HOME
SCHEDULE
Event Approvals
Entry Dates
RESULTS
STANDINGS
Wrangler Pro Tour
Alberta Circuit
Prairie Circuit
Duane Daines SB Series
Kenton Randle BB Series
Last Chance Rodeo Tour
MEMBERS
Member Notes
Canadian Champions
Past Champions
Member and Committee Info
Member Login
Board of Directors
Canadian Rodeo News
MEDIA
News Releases
Animal Welfare
Canadian Rodeo News
CANADIAN FINALS RODEO
Canadian Champions
Past Champions
FAN ZONE
LINKS
CONTACT US
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
Rodeo Draw - Strathmore Stampede
Strathmore, AB August 2 - 5, 2013
Slack Order: LBR, SW, TDR, TR
:SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 SAM KELTS
MILLARVILLE AB
CS L-124 LOGANBERRY
2 DUSTIN FLUNDRA
PINCHER CREEK AB
OS M40 BAR STAR
3 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
OS 631 CALLING CARD
4 LAYTON GREEN
MEETING CREEK AB
CS 147 HOME ALONE
5 DUSTY HAUSAUER
DICKINSON ND
OS O290 DEVILS WHO
6 MARK O'DEMPSEY
MAYERTHORPE AB
CS S-15 SERGEANT WHITNEY
7 CLINTON COX
PEACE RIVER AB
CS G-52 GATHERING DUES
8 TROY CROWSER
WHITEWOOD SD
CS T-33 THIRTY THREE ROCKETS
9 CHUCK SCHMIDT
KELDRON SD
CS T-46 TWILIGHT MOON
10 COLE ELSHERE
FAITH SD
OS B9 CALICO GIRL
11 CLAY CREASY
BROWNFIELD AB
CS L-7 LUXURIOUS BUBBLES
12 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
CS L-67 LOADSTONE JADE
13 REED SPARKS
INNISFAIL AB
CS N-55 NAVAJO WARRIOR
RR
CS T-53 TROLL MOUNTAIN
RR
OS O302 SKY CHIP
RR
CS J-23 JOLLYWELL UNSOCIAL
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 CHAD THOMSON
BLACK DIAMOND AB
FS 321 CRAZY DAY JOB
2 JUSTIN BERG
WAINWRIGHT AB
FS 027 MAJESTIC WIND
3 JAKE BROWN
ECKVILLE AB
CS N-7 NUTTY CHAMPAGNE
4 COLEMAN WATT
HARDISTY AB
CS P-51 PEIGAN WARRIOR
5 JIM BERRY
ROCKY MTN HOUSE AB
FS 329 PREMIUM PLUS
6 RYLAN GEIGER
BRACKEN SK
CS T-16 TART CHERRY
7 COLE NEELY
DUCHESS AB
CS G-76 GIN NEAT
8 TODD HERZOG
PENHOLD AB
FS 532 SUPER SOX
9 CURTIS GARTON
LAKE CHARLES LA
CS M-32 MAJESTIC ROCKET
10 WILL SMITH
MARSHALL MO
CS R-62 REDON ACRES
11 LOGAN HODSON
TELKWA BC
CS J-3 BROKEN LADY
12 ADAM GILCHRIST
MAPLE CREEK SK
DR 1 DOCTOR THROUGH CRES
RR
CS T-15 TRIPLE FRISKY
RR
FS 529 EVENING MIST
RR
CS S-91 SHOSHONE MOUNTAIN
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN AUG 4 2013
1 RYAN MACKENZIE
JORDAN VALLEY OR
CS U-96 UNIT DOCTOR
2 LEVI HARBIN
PEERS AB
CS U-94 UNION ROCKET
3 JUSTIN MESTON
TEES AB
CS R-78 RARE CHAMPAGNE
4 DENVER DAINES
INNISFAIL AB
CS S-7 SEVEN BUBBLES
5 DELANO KJOS
FORT ST JOHN BC
NS -35 WINTERING HILLS
6 TAOS MUNCY
CORONA NM
NS 744 TALL ORDER
7 TY ATCHISON
JACKSON MO
CS T-39 TRULY MARVELLOUS
8 STEVEN DENT
MULLEN NE
NS 238 SMOKE SIGNAL
9 TYREL LARSEN
INGLIS MB
NS 840 DARK REMARK
10 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
CS N-53 NITRO MOUNTAIN
11 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
CS U-93 URDU NIGHT
12 CHET JOHNSON
DOUGLAS WY
CS U-59 UNFORTUNATE CARMA
13 TYLER CORRINGTON
HASTINGS MN
CS U-38 URGENT DELIVERY
14 CORT SCHEER
ELSMERE NE
CS L-63 LAZULI SKIES
RR
NS 346 ROSE PETLE
RR
CS 47 JOHN WAYNE
RR
NS 742 ROCKIN HORSE
:BAREBACK
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 MICHAEL SOLBERG
SUNNYNOOK AB
O 41 RIVER REFLECTION
2 LUKE CREASY
BROWNFIELD AB
O H83 AMERICAN TRIP
3 DENNY PHIPPS
COCHRANE AB
O M35 NICKLE CREEK
4 COLIN ADAMS
DELORAINE MB
O J-9 JAY BAR NINE
5 DV FENNELL
INOLA OK
O I180 BLUE MOON
6 JOSEPH FENTIMAN
NEW ZEALAND
C R-19 ROLL OVER
7 CHAD RANDLE
FORT VERMILION AB
O A151 GOOD LOOKING
RR
C R-8 RHYTHM BELL
RR
O Z35 DALLAS STEAM'S SEXY BUCK
RR
O 7 MISS MOLLY
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 KYLE BOWERS
BROOKS AB
C L-36 LICORICE BABY
2 RUSS HALLABY
AIRDRIE AB
F 40 DARK SECRET
3 LOGAN HODSON
TELKWA BC
C T-77 TOKYO BUBBLES
4 MATT LAIT
CAYLEY AB
C K-60 KALISPELL WHISKEY
5 TY TAYPOTAT
REGINA SK
C G-43 GLOBAL ROCKET
6 CALEB BENNETT
MORGAN UT
F U21 FLAT OUT
7 JR VEZAIN
COWLEY WY
C N-34 NIGHTMARE ROCKET
8 RC LANDINGHAM
PENDLETON OR
F S59 HORSE WITH NO NAME
9 CLINT LAYE
CADOGAN AB
C T-19 TOOTSIE ROLL
10 SETH HARDWICK
LARAMIE WY
F S8 TWENTY THREE
11 KY MARSHALL
BOWDEN AB
C R-25 RYE WHISKEY
12 DYLAN BILTON
INNISFAIL AB
F 013 JUST MY LUCK
RR
C T-45 TONIGHT'S ROCKET
RR
C T-5 TILL I C U
RR
C R-20 RISQUE ELSIE
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN AUG 4 2013
1 BOBBY PETERS
PINCHER CREEK AB
C U-15 UNFRISKY
2 JUSTIN TYLER MILLER
BILLINGS MT
C U-21 UPLOAD CHIP
3 CASH KERNER
KAMLOOPS BC
C U-19 UNHOLY ROLLY
4 STEVEN DENT
MULLEN NE
N 743 CHARLIE HORSE
5 RYAN GRAY
PETERSBURG TX
C T-65 TIGER WARRIOR
6 BOBBY MOTE
STEPHENVILLE TX
N 604 MCARTY ROSE
7 DUSTY LAVALLEY
BEZANSON AB
C S-55 SIMONS WARRIOR
8 REID ROWAN
SEVEN PERSONS AB
N 732 NIGHT MARE
9 ALAN DACYK
WORSLEY AB
C U-14 UNCOOL MARGIE
10 KEVIN LANGEVIN
BONNYVILLE AB
C K-45 KNIGHT ROCKET
11 CHASE ERICKSON
HELENA MT
C K-17 KAUAI COCONUT
12 JESSY DAVIS
POWER MT
C U-16 UTICA JILT
RR
N 206 DIRTY DIANA
RR
N 618 NINETY PROOF
RR
N 724 GLADIATOR
RR
C S-9 SEPTEMBER SKIES
RR
N 677 A K A
:BULL RIDING
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 SKYLER MCBRIDE
MADDEN AB
CB 822 SIDEKICK
2 DEVON MEZEI
BIG VALLEY AB
OB 637 DROP KICK
3 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
OB T22 RED STAG
4 TODD CHOTOWETZ
MAJOR SK
OB 807 FIFTH ELEMENT
5 ZANE LAMBERT
WESTBOURNE MB
OB 707 GET OVER IT
6 JORDAN ARBUTHNOTT
HAYTER AB
OB 841 BIG SHOT
7 BEAU BROOKS
COCHRANE AB
OB 812 LIAR LIAR
8 KYLE LOZIER
150 MILE HOUSE BC
CB 638 PAWN STAR
9 REID LOZIER
150 MILE HOUSE BC
CB 719 SCUBA STEVE
10 MILES PENNINGTON
LACOMBE AB
OB 726 UP TIGHT
11 DANIEL HANSEN
CAROLINE AB
CB 894 GREY WATER
12 WACEY FINKBEINER
PONOKA AB
OB 710 PUSH PAUSE
13 DAKOTA BUTTAR
KINDERSLEY SK
OB 802 BUNTER
14 COLE COLLINS
FORT ST JOHN BC
OB 941 EVEN STEVEN
15 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
CB 801 REDIAL
RR
OB 98 WHITE RUSH'N
RR
CB 802 FLASHBACK
RR
OB 808 CRICKET HUNTER
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 CODY MOORE
HOUSTON BC
FB 715 BOTTOMS UP
2 WADE MARCHAND
VERNON BC
FB 4 HANDS UP
3 DUSTIN BOWEN
FREDICKSBURG, PA
FB 81 RED BANANA
4 TY POZZOBON
MERRITT BC
FB 9566 DONKEY FLY
5 TANNER BYRNE
PRINCE ALBERT SK
FB 10 DRIVE BY
6 GARRETT GREEN
MEETING CREEK AB
FB U6 YOU AND I
7 JAKE WILSON
STRATHMORE AB
FB 70 JAY BLACK
8 TANNER GIRLETZ
CEREAL AB
FB 78 ANDERSON BROWN
9 TY ELLIOTT
NANTON AB
FB 857 SO WHAT
10 JORDAN HANSEN
OKOTOKS AB
FB 985 TWISTED LICORICE
11 KYLE GERMAN
CROSSFIELD AB
FB 856
12 DENTON EDGE
MARWAYNE AB
FB 972 WEIRD AL
RR
FB 111U BUFFALO CHIPS
RR
FB 984 RAINY NIGHTS
RR
FB 979 SUPER TOO
RR
FB 771 RAM ROD
RR
FB 501 COSA NOSTRA
RR
FB 981 SHARK BAIT
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN AUG 4 2013
1 TYLER PANKEWITZ
PONOKA AB
CB 838 HIGH DEFINITION
2 TYLER THOMSON
BLACK DIAMOND AB
NB 504 RISKY REMEDY
3 CHAD BESPLUG
CLARESHOLM AB
CB 949 LOWLIFE
4 SCOTT SCHIFFNER
STRATHMORE AB
NB 83 OVERBOARD
5 JESSE TORKELSON
WARBURG AB
CB 955 BURN IT TO THE GROUND
6 TYLER WILLIS
WHEATLAND WY
CB 868 EVERYTHING COWBOY
7 NEVADA NEWMAN
MELSTONE MT
CB 747 JETT
8 STEVEN WOOLSEY
PAYSON UT
NB 81 BLACKJACK
9 ADAM JAMISON
OKOTOKS AB
NB 432 MOCCASIN BEAD
10 COREY WATERSON
STRATHMORE AB
CB 895 SWEET EMOTION
11 JOSH BIRKS
STRATHMORE AB
NB 82 BIG SPOT
12 DUSTIN TOMPKINS
WIMBORNE AB
CB S30 EVEN MONEY
13 RYAN JASPER
WILLIAMS LAKE BC
NB 73 CLOUD NINE
14 JORRY HOLMES
MERRITT BC
NB 71 SPLIT EAR
RR
CB 819 MAN IN BLACK
RR
NB 80 MAD SCRAMBLE
RR
NB C7 SPEED JAM
:TIE-DOWN ROPING
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 CODY BRETT
SILVER VALLEY AB
2 LEE ROMBOUGH
SEXSMITH AB
3 BRUCE DUNHAM
INDIAN HEAD SK
4 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
5 MARK NEITZ
STETTLER AB
6 MACE PEROZAK
KIPP AB
7 TYLER JOHNSON
DIDSBURY AB
8 ALWIN BOUCHARD
SCANDIA AB
9 DEAN EDGE
RIMBEY AB
10 DARREN ZIEFFLE
CONSORT AB
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 KY MARSHALL
BOWDEN AB
2 MORGAN GRANT
GRANTON ON
3 TYSON DURFEY
WEATHERFORD TX
4 LOGAN HOFER
MAGRATH AB
5 ERIK DUBLANKO
THORSBY AB
6 KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
7 ADAM CARLSON
SCANDIA AB
8 SHAY KELLER
ROCKGLEN SK
9 CODY ROOD
BENGOUGH SK
10 MIKE JOHNSON
HENRYETTA OK
11 MURRAY POLE
ERSKINE AB
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN AUG 4 2013
1 TRENT CREAGER
STILLWATER OK
2 TIMBER MOORE
AUBREY TX
3 LOGAN BIRD
NANTON AB
4 STACY CORNET
BRANT AB
5 DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
6 NATE BALDWIN
BLACKFOOT ID
7 JAKE HANNUM
PLAIN CITY UT
8 J.T. ROBINSON
BIG VALLEY AB
9 SETH HOPPER
HERMISTON OR
10 BLAIR BURK
HERMISTON OR
SLACK PERFORMANCE: #4 9
:00AM FRI AUG 2 2013
1 CLAYTON HONEYBOURN
QUESNEL BC
2 TYLER LEISCHNER
OLDS AB
3 WYATT BRANDEN
BARRHEAD AB
4 DEVEN GERWATOSKI
PONOKA AB
5 BEN ROBINSON
INNISFAIL AB
6 SHAWN MILLER
DALEMEAD AB
7 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
8 SHANE HANCHEY
SULPHUR LA
9 CORY SOLOMON
PRAIRIE VIEW TX
10 RYAN JARRETT
CAMANCHE OK
11 CLINT ROBINSON
SPANISH FORK UT
12 PATRICK CASSIDY
OLDS AB
13 DUANE GERVAIS
OKOTOKS AB
14 STEVEN THIESSEN
STETTLER AB
15 GLEN HAMILTON
SASKATOON SK
16 CHASE WILLIAMS
STEPHENVILLE TX
17 RYLE SMITH
OAKDALE CA
18 RANDY SMITH
PINCHER CREEK AB
19 SHANE SLACK
IDABEL OK
20 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
21 TIM WILLIAMSON
DUCHESS AB
22 CLAYTON MOORE
POUCE COUPE BC
23 STETSON VEST
CHILDRESS TX
24 RHEN RICHARD
ROOSEVELT UT
25 KIRK ROBINSON
INNISFAIL AB
26 MARK NUGENT
WATER VALLEY AB
27 BILLY BOLDON
OGLALA SD
28 RILEY WARREN
STETTLER AB
:STEER WRESTLING
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 COOPER TROTZ
COLEMAN AB
2 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
3 NOLAN CONWAY
CUT BANK MT
4 MICHEAL TRAUTMAN
LETHBRIDGE AB
5 JUSTIN GUENTHNER
VERMILION AB
6 TODD WOODWARD
LETHBRIDGE AB
7 JORGE BUTTERWICK
STETTLER AB
8 DARREN ZIEFFLE
CONSORT AB
9 BROCK BUTTERFIELD
PONOKA AB
10 RIAN CONWAY
BROWNING MT
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 MORGAN GRANT
GRANTON ON
2 JESSIE ACTON
CALGARY AB
3 TRACE NICKOLSON
TABER AB
4 TREVOR KNOWLES
MT VERNON OR
5 STRAWS MILAN
COCHRANE AB
6 CHANCE BUTTERFIELD
PONOKA AB
7 JESSIE HEGGIE
RAYMOND AB
8 JESS COWIE
FOREMOST AB
9 TED GOLLAHER
CASCADE MT
10 HUNTER CURE
HOLLIDAY TX
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN AUG 4 2013
1 JUSTIN MILLER
CESSFORD AB
2 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
3 DUSTIN WALKER
VANSCOY SK
4 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
5 TODD MAUGHAN
AIRDRIE AB
6 LEE GRAVES
CALGARY AB
7 TANNER MILAN
COCHRANE AB
8 WILLIAM BEIERBACH
MAPLE CREEK SK
9 BRENT WILLSIE
CAROLINE AB
10 MATTHEW MOUSSEAU
DASHWOOD ON
SLACK PERFORMANCE: #4 9
:00AM FRI AUG 2 2013
1 SHANE DAY CHIEF
STANDOFF AB
2 OTYS LITTLE MUSTACHE
BROCKET AB
3 REGAN MORRIS
REGINA SK
4 COLE RUTLEDGE
COWLEY AB
5 JOEL EDEY
LONGVIEW AB
6 CAM LEESON
HINTON AB
7 DENVER HOFF
DRAYTON VALLEY AB
8 WADE LANDMARK
PROVOST AB
9 BRENDAN LAYE
CONSORT AB
10 DERRIC LAYE
CADOGAN AB
11 JESSE LAWES
PROVOST AB
12 DARRYL MANY GREY HOR
CALGARY AB
13 JEREMY KRYWCUN
LANGDON AB
14 DEVON PORTER
PONOKA AB
15 ROWDY HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
16 ZANE HANKEL
REDCLIFF AB
17 STEPHEN CULLING
FORT ST JOHN BC
18 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
19 BRAD ATKINSON
BLACK DIAMOND AB
20 WYATT SMITH
REXBURG ID
21 SEAN SANTUCCI
PRINEVILLE OR
22 BEN RAMEY
PONOKA AB
23 CODY CASSIDY
DONALDA AB
24 BAILLIE MILAN
COCHRANE AB
25 DAYTON ROWORTH
CZAR AB
26 LAYNE DELEMONT
CHAUVIN AB
27 SCOTT GUENTHNER
CONSORT AB
28 CASEY LAWES
PROVOST AB
29 BILLY BOLDON
OGLALA SD
30 CHASON FLOYD
LUDLOW SD
31 ETHEN THOUVENELL
WITTMANN AZ
32 CLAYTON MOORE
POUCE COUPE BC
33 LOGAN LEASK
ROCKY MOUNTAIN HOUSE AB
34 COLEMAN KOHORST
OKOTOKS AB
35 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
36 DALLAS FRANK
STONY PLAIN AB
37 DEREK FRANK
STONY PLAIN AB
38 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
39 DAKOTA ELDRIDGE
ELKO NV
40 BLAKE KNOWLES
HEPPNER OR
41 TY ERICKSON
HELENA MT
42 K.C. JONES
DECATUR TX
43 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
44 CRAIG GUTHRIE
PONOKA AB
45 LUCAS PARKER
MARWAYNE AB
46 CRAIG WEISGERBER
PONOKA AB
47 TRYGVE PUGH
PONOKA AB
48 JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
49 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
50 JONNY WEBB
OKOTOKS AB
51 HARLEY COLE
COCHRANE AB
:NOVICE SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 JAKE WATSON
HUDSONS HOPE BC
2 CLAY ELLIOTT
NANTON AB
3 DALTON DAVIS
HOLCOMB KS
4 DILLON BARKSHIRE
DELBURNE AB
5 KEENAN REINHARDT
CALGARY AB
6 CALL MARR
TWINE BUTTE AB
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 DANIEL GRATTON
SUNDRE AB
2 JOEL RANGEN
ECKVILLE AB
3 KALE MCKENZIE
ROCKY MTN HOUSE AB
4 RILEY REGIER
CORONATION AB
5 ZEKE THURSTON
BIG VALLEY AB
:NOVICE BAREBACK
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 WYATT GLEESON
SUNDRE AB
2 TANNER YOUNG
FAIRVIEW AB
3 COLE NICHOLSON
BLUFFTON AB
4 JACOB STEMO
CALGARY AB
5 SPUR LACASSE
COCHRANE AB
6 PHILIPPE HARVEY
COCHRANE AB
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 LANE JAMIESON
INNISFAIL AB
2 RILEY WIK
INNISFAIL AB
3 DANTAN BERTSCH
EASTEND SK
4 WYATT MAINES
MAPLE CREEK SK
5 TATE HARTELL
STRATHMORE AB
6 KODY LAMB
SHERWOOD PARK AB
:LADIES BARREL RACING
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 MARIA BUTTERFIELD
PONOKA AB
2 GAYLE HOWES
METISKOW AB
3 BRAIDY HOWES
METISKOW AB
4 KIRSTY WHITE
BIG VALLEY AB
5 VALERIE GILLESPIE
FINNIGAN AB
6 JACLYNE KUNZ
CALGARY AB
7 JOLEEN SEITZ
SAVONA BC
8 KATIE GARTHWAITE
MERRITT BC
9 CRYSTAL SHAW
DAYSLAND AB
10 KENDRA EDEY
LONGVIEW AB
11 RHONDA MCLEOD
MONTE CREEK BC
12 NANCY CSABAY
TABER AB
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 KASSIDY DENNISON
TOHATCHI NM
2 CHRISTINE LOFLIN
FRANKTOWN CO
3 NIKKI STEFFES
VALE SD
4 TRULA CHURCHILL
VALENTINE NE
5 RENE LECLERCQ
HOLDEN AB
6 KAYLEY BLAIR
PONOKA AB
7 KERILEE NOVAL
TURNER VALLEY AB
8 BROOKE RAMSAY
COCHRANE AB
9 TONI DIXON
MILLARVILLE AB
10 SYDNI BLANCHARD
ALBUQUERQUE NM
11 BENETTE LITTLE
ARDMORE OK
12 BRITANY FLECK
MANDAN ND
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN AUG 4 2013
1 SUZANNE DEPAOLI
LONGVIEW AB
2 TAMARAN MOUSSEAU
DASHWOOD ON
3 DONNA BEIERBACH
MAPLE CREEK SK
4 MARY WALKER
ENNIS TX
5 KIM SCHULZE
LARKSPUR CO
6 JANE MELBY
BURNEYVILLE OK
7 FALLON TAYLOR
WHITESBORO TX
8 LEE ANN RUST
STEPHENVILLE TX
9 VICTORIA WILLIAMS
KILN MS
10 SHERRY CERVI
MARANA AZ
11 CATHY GRANT
GRANTON ON
12 LAUREN BYRNE
OKOTOKS AB
SLACK PERFORMANCE: #4 9
:00AM FRI AUG 2 2013
1 BRENDA MAYS
TERREBONNE OR
2 RYLEE MCKENZIE
ST PAUL AB
3 LISA LOCKHART
OELRICHS SD
4 HALLIE FULTON
MILLER SD
5 RACHEL PRIMM
WASHOE VALLEY NV
6 NINA SMITH
PINCHER CREEK AB
7 TARA MULDOON
HINTON AB
8 SIERRA BOOTH
DELACOUR AB
9 AIMEE KAY
BLUFF DALE TX
10 MELISSA THIESSEN
STETTLER AB
11 LACI SUITOR
DUCHESS AB
12 CHELSEA MOORE
POUCE COUPE BC
13 STEFFANIE MATHER
MEDICINE HAT AB
14 CARLEE JO EDGE
COCHRANE AB
15 GAYLENE BUFF
WESTWOLD BC
16 MEGAN LEWIS
TWIN FALLS ID
17 RENEE BLANC
CHASE BC
18 SYDNEY DAINES
INNISFAIL AB
19 SHANNON LEGUERRIER
DONALDA AB
20 SARAH GERARD
SAVONA BC
21 WACEY HOLLINGWORTH
VALLEYVIEW AB
22 DEB GUELLY
OKOTOKS AB
23 CRANNA ROBERTS
LACOMBE AB
24 JOANNE POLE
ERSKINE AB
25 LINDSAY SEARS
NANTON AB
26 BETH STEWART
GIBBONS AB
27 SUNNIE MEIERS
STRATHMORE AB
28 BAILEY FENNELL
INOLA OK
29 SHEILA HARVIE
NANTON AB
:STEER RIDING
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 KAGEN SCHMIDT
BARRHEAD AB
2 MYLES GOODMAN
CALGARY AB
3 BRADY RESCH
MAPLE CREEK SK
4 CHAD HARTMAN
LANCER SK
5 CHANSE SWITZER
HAZENMORE SK
6 COLE HARTMAN
LANCER SK
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 KYLE GERENCER
STRATHMORE AB
2 CLAY WATERHOUSE
QUESNEL BC
3 GRIFFIN SMELTZER
CLARESHOLM AB
4 KAYDUNN HENRY
RAYMOND AB
5 RILEY GAGNON
INNISFAIL AB
6 GUNNAR FUCHS
SANGUDO AB
7 K'S THOMSON
LUNDBRECK AB
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN AUG 4 2013
1 DAWSON HAY
WILDWOOD AB
2 CHANCE BARRASS
YELLOWHEAD COUNTY AB
3 COY ROBBINS
CAMROSE AB
4 CAMERON BROWN
CREMONA AB
5 KLAYTON LAKEVOLD
PROVOST AB
6 NORMAN KING
WAINWRIGHT AB
7 COLE AYKROYD
WAINWRIGHT AB
8 CONNOR FAUCHER
CALGARY AB
:TEAM ROPING
PERFORMANCE: #1 2:00PM
FRI AUG 2 2013
1 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
NELSON LADOUCEUR
PENDRYL AB
2 DUSTIN BIRD
CUT BANK MT
PAUL EAVES
MILLSAP TX
3 KOLTON SCHMIDT
BARRHEAD AB
TYREL FLEWELLING
LACOMBE AB
4 BRETT BUSS
PONOKA AB
ROCKY DALLYN
NANTON AB
5 JESSE POPESCUL
GLENTWORTH SK
TYLER POPESCUL
GLENTWORTH SK
6 MURRAY LINTHICUM
GLENTWORTH SK
KEVIN SCHREINER
MEDICINE HAT AB
7 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
NOLAN CONWAY
CUT BANK MT
8 WILL WOODFIN
MARSHALL TX
TATE KIRCHENSCHLAGER
BLUFFDALE TX
PERFORMANCE: #2 1:00PM
SAT AUG 3 2013
1 JEFF ROBSON
AIRDRIE AB
KLAY WHYTE
AIRDRIE AB
2 TRAVIS GALLAIS
RED DEER AB
TAYLOR BROWER
STETTLER AB
3 BRETT MCCARROLL
CAMROSE AB
CLINT BUHLER
OKOTOKS AB
4 JUSTIN MCCARROLL
CAMROSE AB
MATT FAWCETT
STETTLER AB
5 CLINT BROWER
STETTLER AB
TEL FLEWELLING
LACOMBE AB
6 RILEY WILSON
CARDSTON AB
JACKSON LOUIS
VERNON BC
7 CHASE SIMPSON
CLARESHOLM AB
BRAIDY DAVIES
MEDICINE HAT AB
8 COLE BEVANS
MAGRATH AB
KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
9 TYRELL GORDON
PONOKA AB
KENTON FAWCETT
PONOKA AB
10 ROLAND MCFADDEN
VULCAN AB
TRENT TUNKE
MEDICINE HAT AB
PERFORMANCE: #3 1:00PM
SUN AUG 4 2013
1 ROCKY ROSS
BOTHA AB
MARTY LILLICO
STETTLER AB
2 KURT FLETCHER
WAINWRIGHT AB
RILEY ROY
STRATHMORE AB
3 TRAVIS NICKOLSON
MEDICINE HAT AB
DON DEPAOLI
LONGVIEW AB
4 CLARK MCCARROLL
DAYSLAND AB
JORDAN DODDS
PONOKA AB
5 WYATT EIRIKSON
OKOTOKS AB
LYLE HEWITT
COWLEY AB
6 DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
STACY CORNET
BRANT AB
7 TRAVIS BOOTH
CALGARY AB
CLINT MADDOX
ECKVILLE AB
8 CASEY WEERSTRA
BROOKS AB
JOSEY BRODOWAY
BROOKS AB
9 THOMAS ZUNIGA
CENTERVILLE TX
MATT SHERWOOD
PIMA AZ
10 WILLIAM BEIERBACH
MAPLE CREEK SK
MONTY GERTNER
STETTLER AB
SLACK PERFORMANCE: #4 9
:00AM FRI AUG 2 2013
1 DANIEL IMLER
OKOTOKS AB
KYLE SMITH
BRANT AB
2 COLE LAMBERT
LANGLEY BC
JACE LAMBERT
LANGLEY BC
3 TODD GUEST
GRANUM AB
LUCAS MICHALSKY
LUNDBRECK AB
4 DAVID SCHMIDT
BARRHEAD AB
COLE SCHMIDT
BARRHEAD AB
5 GARRETT BROWNLEE
MOOSE JAW SK
CLAY BROWNLEE
MOOSE JAW SK
6 KEELY BONNETT
PONOKA AB
LOGAN BONNETT
PONOKA AB
7 DARRYL MANY GREY HOR
CALGARY AB
BRYAN LABELLE
MORLEY AB
8 DELON PARKER
WORDEN MT
JEREMY BUHLER
ARROWWOOD AB
9 SID SPORER
CODY WY
SHAWN BESSETTE
VAUGHN MT
10 RYAN JARRETT
CAMANCHE OK
MIKE BEERS
POST OR
11 TODD GALLAIS
OLDS AB
GRADY BRANDEN
BARRHEAD AB
12 DOUG WILKINSON
ARROWWOOD AB
MARK NUGENT
WATER VALLEY AB
13 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
KASPER ROY
MOSSLEIGH AB
14 RHEN RICHARD
ROOSEVELT UT
JESSE SHEFFIELD
DELTA CO
15 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
16 RILEY WARREN
STETTLER AB
CLAY ULLERY
TWO HILLS AB
Home
Results
Members
Canadian Finals Rodeo
Blogs
Schedule
Standings
Member Notes
Canadian Champions
Fans
Entry Dates
Wrangler Pro Tour
Canadian Champions
Past Champions
Store / CPRA Merchandise
Event Approvals
Alberta Circuit
Past Champions
Media
Website Links
Prairie Circuit
Member/Committee Info
News Releases
Contact Us
Duane Daines SB Series
Member Login/Web Entry
Animal Welfare
Kenton Randle BB Series
Board of Directors
Canadian Rodeo News
Last Chance Rodeo Tour
Records and Statistics
Canadian Rodeo News
Canadian Professional Rodeo Association . 272245 R.R. 2 Airdrie, Alberta Canada T4A 2L5
Phone (403) 945-0903
.
Fax (403) 945-0936
. Email
cpra@rodeocanada.com
© Canadian Professional Rodeo Association. All rights reserved.
Site images by Mike Copeman unless otherwise noted. Website -
Red Hawk Communications
Privacy Policy
Terms and Conditions
Refund and Cancellation