Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR DAWSON EXHIBITION & CREEK STAMPEDE
Dawson Creek, British Columbia
August 10-12, 2018
* Finning Canada Pro Rodeo Tour
* Return to main Event Schedule / Approval page

DAWSON CREEK EXHIBITION & STAMPEDE
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 10 2018  
1 DAWSON HAY WILDWOOD, AB KKS 601 DODGE CITY
2 COLT GORDON COMANCHE, OK KKS 756 WHAT ABOUT ME
3 JAKE FINLAY GOODWELL, OK KKS 9 PINEAPPLE EXPRESS
4 JAKE WATSON HUDSONS HOPE, BC KKS 780 DIPPIN' DOTS
5 SAM KELTS STAVELY, AB KS 732 SPARKS FLY
6 RICKY WARREN HUDSONS HOPE, BC KS 561 TRAIL SMOKE
7 CALL MARR TWIN BUTTE, AB KKS 419 COVER STORY
8 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB KS 376 TOUCH OF FROST
RR   KKS 272 COAL BANK
RR   KKS 351 SPANISH PAIR
RR   KS 778 COPPER CAT
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 DUSTIN FLUNDRA PINCHER CREEK, AB KS 769 POCKET CHANGE
2 TOM KNIGHT SYNDER, TX KKS 351 SPANISH PAIR
3 TOBY COLLINS STEPHENVILLE, TX KS 541 PAPER CLIP
4 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD, AB KS 662 COUNTRY TRAIL
5 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB KKS 295 AS IF
6 DAWSON DAHM DUFFIELD, AB KS 514 CENTRE STAGE
RR   KKS 264 STARS ALIVE
RR   KS 271 STRAIGHT TALK
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 ISAAC DIAZ DESDEMONA, TX KS 150 FIRST DATE
2 BRODY CRESS HILLSDALE, WY KKS 733 BRAHMA BOOTS FLASH DANCE
3 JUSTIN BERG CAMROSE, AB KS 535 ALLEY LIGHTS
4 LANE WATT HARDISTY, AB KKS 633 BRAHMA BOOTS SUMMER TRIP
5 DUSTY HAUSAUER DICKINSON, ND KS 943 DAILY SPECIAL
6 COLTON MILLER LANCE CREEK, WY KKS 145 COOL STARS
7 TYLER CORRINGTON HASTINGS MN KKS 273 SUGAR N SPICE
8 CHUCK SCHMIDT KELDRON, SD KS 778 COPPER CAT
9 LAYTON GREEN MEETING CREEK, AB KS 444 SOUTHERN LIGHTS
RR   KS 732 SPARKS FLY
RR   KS 875 COAST GUARD
RR   KS 561 TRAIL SMOKE
     
EVENT: BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 10 2018  
1 WYATT MAINES MAPLE CREEK, SK KK 279 COUNTRY STAR
2 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY, AB DR 1 DOCTOR THROUGH CRES
3 COLIN ADAMS DELORAINE, MB DR 2 DOCTOR THROUGH CRES
4 TATE HARTELL-MACDONA STRATHMORE, AB K 7 ISLAND TIME
5 COLE JAMIESON RED DEER, AB KK 311 SNO CONE
RR   KK 996 COOL PIECES
RR   KK 283 STAGE FRIGHT
RR   KK 936 COOL AGENT
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB K 222 TOP IT OFF
2 JACOB STEMO BASHAW, AB KK 253 SUNDANCE KID
3 CONNOR HAMILTON CALGARY, AB K 226 IRISH GOOD BYE
4 MICHAEL SOLBERG SUNNYNOOK, AB KK 932 MIND GAMES
5 DANTAN BERTSCH EASTEND, SK K 063 COOL BRAHMA BOOTS
6 GAVIN DEROSE KAMLOOPS, BC K 187 WINDOW SILL
RR   KK 726 BRAHMA BOOTS ARISTOCAT
RR   KK 181 PACIFIC COAST
RR   KK 247 CHICK FLICK
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 CALEB BENNETT TREMONTON , UT KK 189 AFTER ALL
2 RICHMOND CHAMPION DUBLIN, TX K 241 ALBERTA PREMIUM
3 JAKE VOLD AIRDRIE, AB K 245 WICKED WAYS
4 KY MARSHALL BOWDEN, AB K 664 WESTERN STAR
5 COLE GOODINE CARBON, AB K 717 MUST HAVE
6 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB K 537 ALLEY STREET
RR   KK 945 ALLEY TRAIL
RR   KK 055 THREE WINGS
RR   KK 936 COOL AGENT
     
EVENT: BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 10 2018  
1 SCOTT SCHIFFNER STRATHMORE AB KB 375 LATE NIGHT HOST
2 CHRIS HANSEN CAROLINE, AB KKB 357 SCORPION
3 TY ELLIS SONNINGDALE, SK KKB 346 TIMES UP
4 JORY PANKONIN WESTLOCK, AB KKB 305 SIZZLING HOT
5 CHRIS YOUNG HOLDEN, AB KB 312 CHICAGO GANGSTER
6 KANE LARSEN CROSSFIELD, AB KB 311 TIPPIN' POINT
7 JB MOEN ELROSE, SK KKB 216 LETS PLAY
8 CAMERON BROWN DIDSBURY, AB KKB 866 TWIST N SHAKE
9 AUSTIN NASH ECKVILLE, AB KB 044 XCESSIVE FORCE
10 BILLY WEST CADOGAN, AB KB 026 SOMETHIN' COOL
RR   KKB 192 BRAHMA BOOTS MAGIC SHOW
RR   KB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
RR   KKB 438 FUNNY FACE
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 GARRETT GREEN MEETING CREEK, AB KKB 127 ALL FIRED UP
2 ZANE LAMBERT PONOKA, AB KKB 357 SCORPION
3 LOGAN BIEVER CLARESHOLM, AB KKB 192 BRAHMA BOOTS MAGIC SHOW
4 TOBY COLLINS STEPHENVILLE, TX KB 044 XCESSIVE FORCE
5 LUKE GEE STANFORD, MT KB 318 IVY LEAGUE
6 WACEY FINKBEINER PONOKA, AB KB 026 SOMETHIN' COOL
7 TODD CHOTOWETZ MAJOR, SK KKB 305 SIZZLING HOT
8 JORDAN HANSEN CALGARY, AB KKB 438 FUNNY FACE
9 JARED PARSONAGE MAPLE CREEK, SK KB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
RR   KB 312 CHICAGO GANGSTER
RR   KKB 866 TWIST N SHAKE
RR   KKB 346 TIMES UP
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 KYLE BROWN DIDSBURY, AB KB 312 CHICAGO GANGSTER
2 BOUDREAUX CAMPBELL CROCKETT, TX KB 318 IVY LEAGUE
3 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC KB 375 LATE NIGHT HOST
4 SHANE PETERS DELBURNE, AB KB 026 SOMETHIN' COOL
5 TIMOTHY LIPSETT LUMSDEN, SK KB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
6 CODY LEE COVERCHUK MEADOWLAKE, SK KKB 216 LETS PLAY
7 THOR HOEFER SPIRIT LAKE, ID KKB 127 ALL FIRED UP
8 LONNIE WEST CADOGAN, AB KKB 192 BRAHMA BOOTS MAGIC SHOW
9 BROCK RADFORD DEWINTON, AB KB 311 TIPPIN' POINT
10 NICK TETZ CALGARY, AB KKB 346 TIMES UP
RR   KB 044 XCESSIVE FORCE
RR   KKB 866 TWIST N SHAKE
RR   KKB 305 SIZZLING HOT
     
EVENT: TIE DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 10 2018  
1 TYLER LEISCHNER OLDS, AB  
2 LOGAN HOFER MAGRATH, AB  
3 MIKE JOHNSON HENRYETTA, OK  
4 LOGAN BIRD NANTON, AB  
5 CHAD GULICK WETASKIWIN, AB  
6 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
7 SHAWN MILLER DALEMEAD, AB  
8 DEVEN GERWATOSKI PONOKA,AB  
9 KAMRYN BOUCHER PAHRUMP, NV  
10 TYLER POPESCUL MEDICINE HAT, AB  
11 BO PICKETT CALDWELL, ID  
12 MATT SHIOZAWA CHUBBUCK, ID  
13 JOSH EIRIKSON PINCHER CREEK, AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 RILEY WARREN STETTLER, AB  
2 WYATT HAYES VAL MARIE, SK  
3 MURRAY POLE ERSKINE, AB  
4 DEAN EDGE RIMBEY AB  
5 KEELY BONNETT PONOKA AB  
6 KIRK ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
7 TYLER JOHNSON DIDSBURY, AB  
8 ALWIN BOUCHARD SCANDIA, AB  
9 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
10 AARON MILLER CREMONA, AB  
11 DARREN DUBLANKO THORSBY, AB  
12 WYATT BRANDEN BARRHEAD, AB  
13 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 BLAIR SMITH WIMBORNE, AB  
2 SHANE SMITH WIMBORNE, AB  
3 CLAYTON SMITH ECKVILLE, AB  
4 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
5 KY MARSHALL BOWDEN, AB  
6 VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
7 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
8 DAWSON JOHNSON STRATHMORE, AB  
9 ERIK DUBLANKO THORSBY, AB  
10 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
11 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
12 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
13 CLAY ELLIOTT NANTON, AB  
     
EVENT: STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 10 2018  
1 NORMAN BREEN PRINCETON, BC  
2 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
3 TY MILLER WAINWRIGHT AB  
4 BROCK BUTTERFIELD PONOKA, AB  
5 LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB  
6 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
7 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB  
8 DEREK FRANK STONY PLAIN, AB  
9 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
10 BEN RAMEY PONOKA, AB  
11 TYSON WILLICK BLAINE LAKE, SK  
12 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY, AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 KALE PETERSON BUCK LAKE, AB  
2 LUKE GEE STANFORD, MT  
3 KODY DOLLERY CALDWELL, TX  
4 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
5 BRENDAN LAYE CONSORT, AB  
6 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
7 TRYGVE PUGH PONOKA, AB  
8 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
9 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN, BC  
10 BRIDGER CHAMBERS STEVENSVILLE, MT  
11 HARLEY COLE OKOTOKS, AB  
12 TANNER MILAN COCHRANE AB  
13 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 CAM LEESON HINTON AB  
2 CRAIG WEISGERBER PONOKA, AB  
3 BO ANDERSON WATERVALLEY AB  
4 MATT MAILER BOTHA, AB  
5 JOE GUZE DRAYTON VALLEY, AB  
6 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
7 CODY CASSIDY DONALDA, AB  
8 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
9 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
10 MATT RICHARDSON OLDS, AB  
11 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC  
12 TRAVIS REAY MAYERTHORPE, AB  
13 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA, AB  
14 TY MASON SPRUCEGROVE, AB  
     
EVENT: NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 10 2018  
1 BEN ANDERSEN ECKVILLE, AB  
2 HAYDEN COLE CONDOR, AB  
3 LUCAS MACZA HIGH RIVER, AB  
4 JAKE BURWASH NANTON, AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 HUNTER SAWLEY FOX CREEK, AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 LOGAN HAY WILDWOOD, AB  
2 COOPER THATCHER WILDWOOD, AB  
3 PRESTON OGLE DES MOINES, NM  
     
EVENT: NOVICE BAREBACK    
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 JAKE PLOTTS DRAYTON VALLEY AB  
2 MASON HELMECZI SUNDRE AB  
3 CHETT DEITZ MILO, AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 COLTON OUELLETTE MEADOWLAKE SK  
     
EVENT: LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 10 2018  
1 SHANNON LEGUERRIER DONALDA, AB  
2 SHAYLEE MCMANN DONALDA, AB  
3 KYLIE WHITESIDE LONGVIEW, AB  
4 BRADI WHITESIDE LONGVIEW, AB  
5 MELISSA THIESSEN STETTLER, AB  
6 BAILEE SWITZER ANEROID, SK  
7 CARMAN POZZOBON SOVONA, BC  
8 DEB GUELLY OKOTOKS AB  
9 REBECCA MILLER DALEMEAD, AB  
10 COLBY GILBERT PONOKA AB  
11 CHELSEA MOORE POUCE COUPE, BC  
12 NIKKI HANSEN DICKINSON, ND  
13 BERTINA OLAFSON HUDSON BAY, SK  
14 HELEN NOWOSAD DEWBERRY, AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
2 KIRSTEN GJERDE STRATHMORE,AB  
3 GAYLENE BUFF WESTWOLD, BC  
4 LYNETTE BRODOWAY BROOKS, AB  
5 NICOLE LAURENCE CRESSON, TX  
6 JUSTINE ELLIOTT LACOMBE, AB  
7 SHAYNA WEIR PONOKA, AB  
8 RENEE RAE WILLIS PRINCETON, BC  
9 JOANNE POLE ERSKINE, AB  
10 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
11 TAYLOR SHIELDS COCHRANE, AB  
12 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
13 SHELLY SHIELDS COCHRANE, AB  
14 NIKKI VANDERLEE STETTLER, AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 BROOK ROBERTSON FORT ASSINIBOINE, AB  
2 CATHY GRANT GRANTON ON  
3 TAYLOR MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB  
4 KALI KOTT ELK POINT, AB  
5 CALLAHAN CROSSLEY HERMISTON, OR  
6 SUZANNE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
7 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY, AB  
8 SHALAYNE LEWIS VERNON, BC  
9 RENE LECLERCQ HOLDEN, AB  
10 ANGELA GANTER ABILENE, TX  
11 MARCI LAYE BASHAW, AB  
12 KIM GERWATOSKI PONOKA, AB  
     
EVENT: STEER RIDING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 10 2018  
1 JETT LAMBERT GRANDE PRAIRIE, AB  
2 TRISTEN MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB  
3 AUZYN CORR SEXSMITH, AB  
4 BENJAMIN HAVELL SUNSET HOUSE, AB  
5 TANNER SKENE PRINCE ALBERT, SK  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 BRAIDEN GRANT ALIX, AB  
2 DUSTY GOLDEN MAYERTHORPE, AB  
3 CHASE TKACH CORONATION, AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 CARTER SAHLI RED DEER, AB  
2 BEAU GARDNER ARROWWOOD, AB  
3 KEGAN BISHELL CONSORT, AB  
4 CAUY SCHMIDT CORONATION, AB  
5 DARRION FERENCE CONSORT, AB  
     
EVENT: TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 1:15PM FRI AUG 10 2018  
1 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM, AB  
2 BRADY CHAPPEL MOOSE JAW, SK  
RILEY ROY STRATHMORE AB  
3 LEVI SIMPSON PONOKA, AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB  
4 KAMRYN BOUCHER PAHRUMP, NV  
TY ELLIS SONNINGDALE, SK  
5 TY JOHNSON BRETON, AB  
LEONARD JOHNSON BRETON, AB  
6 JACE LAMBERT SAVONA, BC  
NICK TEIXEIRA KAMLOOPS, BC  
7 TRENT TUNKE MEDICINE HAT, AB  
TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
8 TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK  
TYCE MCLEOD WALDECK, SK  
9 KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT, AB  
TEE MCLEOD WALDECK, SK  
10 BRETT MCCARROLL CAMROSE, AB  
JUSTIN MCCARROLL CAMROSE AB  
PERFORMANCE: #2 1:15PM SAT AUG 11 2018  
1 CLAY ULLERY TWO HILLS, AB  
RILEY WARREN STETTLER, AB  
2 WYATT HAYES VAL MARIE, SK  
KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
3 MIKE BEERS KAMLOOPS, BC  
BRANDON BEERS POWELL BUTTE, OR  
4 ROLAND MCFADDEN VULCAN, AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS, AB  
5 DAWSON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
DILLON GRAHAM WAINWRIGHT, AB  
6 LOGAN BONNETT PONOKA, AB  
KEELY BONNETT PONOKA AB  
7 KELLY BUHLER PRITCHARD, BC  
LUKE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
8 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS, AB  
9 TYREL FLEWELLING LACOMBE, AB  
GRADY QUAM CROSSFIELD, AB  
PERFORMANCE: #3 1:15PM SUN AUG 12 2018  
1 RILEY WILSON CARDSTON, AB  
JACKSON LOUIS VERNON, BC  
2 BRADY TRYAN HUNTLEY, MT  
KASPER ROY MOSSLEIGH AB  
3 COLE DAVISON VULCAN, AB  
KOLTON SCHMIDT BARRHEAD, AB  
4 DON DEPAOLI LONGVIEW, AB  
VIRGIL POFFENROTH RED DEER COUNTY, AB  
5 COLE POZZOBON BLACKIE, AB  
KYLE SMITH BRANT, AB  
6 BRETT BUSS PONOKA, AB  
STACY CORNET BRANT, AB  
7 TRISTIN WOOLSEY NANTON, AB  
DENVER JOHNSON STRATHMORE, AB  
8 ROCKY DALLYN NANTON, AB  
DUSTIN BIRD CUT BANK, MT  
9 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN, AB  




 

Cinch
Finning Ram Rodeo


Ranchmans
Troy Fischer Silverworks
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
  - Entry Calendar   - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive