTIN MILLER
CESSFORD AB
6 DUSTIN WALKER
VANSCOY SK
7 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
8 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
9 COLE RUTLEDGE
COWLEY AB
10 COOPER TROTZ
COLEMAN AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN AUG 18 2013
1 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
2 MATTHEW MOUSSEAU
DASHWOOD ON
3 COLEMAN KOHORST
OKOTOKS AB
4 CHANCE BUTTERFIELD
PONOKA AB
5 LUCAS PARKER
MARWAYNE AB
6 CRAIG GUTHRIE
PONOKA AB
7 TRACE NICKOLSON
TABER AB
8 TANNER MILAN
COCHRANE AB
9 LEE GRAVES
CALGARY AB
10 STRAWS MILAN
COCHRANE AB
SLACK PERFORMANCE: #4 5
:30PM SAT AUG 17 2013
1 JESS COWIE
FOREMOST AB
2 ZANE HANKEL
REDCLIFF AB
3 ROWDY HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
4 LAYNE DELEMONT
CHAUVIN AB
5 SCOTT GUENTHNER
CONSORT AB
6 CASEY LAWES
PROVOST AB
7 NOLAN CONWAY
CUT BANK MT
8 JONNY WEBB
OKOTOKS AB
9 HARLEY COLE
COCHRANE AB
10 WILLIAM BEIERBACH
MAPLE CREEK SK
11 JESSIE HEGGIE
RAYMOND AB
12 CODY CASSIDY
DONALDA AB
13 BAILLIE MILAN
COCHRANE AB
14 BEN RAMEY
PONOKA AB
15 DAYTON ROWORTH
CZAR AB
16 RIAN CONWAY
BROWNING MT
17 CAM LEESON
HINTON AB
18 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
19 DALLAS FRANK
STONY PLAIN AB
20 DEREK FRANK
STONY PLAIN AB
:NOVICE SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 16 2013
1 JAKE WATSON
HUDSONS HOPE BC
2 CLAY ELLIOTT
NANTON AB
3 DILLON BARKSHIRE
DELBURNE AB
4 BRANDON NAUMCZYK
COWLEY AB
PERFORMANCE: #2 2:00PM
SAT AUG 17 2013
1 CALL MARR
TWINE BUTTE AB
2 ZEKE THURSTON
BIG VALLEY AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN AUG 18 2013
1 QUILLAN LOWRY
MILLARVILLE AB
2 CONNOR REINHART
PROVOST AB
3 KALE MCKENZIE
ROCKY MTN HOUSE AB
4 DANIEL GRATTON
SUNDRE AB
5 RILEY REGIER
CORONATION AB
:NOVICE BAREBACK
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 16 2013
1 TATE HARTELL
STRATHMORE AB
2 JACOB STEMO
CALGARY AB
3 KODY LAMB
SHERWOOD PARK AB
PERFORMANCE: #2 2:00PM
SAT AUG 17 2013
1 SPUR LACASSE
COCHRANE AB
2 PHILIPPE HARVEY
COCHRANE AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN AUG 18 2013
1 DANTAN BERTSCH
EASTEND SK
:LADIES BARREL RACING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 16 2013
1 SYDNEY DAINES
INNISFAIL AB
2 MARIA BUTTERFIELD
PONOKA AB
3 SARAH GERARD
SAVONA BC
4 JOLEEN SEITZ
SAVONA BC
5 CATHY GRANT
GRANTON ON
6 LAUREN BYRNE
OKOTOKS AB
7 SHARYL MALIN
OKOTOKS AB
8 TONI DIXON
MILLARVILLE AB
9 RENE LECLERCQ
HOLDEN AB
10 KAYLA TYSON
FORT MCMURRAY AB
PERFORMANCE: #2 2:00PM
SAT AUG 17 2013
1 GAYLENE BUFF
WESTWOLD BC
2 JANE MELBY
BURNEYVILLE OK
3 CRYSTAL SHAW
DAYSLAND AB
4 NANCY CSABAY
TABER AB
5 DEONA DYNNESON
WESTBRIDGE BC
6 NEVADA DYNNESON
WESTBRIDGE BC
7 STEFFANIE MATHER
MEDICINE HAT AB
8 CHELSEA MOORE
POUCE COUPE BC
9 VALERIE GILLESPIE
FINNIGAN AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN AUG 18 2013
1 TARA MULDOON
HINTON AB
2 WACEY HOLLINGWORTH
VALLEYVIEW AB
3 NIKKI STEFFES
VALE SD
4 LACI SUITOR
DUCHESS AB
5 SUZANNE DEPAOLI
LONGVIEW AB
6 SUNNIE MEIERS
STRATHMORE AB
7 BRITANY FLECK
MANDAN ND
8 KATIE GARTHWAITE
MERRITT BC
9 RHONDA MCLEOD
MONTE CREEK BC
10 KERILEE NOVAL
TURNER VALLEY AB
11 TAMARAN MOUSSEAU
DASHWOOD ON
12 SHERRYLYNN JOHNSON
HENRYETTA OK
SLACK PERFORMANCE: #4 5
:30PM SAT AUG 17 2013
1 SHEILA HARVIE
NANTON AB
2 KIRSTY WHITE
BIG VALLEY AB
3 JOANNE POLE
ERSKINE AB
4 RYLEE MCKENZIE
ST PAUL AB
5 DONNA BEIERBACH
MAPLE CREEK SK
6 CRANNA ROBERTS
LACOMBE AB
7 MELISSA THIESSEN
STETTLER AB
8 MICHAELA BERLIE
OKOTOKS AB
9 DEB GUELLY
OKOTOKS AB
10 CARLEE JO EDGE
COCHRANE AB
11 SHELLEE SHAW
CARDSTON AB
12 TACEE SHAW
CARDSTON AB
13 DEA J. HIGGINS
CARDSTON AB
14 TRULA CHURCHILL
VALENTINE NE
15 NINA SMITH
PINCHER CREEK AB
16 CHARMAYNE SAWLEY
NANTON AB
17 KENDRA EDEY
LONGVIEW AB
18 LINDSAY SEARS
NANTON AB
19 BRENDA MAYS
TERREBONNE OR
:TEAM ROPING
PERFORMANCE: #1 7:00PM
FRI AUG 16 2013
1 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
2 RILEY WARREN
STETTLER AB
CLAY ULLERY
TWO HILLS AB
3 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
KASPER ROY
MOSSLEIGH AB
4 JESSE POPESCUL
GLENTWORTH SK
TYLER POPESCUL
GLENTWORTH SK
5 MURRAY LINTHICUM
GLENTWORTH SK
KEVIN SCHREINER
MEDICINE HAT AB
6 KYLE SMITH
BRANT AB
DANIEL IMLER
OKOTOKS AB
7 CLINT BROWER
STETTLER AB
CLINT BUHLER
OKOTOKS AB
8 TEL FLEWELLING
LACOMBE AB
TYRELL GORDON
PONOKA AB
9 CLARK MCCARROLL
DAYSLAND AB
JORDAN DODDS
PONOKA AB
10 KOLTON SCHMIDT
BARRHEAD AB
TYREL FLEWELLING
LACOMBE AB
PERFORMANCE: #2 2:00PM
SAT AUG 17 2013
1 LUCAS MICHALSKY
LUNDBRECK AB
OTYS LITTLE MUSTACHE
BROCKET AB
2 SID SPORER
CODY WY
SHAWN BESSETTE
VAUGHN MT
3 KLAY WHYTE
AIRDRIE AB
JEFF ROBSON
AIRDRIE AB
4 TRAVIS NICKOLSON
MEDICINE HAT AB
DON DEPAOLI
LONGVIEW AB
5 STACY CORNET
BRANT AB
DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
6 RILEY ROY
STRATHMORE AB
KURT FLETCHER
WAINWRIGHT AB
7 CLINT MADDOX
ECKVILLE AB
MIKE BEERS
POST OR
8 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
NOLAN CONWAY
CUT BANK MT
9 BRETT BUSS
PONOKA AB
ROCKY DALLYN
NANTON AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN AUG 18 2013
1 JUSTIN MCCARROLL
CAMROSE AB
MATT FAWCETT
STETTLER AB
2 RILEY WILSON
CARDSTON AB
JACKSON LOUIS
VERNON BC
3 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
NELSON LADOUCEUR
PENDRYL AB
4 DELON PARKER
WORDEN MT
JEREMY BUHLER
ARROWWOOD AB
5 COLE BEVANS
MAGRATH AB
KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
6 TRAVIS GALLAIS
RED DEER AB
TAYLOR BROWER
STETTLER AB
7 TRENT TUNKE
MEDICINE HAT AB
ROLAND MCFADDEN
VULCAN AB
8 CHASE SIMPSON
CLARESHOLM AB
BRAIDY DAVIES
MEDICINE HAT AB
9 ROCKY ROSS
BOTHA AB
MARTY LILLICO
STETTLER AB
10 LEVI SIMPSON
PONOKA AB
JOHN ROBERTSON
POLSEN MT
Home
Results
Members
Canadian Finals Rodeo
Blogs
Schedule
Standings
Member Notes
Canadian Champions
Fans
Entry Dates
Wrangler Pro Tour
Canadian Champions
Past Champions
Store / CPRA Merchandise
Event Approvals
Alberta Circuit
Past Champions
Media
Website Links
Prairie Circuit
Member/Committee Info
News Releases
Contact Us
Duane Daines SB Series
Member Login/Web Entry
Animal Welfare
Kenton Randle BB Series
Board of Directors
Canadian Rodeo News
Last Chance Rodeo Tour
Records and Statistics
Canadian Rodeo News
Canadian Professional Rodeo Association . 272245 R.R. 2 Airdrie, Alberta Canada T4A 2L5
Phone (403) 945-0903
.
Fax (403) 945-0936
. Email
cpra@rodeocanada.com
© Canadian Professional Rodeo Association. All rights reserved.
Site images by Mike Copeman unless otherwise noted. Website -
Red Hawk Communications
Privacy Policy
Terms and Conditions
Refund and Cancellation