HOME
SCHEDULE
Event Approvals
Entry Dates
RESULTS
STANDINGS
Wrangler Pro Tour
Alberta Circuit
Prairie Circuit
Duane Daines SB Series
Kenton Randle BB Series
Last Chance Rodeo Tour
MEMBERS
Member Notes
Canadian Champions
Past Champions
Member and Committee Info
Member Login
Board of Directors
Canadian Rodeo News
MEDIA
News Releases
Animal Welfare
Canadian Rodeo News
CANADIAN FINALS RODEO
Canadian Champions
Past Champions
FAN ZONE
LINKS
CONTACT US
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
Rodeo Draw - Taber, AB
Benalto, AB July 5-7, 2013
Slack Order: SW, TDR, LBR
:SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 6:00PM
FRI JULY 5 2013
1 COLE ELSHERE
FAITH SD
RRS 609 AFTERNOON DELIGHT
2 CLAY CREASY
BROWNFIELD AB
BS E23 CAMPFIRE
3 TAOS MUNCY
CORONA NM
BS A1 BUCKSKIN BILL
4 CODY TATON
CORONA NM
RRS 72 MADISON COUNTY
5 LEVI HARBIN
PEERS AB
BS E9 CASEY
6 DELANO KJOS
FORT ST JOHN BC
BS E6 BEAVER
7 MARTY VERNON
MILLARVILLE AB
RRS 810 DIXIE INN
8 KALE MCKENZIE
ROCKY MTN HOUSE AB
RRS 236 LONESOME NIGHTS
9 LUKE MORGAN
DIDSBURY AB
BS E11 THE HOOD
10 CARL GREEN
DIDSBURY AB
RRS 316 MINI MOVES
11 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
BS F9 YELLOW GRASS
RR
BS F13 HOWDY
RR
BS D10 SMOKEY
PERFORMANCE: #2 6:00PM
SAT JULY 6 2013
1 CHAD THOMSON
BLACK DIAMOND AB
JDS 6 STIX
2 JAKE BROWN
ECKVILLE AB
JDS X-81 LAREDO
3 JUSTIN BERG
WAINWRIGHT AB
BS A1 BUCKSKIN BILL
4 JIM BERRY
ROCKY MTN HOUSE AB
JDS 119 SPIKE
5 RYLAN GEIGER
DUCHESS AB
JDS 64 TROUBLED WATER
6 LOGAN HODSON
TELKWA BC
JDS 21 RIP N ZIP
7 CLEM LOWRY
PERRYVALE AB
BS D10 SMOKEY
8 JUSTIN MESTON
TEES AB
BS F9 YELLOW GRASS
9 KYREON GEIGER
BRACKEN SK
JDS 612 CRACKLIN ROSE
RR
JDS 19 RADICAL REDNECK
RR
JDS 70 PATCHES
RR
BS E9 CASEY
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN JULY 7 2013
1 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
JDS 64 TROUBLED WATER
2 COLE NEELY
DUCHESS AB
RRS 810 DIXIE INN
3 ADAM GILCHRIST
MAPLE CREEK SK
BS E23 CAMPFIRE
4 CLINTON COX
PEACE RIVER AB
JDS 607 BLUE MIST
5 COLEMAN WATT
HARDISTY AB
RRS 72 MADISON COUNTY
6 REED SPARKS
INNISFAIL AB
JDS 19 RADICAL REDNECK
7 DILLON BARKSHIRE
DELBURNE AB
JDS 715 BLUES CLUES
8 DALTON DAVIS
HOLCOMB KS
RRS 721 MADE IN THE SHADE
9 JAKE WATSON
HUDSONS HOPE BC
BS F13 HOWDY
10 CLAY ELLIOTT
NANTON AB
JDS 612 CRACKLIN ROSE
RR
RRS 609 AFTERNOON DELIGHT
RR
BS E11 THE HOOD
RR
JDS 51 MELANCHOLY
:BAREBACK
PERFORMANCE: #1 6:00PM
FRI JULY 5 2013
1 DENNY PHIPPS
COCHRANE AB
B 505 MAY DAYS
2 MAT TURNER
STRATHMORE AB
RR 26 WILDWOOD FLOWER
3 ALAN DACYK
WORSLEY AB
B E3 BLUE RIVER
4 KEVIN LANGEVIN
BONNYVILLE AB
RR 601 CHINIKI STRIP
5 COLIN ADAMS
DELORAINE MB
RR 504 SUNDAY STEPPER
6 BOBBY PETERS
PINCHER CREEK AB
B U4 LUCKY
7 REID ROWAN
SEVEN PERSONS AB
B A94 RED ROSE
RR
B 511 JAKE
RR
RR -7 BAY WINDOW
PERFORMANCE: #2 6:00PM
SAT JULY 6 2013
1 JAKE VOLD
PONOKA AB
JD 72 BOOTLEGGER
2 LOGAN HODSON
TELKWA BC
B 810 RUSTIC RAINBOW
3 DENVER DEROSE
KAMLOOPS BC
JD 818 DRIFTER
4 GAVIN DEROSE
KAMLOOPS BC
JD 014 TWEETY BIRD
5 KODY LAMB
SHERWOOD PARK AB
B A94 RED ROSE
6 JACOB STEMO
CALGARY AB
JD 012 BOOTLACE
7 DV FENNELL
INOLA OK
B 505 MAY DAYS
RR
JD 515 QUITTEN TIME
RR
B E14 ROBIN
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN JULY 7 2013
1 MATT LAIT
CAYLEY AB
RR -7 BAY WINDOW
2 KYLE BOWERS
BROOKS AB
RR 504 SUNDAY STEPPER
3 PIER-ANTHONY BOUDREA
COCHRANE AB
RR 26 WILDWOOD FLOWER
4 KY MARSHALL
BOWDEN AB
JD X-30 COFFEE STAINS
5 DYLAN BILTON
INNISFAIL AB
B 511 JAKE
6 JOSEPH FENTIMAN
NEW ZEALAND
B E3 BLUE RIVER
7 CHAD RANDLE
FORT VERMILION AB
JD 106 BLUE JEANS
8 JUSTIN RANDLE
OLDS AB
JD 21 LAPLANDER
RR
B U4 LUCKY
RR
RR 601 CHINIKI STRIP
RR
JD 014 TWEETY BIRD
:BULL RIDING
PERFORMANCE: #1 6:00PM
FRI JULY 5 2013
1 DANIEL HANSEN
CAROLINE AB
2BB 860 WASTED
2 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
WGB 625 FIRST NATION SENSATION
3 COREY WATERSON
STRATHMORE AB
2BB 532 MONKEY BONES
4 JOSH BIRKS
STRATHMORE AB
WGB 962 WONDERLUST
5 MAT TURNER
STRATHMORE AB
2BB 968 FULL THROTTLE FREDDY
6 DUSTIN BOWEN
FREDICKSBURG, PA
WGB 63 FORGET ME NOT
7 LUKE GEE
STANFORD MT
2BB 703 ABOUT TO BLOW
8 JAKE WILSON
STRATHMORE AB
WGB V29 FINKLES DOG
9 WACEY FINKBEINER
PONOKA AB
WGB 922 KNOCK DOWN
10 GARRETT GREEN
MEETING CREEK AB
WGB 801 TRUE GRIT
11 JORDAN ARBUTHNOTT
HAYTER AB
2BB 852 BLIZZARD
12 CARL GREEN
DIDSBURY AB
2BB 548 MAMBO #5
RR
WGB 924 TRIGGER FINGER
RR
WGB 919 BIG TIME RUSH
PERFORMANCE: #2 6:00PM
SAT JULY 6 2013
1 BEAU BROOKS
COCHRANE AB
VB 816 ALL WRAPPED UP
2 CODY MOORE
HOUSTON BC
VB 823 NORMAN
3 TANNER GIRLETZ
CEREAL AB
VB 917 DIRTY MONEY
4 TY ELLIOTT
NANTON AB
VB 854 ITCHY X
5 JORDAN HANSEN
OKOTOKS AB
VB 746 BONG AND A BLITZ
6 KYLE GERMAN
CROSSFIELD AB
VB U6 BIG BRAKE
7 SKYLER MCBRIDE
MADDEN AB
VB 800 PUSH IT
8 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
WGB 63 FORGET ME NOT
9 TODD CHOTOWETZ
MAJOR SK
WGB 625 FIRST NATION SENSATION
10 DEVON MEZEI
BIG VALLEY AB
VB 955 SHADY CORNERS
11 JACOB STEMO
CALGARY AB
VB -818 SPITZ
12 DAKOTA BUTTAR
KINDERSLEY SK
VB 998 SHADOW MOVES
RR
VB 777 WITCHING HOUR
RR
VB 833 PANIC SWITCH
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN JULY 7 2013
1 KYLE LOZIER
150 MILE HOUSE BC
WGB 803 CRACKER BACK JACK
2 REID LOZIER
150 MILE HOUSE BC
2BB 761 DOOM & GLOOM
3 RYAN JASPER
WILLIAMS LAKE BC
WGB 608 JOHNNY B GOOD
4 PONCHO LIMAS
TEXHOMA OK
2BB 804 DEVILS WING
5 MAX FORTMULLER
MILLARVILLE AB
WGB 924 TRIGGER FINGER
6 ADAM JAMISON
OKOTOKS AB
WGB 941 SLUMP BOSTER
7 BRANT JONES
CONSORT AB
WGB 962 WONDERLUST
8 ZANE LAMBERT
WESTBOURNE MB
2BB 867 BRINGING SEXY BACK
9 TYLER PANKEWITZ
PONOKA AB
WGB V29 FINKLES DOG
10 TYLER THOMSON
BLACK DIAMOND AB
WGB 919 BIG TIME RUSH
11 JORRY HOLMES
MERRITT BC
2BB 861 BUCKING FANTASTIC
RR
WGB 942 WHITE KNUCKLES
RR
WGB 801 TRUE GRIT
RR
2BB 813 BIRDS DANGER RANGER
RR
WGB 922 KNOCK DOWN
:TIE-DOWN ROPING
PERFORMANCE: #1 6:00PM
FRI JULY 5 2013
1 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
2 CHAD JOHNSON
DEL BONITA AB
3 LOGAN HOFER
MAGRATH AB
4 JESSE FINNERTY
DUCHESS AB
5 RANDY SMITH
PINCHER CREEK AB
6 MORGAN GRANT
GRANTON ON
7 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
8 TYLER JOHNSON
DIDSBURY AB
9 ALWIN BOUCHARD
SCANDIA AB
10 DEAN EDGE
RIMBEY AB
11 SHANE HANCHEY
SULPHUR LA
12 KIRK ROBINSON
INNISFAIL AB
13 MARK NUGENT
WATER VALLEY AB
PERFORMANCE: #2 6:00PM
SAT JULY 6 2013
1 CHASE HOFER
MAGRATH AB
2 JC CROWLEY
POPLAR MT
3 DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
4 STACY CORNET
BRANT AB
5 RILEY WARREN
STETTLER AB
6 STEVEN THIESSEN
STETTLER AB
7 LES FACCA
COCHRANE AB
8 ADAM CARLSON
SCANDIA AB
9 CODY ROOD
BENGOUGH SK
10 SHAY KELLER
ROCKGLEN SK
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN JULY 7 2013
1 KY MARSHALL
BOWDEN AB
2 WILL BLOMBERG
PALESTINE TX
3 CODY SACULLA
BRYAN TX
4 RANDALL CARLISLE
BRYAN TX
5 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
6 GLEN HAMILTON
SASKATOON SK
7 LOGAN BIRD
NANTON AB
8 MACE PEROZAK
KIPP AB
9 KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
10 CODY BRETT
SILVER VALLEY AB
11 LEE ROMBOUGH
SEXSMITH AB
12 ERIK DUBLANKO
THORSBY AB
:STEER WRESTLING
PERFORMANCE: #1 6:00PM
FRI JULY 5 2013
1 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
2 CRAIG GUTHRIE
PONOKA AB
3 STRAWS MILAN
COCHRANE AB
4 CURTIS CASSIDY
DONALDA AB
5 LUKE GEE
STANFORD MT
6 JOHN GEE
STANFORD MT
7 MORGAN GRANT
GRANTON ON
8 TRAVIS REAY
MAYERTHORPE AB
9 CAM LEESON
HINTON AB
10 DALLAS FRANK
STONY PLAIN AB
11 DEREK FRANK
STONY PLAIN AB
12 JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
13 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
PERFORMANCE: #2 6:00PM
SAT JULY 6 2013
1 RODE VOLD
PONOKA AB
2 DARRYL MANY GREY HOR
CALGARY AB
3 OTYS LITTLE MUSTACHE
BROCKET AB
4 JONNY WEBB
OKOTOKS AB
5 HARLEY COLE
COCHRANE AB
6 STEVEN TURNER
COCHRANE AB
7 JUSTIN MILLER
Cessford AB
8 DUSTIN WALKER
VANSCOY SK
9 CODY CASSIDY
DONALDA AB
10 BAILLIE MILAN
COCHRANE AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN JULY 7 2013
1 JESSIE HEGGIE
RAYMOND AB
2 JOEL EDEY
LONGVIEW AB
3 JOSH HARDEN
BIG VALLEY AB
4 JEREMY HARDEN
BIG VALLEY AB
5 BROCK BUTTERFIELD
PONOKA AB
6 LUCAS PARKER
MARWAYNE AB
7 CRAIG WEISGERBER
PONOKA AB
8 TRYGVE PUGH
PONOKA AB
9 BRENT WILLSIE
CAROLINE AB
10 JEREMY KRYWCUN
LANGDON AB
11 DEVON PORTER
PONOKA AB
12 CHANCE BUTTERFIELD
PONOKA AB
SLACK PERFORMANCE: #4 9
:00AM FRI JULY 5 2013
1 DUSTIN NICHOLSON
QUESNEL BC
2 STEVEN GILBERT
VIKING AB
3 BEN RAMEY
PONOKA AB
4 DAYTON ROWORTH
CZAR AB
5 COLE RUTLEDGE
COWLEY AB
6 COOPER TROTZ
COLEMAN AB
7 ZANE HANKEL
REDCLIFF AB
8 ROWDY HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
9 SCOTT GUENTHNER
CONSORT AB
10 CASEY LAWES
PROVOST AB
11 JESS COWIE
FOREMOST AB
12 JUSTIN GUENTHNER
VERMILION AB
13 MICHEAL TRAUTMAN
LETHBRIDGE AB
14 TODD WOODWARD
LETHBRIDGE AB
15 TRACE NICKOLSON
TABER AB
16 LAYNE DELEMONT
CHAUVIN AB
17 JESSE LAWES
PROVOST AB
:NOVICE SADDLE BRONC
PERFORMANCE: #1 6:00PM
FRI JULY 5 2013
1 QUILLAN LOWRY
MILLARVILLE AB
2 RILEY REGIER
CORONATION AB
3 JOEL RANGEN
ECKVILLE AB
4 DANIEL GRATTON
SUNDRE AB
5 KALE MCKENZIE
ROCKY MTN HOUSE AB
PERFORMANCE: #2 6:00PM
SAT JULY 6 2013
1 TYLER KAMPJES
STURGEON COUNTY AB
2 KEENAN REINHARDT
CALGARY AB
3 CALL MARR
TWINE BUTTE AB
4 BRANDON NAUMCZYK
COWLEY AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN JULY 7 2013
1 DILLON BARKSHIRE
DELBURNE AB
2 DALTON DAVIS
HOLCOMB KS
3 JAKE WATSON
HUDSONS HOPE BC
4 CLAY ELLIOTT
NANTON AB
:NOVICE BAREBACK
PERFORMANCE: #1 6:00PM
FRI JULY 5 2013
1 DANTAN BERTSCH
EASTEND SK
2 WYATT MAINES
MAPLE CREEK SK
3 TATE HARTELL
STRATHMORE AB
PERFORMANCE: #2 6:00PM
SAT JULY 6 2013
1 TANNER YOUNG
FAIRVIEW AB
2 COLE NICHOLSON
BLUFFTON AB
3 KODY LAMB
SHERWOOD PARK AB
4 JACOB STEMO
CALGARY AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN JULY 7 2013
1 SPUR LACASSE
COCHRANE AB
2 PHILIPPE HARVEY
COCHRANE AB
:LADIES BARREL RACING
PERFORMANCE: #1 6:00PM
FRI JULY 5 2013
1 MARY WALKER
ENNIS TX
2 TONI DIXON
MILLARVILLE AB
3 KALEY BASS
KISSIMMEE FL
4 ALICIA STOCKTON
BALLSTON SPA NY
5 CATHY GRANT
GRANTON ON
6 KIRSTY WHITE
BIG VALLEY AB
7 JOANNE POLE
ERSKINE AB
8 NINA SMITH
PINCHER CREEK AB
9 STEFFANIE MATHER
MEDICINE HAT AB
10 VALERIE GILLESPIE
FINNIGAN AB
11 CHRISTINE ROSS
BOTHA AB
12 SHANNON LEGUERRIER
DONALDA AB
PERFORMANCE: #2 6:00PM
SAT JULY 6 2013
1 GERALDINE SEBASTIAN
WEMBLEY AB
2 KERILEE NOVAL
TURNER VALLEY AB
3 RYLEE MCKENZIE
ST PAUL AB
4 BROOKE RAMSAY
COCHRANE AB
5 TRULA CHURCHILL
VALENTINE NE
6 MELISSA THIESSEN
STETTLER AB
7 FALLON TAYLOR
WHITESBORO TX
8 LACEY STANTON
EXSHAW AB
9 GAILEEN BABCOCK
FORT ST JOHN BC
10 GAYLENE BUFF
WESTWOLD BC
11 LEE ANN RUST
STEPHENVILLE TX
12 LINDSAY SEARS
NANTON AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN JULY 7 2013
1 SARAH GERARD
SAVONA BC
2 JOLEEN SEITZ
SAVONA BC
3 KENDRA EDEY
LONGVIEW AB
4 TAMARAN MOUSSEAU
DASHWOOD ON
5 CRYSTAL SHAW
DAYSLAND AB
6 LAUREN BYRNE
OKOTOKS AB
7 LACI SUITOR
DUCHESS AB
8 DEB GUELLY
OKOTOKS AB
9 CRANNA ROBERTS
LACOMBE AB
10 CHERYL DAINES
INNISFAIL AB
11 DENA MILLARD
INNISFAIL AB
12 ADEL HANSEN
OKOTOKS AB
SLACK PERFORMANCE: #4
9:00AM FRI JULY 5 2013
1 FELICIA DODGINGHORSE
CHASE BC
2 SHAUNA COLE
STONY PLAIN AB
3 MELISSA HARDING
BASSANO AB
4 CHARLOTTE DOWNEY
HAY LAKES AB
5 DEONA DYNNESON
WESTBRIDGE BC
6 NEVADA DYNNESON
WESTBRIDGE BC
7 RENE LECLERCQ
HOLDEN AB
8 CHELSEA MOORE
POUCE COUPE BC
9 LISA LOCKHART
OELRICHS SD
10 HALLIE FULTON
MILLER SD
11 KIM ALLEN
BARRHEAD AB
12 CHELSEY CARLIER
MEDICINE HAT AB
13 SHELLEE SHAW
CARDSTON AB
14 TACEE SHAW
CARDSTON AB
15 CHARMAYNE SAWLEY
NANTON AB
:TEAM ROPING
PERFORMANCE: #1 6:00PM
FRI JULY 5 2013
1 KYLE THOMSON
LUNDBRECK AB
LYLE HEWITT
COWLEY AB
2 SHANE DOLGOPOL
CYPRESS COUNTY AB
TRAVIS KELLETT
PICTURE BUTTE AB
3 MICHEAL TRAUTMAN
LETHBRIDGE AB
MARK MCNINCH
LETHBRIDGE AB
4 ROCKY ROSS
BOTHA AB
MARTY LILLICO
STETTLER AB
5 KENTON FAWCETT
PONOKA AB
TYRELL GORDON
PONOKA AB
6 DANIEL IMLER
OKOTOKS AB
KYLE SMITH
BRANT AB
7 BRETT MCCARROLL
CAMROSE AB
CLINT BUHLER
OKOTOKS AB
8 JUSTIN MCCARROLL
CAMROSE AB
MATT FAWCETT
STETTLER AB
9 TY PATTEN
BUCK LAKE AB
NELSON LADOUCEUR
PENDRYL AB
10 CHAD KURTZ
FORT SASKATCHEWAN AB
JD HAYS
ROCKY MTN HOUSE AB
PERFORMANCE: #2 6:00PM
SAT JULY 6 2013
1 DARRYL MANY GREY HOR
CALGARY AB
BRYAN LABELLE
MORLEY AB
2 STACY CORNET
BRANT AB
DALE SKOCDOPOLE
BIG VALLEY AB
3 RILEY WARREN
STETTLER AB
CLAY ULLERY
TWO HILLS AB
4 TODD GUEST
GRANUM AB
LUCAS MICHALSKY
LUNDBRECK AB
5 BRETT BUSS
PONOKA AB
WYATT EIRIKSON
OKOTOKS AB
6 LEVI SIMPSON
PONOKA AB
JOHN ROBERTSON
POLSEN MT
7 CLINT MADDOX
ECKVILLE AB
TRAVIS BOOTH
CALGARY AB
8 JESSE POPESCUL
GLENTWORTH SK
TYLER POPESCUL
GLENTWORTH SK
9 MURRAY LINTHICUM
GLENTWORTH SK
KEVIN SCHREINER
MEDICINE HAT AB
PERFORMANCE: #3 2:00PM
SUN JULY 7 2013
1 CODY HOGG
MEDICINE HAT AB
JARED PANCOAST
REDCLIFF AB
2 CHASE SIMPSON
CLARESHOLM AB
BRAIDY DAVIES
MEDICINE HAT AB
3 CLARK MCCARROLL
DAYSLAND AB
JORDAN DODDS
PONOKA AB
4 STEELE DEPAOLI
LONGVIEW AB
KASPER ROY
MOSSLEIGH AB
5 LOGAN BIRD
NANTON AB
TREVOR JONES
PONOKA AB
6 COLE BEVANS
MAGRATH AB
KYLE LUCAS
CARSTAIRS AB
7 KLAY WHYTE
AIRDRIE AB
JEFF ROBSON
AIRDRIE AB
8 ROCKY DALLYN
NANTON AB
ROLAND MCFADDEN
VULCAN AB
9 JOSEY BRODOWAY
BROOKS AB
CASEY WEERSTRA
BROOKS AB
Home
Results
Members
Canadian Finals Rodeo
Blogs
Schedule
Standings
Member Notes
Canadian Champions
Fans
Entry Dates
Wrangler Pro Tour
Canadian Champions
Past Champions
Store / CPRA Merchandise
Event Approvals
Alberta Circuit
Past Champions
Media
Website Links
Prairie Circuit
Member/Committee Info
News Releases
Contact Us
Duane Daines SB Series
Member Login/Web Entry
Animal Welfare
Kenton Randle BB Series
Board of Directors
Canadian Rodeo News
Last Chance Rodeo Tour
Records and Statistics
Canadian Rodeo News
Canadian Professional Rodeo Association . 272245 R.R. 2 Airdrie, Alberta Canada T4A 2L5
Phone (403) 945-0903
.
Fax (403) 945-0936
. Email
cpra@rodeocanada.com
© Canadian Professional Rodeo Association. All rights reserved.
Site images by Mike Copeman unless otherwise noted. Website -
Red Hawk Communications
Privacy Policy
Terms and Conditions
Refund and Cancellation