HOME
SCHEDULE
Event Approvals
Entry Dates
RESULTS
STANDINGS
Wrangler Pro Tour
Alberta Circuit
Prairie Circuit
Duane Daines SB Series
Kenton Randle BB Series
Last Chance Rodeo Tour
MEMBERS
Member Notes
Canadian Champions
Past Champions
Member and Committee Info
Member Login
Board of Directors
Canadian Rodeo News
MEDIA
News Releases
Animal Welfare
Canadian Rodeo News
CANADIAN FINALS RODEO
Canadian Champions
Past Champions
FAN ZONE
LINKS
CONTACT US
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
Rodeo Draw - Sundre Pro Rodeo
Sundre, AB August 23-25 2013
Slack Order:
N/A
:SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 CHUCK SCHMIDT
KELDRON SD
FS 229 SPICE GIRL
2 COLE ELSHERE
FAITH SD
FS 331 WHITE WASH
3 LOGAN HODSON
TELKWA BC
FS 534 BLUE PRINT
4 SAM KELTS
MILLARVILLE AB
FS 258 MIDNIGHT BLUE
5 DUSTIN FLUNDRA
PINCHER CREEK AB
CS M-32 MAJESTIC ROCKET
6 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
FS 529 EVENING MIST
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
FS 09 AFTER MIDNGHT
2 CURTIS GARTON
LAKE CHARLES LA
FS 524 SOUTHERN NIGHTS
3 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
FS 012 JUMP START
4 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
FS 810 FALLEN ANGEL
5 JIM BERRY
ROCKY MTN HOUSE AB
FS 42 SWOOPS
6 REED SPARKS
INNISFAIL AB
FS S3 SPENNY
PERFORMANCE: #3 6:30PM
SAT AUG 24 2013
1 JUSTIN MESTON
TEES AB
FS 74 A FINE BLUE
2 LEVI HARBIN
PEERS AB
FS 323 BIG DREAMS
3 CHAD THOMSON
BLACK DIAMOND AB
FS V20 POWER PLAY
4 COLEMAN WATT
HARDISTY AB
FS 619 BLUES MAN
5 CLAY CREASY
BROWNFIELD AB
FS U70 MIDNITE STAR
PERFORMANCE: #4 12:30PM
SUN AUG 25 2013
1 COLE NEELY
DUCHESS AB
FS 228 ANOTHER BLUE
2 TODD HERZOG
PENHOLD AB
FS 58 SHADY LADY
3 DUSTY HAUSAUER
DICKINSON ND
FS 529 EVENING MIST
4 LAYTON GREEN
MEETING CREEK AB
FS 329 PREMIUM PLUS
5 JAKE BROWN
ECKVILLE AB
FS 519 POLKA DOT ROSE
6 JUSTIN BERG
WAINWRIGHT AB
FS 119 SCOTTISH LASS
:BAREBACK
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 LOGAN HODSON
TELKWA BC
C S-65 SHADOW WARRIOR
2 MATT LAIT
CAYLEY AB
F 94 OUTTA TIME
3 DENNY PHIPPS
COCHRANE AB
F 93 FINE DESIGN
4 BOBBY PETERS
PINCHER CREEK AB
F 644 THUNDERSTORM
5 MICHAEL SOLBERG
SUNNYNOOK AB
F 92 MOONLIGHT LADY
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 CALEB BENNETT
MORGAN UT
F 62 PINTO PATTY
2 JR VEZAIN
COWLEY WY
F 68 DAKOTA SMITH
3 CLINT LAYE
CADOGAN AB
F 80 NO SHADOW
4 COLIN ADAMS
DELORAINE MB
F 407 FEEL GOOD RIPPLE
PERFORMANCE: #3 6:30PM
SAT AUG 24 2013
1 LUKE CREASY
BROWNFIELD AB
F 40 DARK SECRET
2 DUSTY LAVALLEY
BEZANSON AB
F 728 ITS TOO LATE NOW
3 KY MARSHALL
BOWDEN AB
F 816 HARD RAIN
4 ALAN DACYK
WORSLEY AB
DR 1 DOCTOR THROUGH CRES
PERFORMANCE: #4 12:30PM
SUN AUG 25 2013
1 COLE JAMIESON
INNISFAIL AB
F 536 OUTTA CONTROL
2 KEVIN LANGEVIN
BONNYVILLE AB
F 638 BLUE ANGEL
3 CASH KERNER
KAMLOOPS BC
F 82 ULTIMATELY CASH
4 KYLE BOWERS
BROOKS AB
F S8 TWENTY THREE
:BULL RIDING
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 TYLER THOMSON
BLACK DIAMOND AB
FB 974 JESSIE JUNCTION
2 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
FB 973 FULL CRY
3 KYLE LOZIER
150 MILE HOUSE BC
FB 70 JAY BLACK
4 TYLER PANKEWITZ
PONOKA AB
FB 937
5 CHAD BESPLUG
CLARESHOLM AB
FB 923
6 ZANE LAMBERT
WESTBOURNE MB
FB 857 SO WHAT
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 JORRY HOLMES
MERRITT BC
FB 81 RED BANANA
2 KYLE PRIMEAU
SHERWOOD PARK AB
FB 847
3 JARED PAULSON
RED DEER AB
FB 82 GATOR
4 BEAU BROOKS
COCHRANE AB
FB 9566 DONKEY FLY
5 DUSTIN TOMPKINS
WIMBORNE AB
FB 928 MAGIC HAMMER
PERFORMANCE: #3 6:30PM
SAT AUG 24 2013
1 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
FB -914
2 TODD CHOTOWETZ
MAJOR SK
FB 987 SNAKE BITE
3 TANNER BYRNE
PRINCE ALBERT SK
FB 10 DRIVE BY
4 SCOTT SCHIFFNER
STRATHMORE AB
FB 913
5 JESSE TORKELSON
WARBURG AB
FB 96
6 DEVON MEZEI
BIG VALLEY AB
DR 2 DOCTOR THROUGH CRES
PERFORMANCE: #4 12:30PM
SUN AUG 25 2013
1 GARRETT GREEN
MEETING CREEK AB
FB 78 ANDERSON BROWN
2 TANNER GIRLETZ
CEREAL AB
FB 54T SMOOTHIE
3 JORDAN HANSEN
OKOTOKS AB
FB 777 LIKE MAGIC
4 KYLE GERMAN
CROSSFIELD AB
FB 757 STATE TROOPER
5 MILES PENNINGTON
LACOMBE AB
FB 842 SOGGY BOTTOM BOY
6 COLE COLLINS
FORT ST JOHN BC
FB 708 CURLY BILL
7 CODY MOORE
HOUSTON BC
FB 849
:TIE-DOWN ROPING
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 CHASE HOFER
MAGRATH AB
2 LOGAN HOFER
MAGRATH AB
3 BLAKE GAGNON
INNISFAIL AB
4 DEVEN GERWATOSKI
PONOKA AB
5 MORGAN GRANT
GRANTON ON
6 RYLE SMITH
OAKDALE CA
7 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
8 DARREN DUBLANKO
THORSBY AB
9 LEE ROMBOUGH
SEXSMITH AB
10 LES FACCA
COCHRANE AB
11 STETSON VEST
CHILDRESS TX
12 RHEN RICHARD
ROOSEVELT UT
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 TROY HOUFF
HANNA AB
2 CLAYTON HONEYBOURN
QUESNEL BC
3 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
4 RANDY SMITH
PINCHER CREEK AB
5 TRENT CREAGER
STILLWATER OK
6 TIMBER MOORE
AUBREY TX
7 JASON SCHAFFER
BROADUS MT
8 DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
9 LOGAN BIRD
NANTON AB
10 STACY CORNET
BRANT AB
PERFORMANCE: #3 6:30PM
SAT AUG 24 2013
1 TIM WILLIAMSON
DUCHESS AB
2 MACE PEROZAK
KIPP AB
3 RILEY WARREN
STETTLER AB
4 SHAY KELLER
ROCKGLEN SK
5 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
6 MIKE JOHNSON
HENRYETTA OK
7 STEVEN THIESSEN
STETTLER AB
8 MURRAY POLE
ERSKINE AB
9 TYLER JOHNSON
DIDSBURY AB
10 DEAN EDGE
RIMBEY AB
11 MARK NUGENT
WATER VALLEY AB
12 MARK NEITZ
STETTLER AB
PERFORMANCE: #4 12:30PM
SUN AUG 25 2013
1 DUANE GERVAIS
OKOTOKS AB
2 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
3 KIRK ROBINSON
INNISFAIL AB
4 BEN ROBINSON
INNISFAIL AB
5 CODY ROOD
BENGOUGH SK
6 ERIK DUBLANKO
THORSBY AB
7 TODD GALLAIS
OLDS AB
8 KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
9 BRUCE DUNHAM
INDIAN HEAD SK
10 KY MARSHALL
BOWDEN AB
11 ALWIN BOUCHARD
SCANDIA AB
12 PATRICK CASSIDY
OLDS AB
:STEER WRESTLING
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 HUNTER CURE
HOLLIDAY TX
2 CHASON FLOYD
LUDLOW SD
3 TED GOLLAHER
CASCADE MT
4 BLAKE GAGNON
INNISFAIL AB
5 MATTHEW RICHARDSON
OLDS AB
6 JUSTIN GUENTHNER
VERMILION AB
7 TODD WOODWARD
LETHBRIDGE AB
8 MORGAN GRANT
GRANTON ON
9 BO ANDERSON
WATER VALLEY AB
10 COLEMAN KOHORST
OKOTOKS AB
11 NOLAN CONWAY
CUT BANK MT
12 JEREMY KRYWCUN
LANGDON AB
13 RIAN CONWAY
BROWNING MT
14 MATT MAILER
BOTHA AB
15 LUKE BUTTERFIELD
PONOKA AB
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 JOE GUZE
DRAYTON VALLEY AB
2 STRAWS MILAN
COCHRANE AB
3 JUSTIN MILLER
CESSFORD AB
4 DUSTIN WALKER
VANSCOY SK
5 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
6 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
7 MATTHEW MOUSSEAU
DASHWOOD ON
8 CAM LEESON
HINTON AB
9 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
10 DALLAS FRANK
STONY PLAIN AB
11 DEREK FRANK
STONY PLAIN AB
12 SCOTT WYZYKOSKI
ECKVILLE AB
13 COLE RUTLEDGE
COWLEY AB
14 COOPER TROTZ
COLEMAN AB
PERFORMANCE: #3 6:30PM
SAT AUG 24 2013
1 JESSIE ACTON
CALGARY AB
2 LUCAS PARKER
MARWAYNE AB
3 CRAIG GUTHRIE
PONOKA AB
4 WILLIAM BEIERBACH
MAPLE CREEK SK
5 WYATT DAINES
INNISFAIL AB
6 TANNER MILAN
COCHRANE AB
7 LEE GRAVES
CALGARY AB
8 DAYTON ROWORTH
CZAR AB
9 BAILLIE MILAN
COCHRANE AB
10 BEN RAMEY
PONOKA AB
11 CODY CASSIDY
DONALDA AB
12 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
PERFORMANCE: #4 12:30PM
SUN AUG 25 2013
1 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
2 TODD MAUGHAN
AIRDRIE AB
3 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
4 MICHEAL TRAUTMAN
LETHBRIDGE AB
5 CRAIG WEISGERBER
PONOKA AB
6 BROCK BUTTERFIELD
PONOKA AB
7 TRYGVE PUGH
PONOKA AB
8 JONNY WEBB
OKOTOKS AB
9 HARLEY COLE
COCHRANE AB
10 DENVER HOFF
DRAYTON VALLEY AB
11 JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
12 CHANCE BUTTERFIELD
PONOKA AB
13 JESSE LAWES
PROVOST AB
14 SCOTT GUENTHNER
CONSORT AB
15 LAYNE DELEMONT
CHAUVIN AB
16 CASEY LAWES
PROVOST AB
:NOVICE SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 JAKE WATSON
HUDSONS HOPE BC
2 CLAY ELLIOTT
NANTON AB
3 DILLON BARKSHIRE
DELBURNE AB
4 QUILLAN LOWRY
MILLARVILLE AB
5 CONNOR REINHART
PROVOST AB
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 CALL MARR
TWINE BUTTE AB
PERFORMANCE: #4 12:30PM
SUN AUG 25 2013
1 KEENAN REINHARDT
CALGARY AB
2 DANIEL GRATTON
SUNDRE AB
3 KALE MCKENZIE
ROCKY MTN HOUSE AB
4 RILEY REGIER
CORONATION AB
5 ZEKE THURSTON
BIG VALLEY AB
:NOVICE BAREBACK
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 TATE HARTELL
STRATHMORE AB
2 SPUR LACASSE
COCHRANE AB
3 PHILIPPE HARVEY
COCHRANE AB
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 KODY LAMB
SHERWOOD PARK AB
PERFORMANCE: #3 6:30PM
SAT AUG 24 2013
1 DANTAN BERTSCH
EASTEND SK
:LADIES BARREL RACING
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 LISA LOCKHART
OELRICHS SD
2 KERILEE NOVAL
TURNER VALLEY AB
3 SARAH GERARD
SAVONA BC
4 SYDNEY DAINES
INNISFAIL AB
5 CATHY GRANT
GRANTON ON
6 BRENDA MAYS
TERREBONNE OR
7 LACEY STANTON
EXSHAW AB
8 JESSICA CLARY
CORONATION AB
9 SHEILA HARVIE
NANTON AB
10 BROOK ROBERTSON
PONOKA AB
11 TAYLOR-JANE GARDNER
DOUGLAS LAKE BC
12 MICHAELA BERLIE
OKOTOKS AB
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 KIM SCHULZE
LARKSPUR CO
2 TONI DIXON
MILLARVILLE AB
3 TAMARAN MOUSSEAU
DASHWOOD ON
4 NANCY CSABAY
TABER AB
5 TRULA CHURCHILL
VALENTINE NE
6 CHELSEA MOORE
POUCE COUPE BC
7 STEFFANIE MATHER
MEDICINE HAT AB
8 VALERIE GILLESPIE
FINNIGAN AB
9 NINA SMITH
PINCHER CREEK AB
10 CORINA DIXON
LACOMBE AB
11 RYLEE MCKENZIE
ST PAUL AB
12 HANNAH BURRELL
DIDSBURY AB
PERFORMANCE: #3 6:30PM
SAT AUG 24 2013
1 KIRSTY WHITE
BIG VALLEY AB
2 JOANNE POLE
ERSKINE AB
3 MELISSA THIESSEN
STETTLER AB
4 LINDSAY SEARS
NANTON AB
5 CRYSTAL SHAW
DAYSLAND AB
6 BRITANY FLECK
MANDAN ND
7 LEE ANN RUST
STEPHENVILLE TX
8 SUZANNE DEPAOLI
LONGVIEW AB
9 CRANNA ROBERTS
LACOMBE AB
10 DEB GUELLY
OKOTOKS AB
11 DONNA BEIERBACH
MAPLE CREEK SK
12 RENE LECLERCQ
HOLDEN AB
PERFORMANCE: #4 12:30PM
SUN AUG 25 2013
1 LACI SUITOR
DUCHESS AB
2 NIKKI STEFFES
VALE SD
3 BENETTE LITTLE
ARDMORE OK
4 GAYLENE BUFF
WESTWOLD BC
5 KATIE GARTHWAITE
MERRITT BC
6 JOLEEN SEITZ
SAVONA BC
7 TARA MULDOON
HINTON AB
8 WACEY HOLLINGWORTH
VALLEYVIEW AB
9 JANE MELBY
BURNEYVILLE OK
10 SHANNON LEGUERRIER
DONALDA AB
11 JACLYNE KUNZ
CALGARY AB
12 KAYLA TYSON
FORT MCMURRAY AB
:STEER RIDING
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 KAGEN SCHMIDT
BARRHEAD AB
2 CONNOR FAUCHER
CALGARY AB
3 DAWSON HAY
WILDWOOD AB
4 CHANCE BARRASS
YELLOWHEAD COUNTY AB
5 COLE AYKROYD
WAINWRIGHT AB
6 MYLES GOODMAN
CALGARY AB
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 BRADY RESCH
MAPLE CREEK SK
2 CHAD HARTMAN
LANCER SK
3 COLE HARTMAN
LANCER SK
4 KYLE GERENCER
STRATHMORE AB
PERFORMANCE: #4 12:30PM
SUN AUG 25 2013
1 RILEY GAGNON
INNISFAIL AB
2 COY ROBBINS
CAMROSE AB
3 CAMERON BROWN
CREMONA AB
4 KLAYTON LAKEVOLD
PROVOST AB
5 KAYDUNN HENRY
RAYMOND AB
6 GUNNAR FUCHS
SANGUDO AB
7 DENNY MCKINNEY
NEW SAREPTA AB
8 GRIFFIN SMELTZER
CLARESHOLM AB
:TEAM ROPING
PERFORMANCE: #1 6:30PM
FRI AUG 23 2013
1 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
NOLAN CONWAY
CUT BANK MT
2 JUSTIN MCCARROLL
CAMROSE AB
MATT FAWCETT
STETTLER AB
3 CLARK MCCARROLL
DAYSLAND AB
JORDAN DODDS
PONOKA AB
4 JESSE POPESCUL
GLENTWORTH SK
TYLER POPESCUL
GLENTWORTH SK
5 MURRAY LINTHICUM
GLENTWORTH SK
JEREMY BUHLER
ARROWWOOD AB
6 RHEN RICHARD
ROOSEVELT UT
JESSE SHEFFIELD
DELTA CO
7 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
NELSON LADOUCEUR
PENDRYL AB
8 CLINT BUHLER
OKOTOKS AB
CLINT BROWER
STETTLER AB
PERFORMANCE: #2 12:30PM
SAT AUG 24 2013
1 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
2 JESSE TORKELSON
WARBURG AB
SCOTT SCHIFFNER
STRATHMORE AB
3 JIM BERRY
ROCKY MTN HOUSE AB
BAILLIE MILAN
COCHRANE AB
4 RANDY SMITH
PINCHER CREEK AB
KEVIN SCHREINER
MEDICINE HAT AB
5 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
TREVOR JONES
PONOKA AB
6 STACY CORNET
BRANT AB
DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
7 CLINT WESTON
CARDSTON AB
GARRETT BROWNLEE
MOOSE JAW SK
PERFORMANCE: #3 6:30PM
SAT AUG 24 2013
1 GRADY BRANDEN
BARRHEAD AB
TODD GALLAIS
OLDS AB
2 DON DEPAOLI
LONGVIEW AB
LYLE HEWITT
COWLEY AB
3 RILEY WARREN
STETTLER AB
CLAY ULLERY
TWO HILLS AB
4 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
KASPER ROY
MOSSLEIGH AB
5 KOLTON SCHMIDT
BARRHEAD AB
TYREL FLEWELLING
LACOMBE AB
6 TRAVIS BOOTH
CALGARY AB
CLINT MADDOX
ECKVILLE AB
7 RILEY WILSON
CARDSTON AB
JACKSON LOUIS
VERNON BC
8 BRETT BUSS
PONOKA AB
ROCKY DALLYN
NANTON AB
PERFORMANCE: #4 12:30PM
SUN AUG 25 2013
1 ROLAND MCFADDEN
VULCAN AB
TRENT TUNKE
MEDICINE HAT AB
2 KURT FLETCHER
WAINWRIGHT AB
RILEY ROY
STRATHMORE AB
3 COLE BEVANS
MAGRATH AB
KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
4 KLAY WHYTE
AIRDRIE AB
JEFF ROBSON
AIRDRIE AB
5 LEVI SIMPSON
PONOKA AB
JOHN ROBERTSON
POLSEN MT
6 ROCKY ROSS
BOTHA AB
MARTY LILLICO
STETTLER AB
7 CHASE SIMPSON
CLARESHOLM AB
BRAIDY DAVIES
MEDICINE HAT AB
8 TRAVIS GALLAIS
RED DEER AB
TAYLOR BROWER
STETTLER AB
Home
Results
Members
Canadian Finals Rodeo
Blogs
Schedule
Standings
Member Notes
Canadian Champions
Fans
Entry Dates
Wrangler Pro Tour
Canadian Champions
Past Champions
Store / CPRA Merchandise
Event Approvals
Alberta Circuit
Past Champions
Media
Website Links
Prairie Circuit
Member/Committee Info
News Releases
Contact Us
Duane Daines SB Series
Member Login/Web Entry
Animal Welfare
Kenton Randle BB Series
Board of Directors
Canadian Rodeo News
Last Chance Rodeo Tour
Records and Statistics
Canadian Rodeo News
Canadian Professional Rodeo Association . 272245 R.R. 2 Airdrie, Alberta Canada T4A 2L5
Phone (403) 945-0903
.
Fax (403) 945-0936
. Email
cpra@rodeocanada.com
© Canadian Professional Rodeo Association. All rights reserved.
Site images by Mike Copeman unless otherwise noted. Website -
Red Hawk Communications
Privacy Policy
Terms and Conditions
Refund and Cancellation