Pro Rodeo Canada Member Login
Official home of the Canadian Professional Rodeo Association FB TW YT IN E

 
CANADIAN PROFESSIONAL RODEO ASSOCIATION
EVENT DRAW FOR HIGH PRAIRIE ELKS PRO RODEO
High Prairie, AB
July 31-August 1, 2018
* Return to main Event Schedule / Approval page

HIGH PRAIRIE ELKS PRO RODEO
EVENT :SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 3:00PM TUE JUL 31 2018  
1 LAYTON GREEN MEETING CREEK, AB KS 271 STRAIGHT TALK
2 DUSTY HAUSAUER DICKINSON, ND KKS 756 WHAT ABOUT ME
3 COLTON MILLER LANCE CREEK, WY KKS 780 DIPPIN' DOTS
4 CHUCK SCHMIDT KELDRON, SD KS 561 TRAIL SMOKE
5 JAKE WATSON HUDSONS HOPE, BC KKS 601 DODGE CITY
6 RICKY WARREN HUDSONS HOPE, BC KS 023 ARTIFICIAL COLORS
7 SAM KELTS STAVELY, AB KS 526 JUST 4 KICKS
8 CALL MARR TWIN BUTTE, AB KKS 273 SUGAR N SPICE
9 COLEMAN WATT HARDISTY, AB KKS 733 BRAHMA BOOTS FLASH DANCE
RR   KKS 264 STARS ALIVE
RR   KKS 419 COVER STORY
RR   KS 732 SPARKS FLY
PERFORMANCE: #2 4:00PM WED AUG 01 2018  
1 LANE CUST ARDMORE AB KKS 633 BRAHMA BOOTS SUMMER TRIP
2 DUSTIN FLUNDRA PINCHER CREEK, AB KKS 052 WILLOWBROOK
3 KOLE ASHBACHER ARROWWOOD, AB KS 662 COUNTRY TRAIL
4 DAWSON DAHM DUFFIELD, AB KS 444 SOUTHERN LIGHTS
5 KOLBY WANCHUK SHERWOOD PARK, AB KKS 351 SPANISH PAIR
6 CHANCE BARRASS YELLOWHEAD COUNTY, AB KS 541 PAPER CLIP
7 JUSTIN BERG CAMROSE, AB KS 778 COPPER CAT
8 JIM BERRY ROCKY MTN HOUSE AB KS 150 FIRST DATE
9 LANE WATT HARDISTY, AB KS 535 ALLEY LIGHTS
RR   KS 769 POCKET CHANGE
RR   KS 514 CENTRE STAGE
RR   KS 943 DAILY SPECIAL
     
EVENT: BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 3:00PM TUE JUL 31 2018  
1 COLE JAMIESON RED DEER, AB K 219 BUCKLE UP
2 JR VEZAIN COWLEY, WY K 537 ALLEY STREET
3 SPUR LACASSE AIRDRIE, AB KK 932 MIND GAMES
4 PASCAL ISABELLE OKOTOKS, AB K 362 SIDEWALK TALK
5 LUKE CREASY BROWNFIELD, AB K 241 ALBERTA PREMIUM
6 COLIN ADAMS DELORAINE, MB K 286 CRITICAL SMILE
RR   KK 055 THREE WINGS
RR   K 187 WINDOW STILL
PERFORMANCE: #2 4:00PM WED AUG 01 2018  
1 CALEB BENNETT TREMONTON , UT K 232 UPTOWN FLASH
2 JAKE VOLD AIRDRIE, AB KK 189 AFTER ALL
3 JUSTIN POLLMILLER WEATHERFORD, OK KK 224 MIGHTY FINE
4 CONNOR HAMILTON CALGARY, AB KK 311 SNO CONE
5 JACOB STEMO BASHAW, AB K 717 MUST HAVE
6 KY MARSHALL BOWDEN, AB KK 181 PACIFIC COAST
7 COLE GOODINE CARBON, AB K 226 IRISH GOOD BYE
8 DYLAN BILTON RED DEER COUNTY, AB KK 253 SUNDANCE KID
RR   KK 936 COOL AGENT
RR   KK 945 ALLEY TRAIL
RR   K 664 WESTERN STAR
     
EVENT: BULL RIDING    
PERFORMANCE: #1 3:00PM TUE JUL 31 2018  
1 TIMOTHY LIPSETT LUMSDEN, SK KB 15 ANYTHING GOES
2 CODY LEE COVERCHUK MEADOWLAKE, SK KKB 346 TIMES UP
3 BILLY WEST CADOGAN, AB KKB 192 BRAHMA BOOTS MAGIC SHOW
4 CHRIS YOUNG HOLDEN, AB KB 311 TIPPIN' POINT
5 KANE LARSEN CROSSFIELD, AB KKB 357 SCORPION
6 JB MOEN ELROSE, SK KB 026 SOMETHIN' COOL
7 NICK TETZ CALGARY, AB KB 375 LATE NIGHT HOST
8 CAMERON BROWN DIDSBURY, AB KB 318 IVY LEAGUE
9 KYLE BROWN DIDSBURY, AB KB 312 CHICAGO GANGSTER
RR   KB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
RR   KKB 305 SIZZLING HOT
RR   KB 044 EXCESSIVE FORCE
PERFORMANCE: #2 4:00PM WED AUG 01 2018  
1 GARRETT GREEN MEETING CREEK, AB KB 312 CHICAGO GANGSTER
2 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC KKB 432 DARK NIGHT
3 AUSTIN NASH ECKVILLE, AB KB S238 BRAHMA BOOTS SMOKIN' DEAL
4 TY ELLIS SONNINGDALE, SK KKB 357 SCORPION
5 WACEY FINKBEINER PONOKA, AB KB 026 SOMETHIN' COOL
6 TODD CHOTOWETZ MAJOR, SK KKB 127 ALL FIRED UP
7 JORDAN HANSEN CALGARY, AB KB 044 EXCESSIVE FORCE
8 ZACHERY KING CRESTON, BC KKB 216 LETS PLAY
RR   KB 375 LATE NIGHT HOST
RR   KKB 305 SIZZLING HOT
RR   KKB 867 LIBERTY CITY
     
EVENT: TIE-DOWN ROPING    
PERFORMANCE: #1 3:00PM TUE JUL 31 2018  
1 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
2 DEAN EDGE RIMBEY AB  
3 MURRAY POLE ERSKINE, AB  
4 LOGAN HOFER MAGRATH, AB  
5 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
6 CODY CRAIG WENDELL, ID  
7 TYLER POPESCUL MEDICINE HAT, AB  
8 ERIK DUBLANKO THORSBY, AB  
9 LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
10 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
11 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
12 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
PERFORMANCE: #2 4:00PM WED AUG 01 2018  
1 TYLER LEISCHNER OLDS, AB  
2 JOSH EIRIKSON PINCHER CREEK, AB  
3 LOGAN BIRD NANTON, AB  
4 AARON MILLER CREMONA, AB  
5 WYATT BRANDEN BARRHEAD, AB  
6 RILEY WARREN STETTLER, AB  
7 SHANE SMITH WIMBORNE, AB  
8 BLAIR SMITH WIMBORNE, AB  
9 KAMRYN BOUCHER PAHRUMP, NV  
10 WYATT HAYES VAL MARIE, SK  
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM WED AUG 01 2018  
1 KY MARSHALL BOWDEN, AB  
2 CODY BRETT SILVER VALLEY, AB  
3 DAWSON JOHNSON STRATHMORE, AB  
4 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
5 KIRK ROBINSON REDDEER COUNTY, AB  
6 CLAYTON SMITH ECKVILLE, AB  
7 BEN ROBINSON RED DEER COUNTY, AB  
8 DEVEN GERWATOSKI PONOKA,AB  
9 TAYLOR SANTOS CRESTON, CA  
10 BLAKE WILLIAMSON DUCHESS, AB  
11 DARREN DUBLANKO THORSBY, AB  
12 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
13 MACE PEROZAK CLARESHOLM AB  
14 TYLER JOHNSON DIDSBURY, AB  
15 ALWIN BOUCHARD SCANDIA, AB  
16 STETSON VEST CHILDRESS TX  
     
EVENT: STEER WRESTLING    
PERFORMANCE: #1 3:00PM TUE JUL 31 2018  
1 TY LIVINGSTONE SHERWOOD PARK, AB  
2 EVAN SPADY ALLIANCE, AB  
3 RYAN SHUCKBURGH INNISFAIL, AB  
4 KODY DOLLERY CALDWELL, TX  
5 MATT MAILER BOTHA, AB  
6 HARLEY COLE OKOTOKS, AB  
7 JOE GUZE DRAYTON VALLEY, AB  
8 BAILLIE MILAN COCHRANE AB  
9 BRENDAN LAYE CONSORT, AB  
10 CURTIS CASSIDY DONALDA, AB  
11 JERRY STOJAN SEXSMITH, AB  
PERFORMANCE: #2 4:00PM WED AUG 01 2018  
1 TRYGVE PUGH PONOKA, AB  
2 KALE PETERSON BUCK LAKE, AB  
3 CHANCE BUTTERFIELD PONOKA, AB  
4 JEREMY KRYWCUN LANGDON, AB  
5 BEN RAMEY PONOKA, AB  
6 TYSON WILLICK BLAINE LAKE, SK  
7 BLAKE GAGNON RED DEER COUNTY, AB  
8 JACOB GARDNER DAWSON CREEK, BC  
9 DUSTIN NICHOLSON QUESNEL BC  
10 DUSTIN WALKER VANSCOY,SK  
11 CODY CASSIDY DONALDA, AB  
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM WED AUG 01 2018  
1 MATT CLARY SPRUCE GROVE, AB  
2 CLAYTON MOORE POUCE COUPE, BC  
3 TRAVIS REAY MAYERTHORPE, AB  
4 COLEMAN KOHORST OKOTOKS AB  
5 TY MASON SPRUCEGROVE, AB  
6 STEPHEN CULLING FORT ST. JOHN, BC  
7 MATT RICHARDSON OLDS, AB  
8 LUCAS PARKER MARWAYNE, AB  
9 TY MILLER WAINWRIGHT AB  
10 LAYNE DELEMONT CHAUVIN, AB  
11 BROCK BUTTERFIELD PONOKA, AB  
12 QUENTIN BRANDEN BARRHEAD, AB  
13 STRAWS MILAN COCHRANE AB  
14 CAM LEESON HINTON AB  
15 CRAIG WEISGERBER PONOKA, AB  
16 LANDON BEARDSWORTH RED DEER COUNTY  
17 DALLAS FRANK PARKLAND COUNTY, AB  
18 DEREK FRANK STONY PLAIN, AB  
19 MORGAN GRANT DIDSBURY, AB  
20 BRIDGER CHAMBERS STEVENSVILLE, MT  
21 SCOTT GUENTHNER PROVOST, AB  
22 TANNER MILAN COCHRANE AB  
     
EVENT: NOVICE SADDLE BRONC    
PERFORMANCE: #1 3:00PM TUE JUL 31 2018  
1 HAYDEN COLE CONDOR, AB  
2 BEN ANDERSEN ECKVILLE, AB  
3 LUCAS MACZA HIGH RIVER, AB  
4 K'S THOMSON LUNDBRECK, AB  
PERFORMANCE: #2 4:00PM WED AUG 01 2018  
1 HUNTER SAWLEY FOX CREEK, AB  
2 LOGAN HAY WILDWOOD, AB  
3 JAKE BURWASH NANTON, AB  
4 COOPER THATCHER WILDWOOD, AB  
5 PRESTON OGLE DES MOINES, NM  
     
EVENT: NOVICE BAREBACK    
PERFORMANCE: #1 3:00PM TUE JUL 31 2018  
1 COLTON OUELLETTE MEADOWLAKE SK  
2 MASON HELMECZI SUNDRE AB  
3 CHETT DEITZ MILO, AB  
     
EVENT: LADIES BARREL RACING    
PERFORMANCE: #1 3:00PM TUE JUL 31 2018  
1 RENE LECLERCQ HOLDEN, AB  
2 SHALAYNE LEWIS VERNON, BC  
3 KELLIE COLLIER HEREFORD, TX  
4 DIANE SKOCDOPOLE BIG VALLEY, AB  
5 SHAYNA WEIR PONOKA, AB  
6 SHANNON LEGUERRIER DONALDA, AB  
7 SHAYLEE MCMANN DONALDA, AB  
8 KENDRA EDEY LONGVIEW, AB  
9 KALI KOTT ELK POINT, AB  
10 HELEN NOWOSAD DEWBERRY, AB  
11 JOANNE POLE ERSKINE, AB  
PERFORMANCE: #2 4:00PM WED AUG 01 2018  
1 KAYLEY ANDERSON MINBURN, AB  
2 CRANNA ROBERTS RED DEER COUNTY, AB  
3 BROOK ROBERTSON FORT ASSINIBOINE, AB  
4 COLBY GILBERT PONOKA AB  
5 SHELBY SPIELMAN DALHART, TX  
6 CHELSEA MOORE POUCE COUPE, BC  
7 SAM SMITH RIMBEY AB  
8 NICOLE LAURENCE CRESSON, TX  
9 TAYLOR MANNING YELLOWHEAD COUNTY, AB  
10 CARMAN POZZOBON SOVONA, BC  
SLACK PERFORMANCE: #3 10:00AM WED AUG 01 2018  
1 JAIME HINTON BULVERDE, TX  
2 JENNA O'REILLY MILLARVILLE, AB  
3 ERYN COY HIGH RIVER AB  
4 CATHY GRANT GRANTON ON  
5 DIXIE DYER CAMP CREEK, AB  
6 JACKIE GANTER ABILENE, TX  
7 ANGELA GANTER ABILENE, TX  
8 MELISSA THIESSEN STETTLER, AB  
9 RENEE RAE WILLIS PRINCETON, BC  
10 GAYLENE BUFF WESTWOLD, BC  
11 KIRSTEN GJERDE STRATHMORE,AB  
12 KIM GERWATOSKI PONOKA, AB  
13 MARIAH MANNERING QUESNEL, BC  
14 BRETT WILLS KAMLOOPS, BC  
15 BAILEE SWITZER ANEROID, SK  
16 KIRSTY WHITE BIG VALLEY, AB  
17 DEB GUELLY OKOTOKS AB  
18 BERTINA OLAFSON HUDSON BAY, SK  
19 JUSTINE ELLIOTT LACOMBE, AB  
20 MORGAN PAGEL BULVERDE, TX  
21 JESSA GALLOWAY PONOKA, AB  
22 ASHLEY LACEY SEXSMITH, AB  
23 CYNDA DIDIER PONOKA AB  
24 JENNIFER HEWKO SEXSMITH, AB  
25 MELLISSA RESCH LACOMBE, AB  
26 TAYLOR SHIELDS COCHRANE, AB  
27 RYLEE SHIELDS COCHRANE, AB  
28 SHELLY SHIELDS COCHRANE, AB  
29 VIRGINYA FORAN EDMONTON, AB  
30 KYLA SIMMONS WEST KELOWNA, BC  
     
EVENT: TEAM ROPING    
PERFORMANCE: #1 3:00PM TUE JUL 31 2018  
1 LEE ROMBOUGH SEXSMITH, AB  
CHAD KURTZ FORT SASKATCHEWAN, AB  
2 KOLTON SCHMIDT BARRHEAD, AB  
COLE DAVISON VULCAN, AB  
3 LEVI SIMPSON PONOKA, AB  
JEREMY BUHLER ARROWWOOD, AB  
4 STEELE DEPAOLI LONGVIEW, AB  
CHASE SIMPSON CLARESHOLM, AB  
5 RILEY WILSON CARDSTON, AB  
JACKSON LOUIS VERNON, BC  
6 KYLE LUCAS CARSTAIRS, AB  
LOGAN SPADY ALLIANCE, AB  
7 ROCKY DALLYN NANTON, AB  
DUSTIN BIRD CUT BANK, MT  
8 JESSE POPESCUL WOOD MOUNTAIN, SK  
WYATT EIRIKSON OKOTOKS, AB  
PERFORMANCE: #2 4:00PM WED AUG 01 2018  
1 CODY BRETT SILVER VALLEY, AB  
COLTON KLASSEN CROOKED CREEK, AB  
2 JACE LAMBERT SAVONA, BC  
NICK TEIXEIRA KAMLOOPS, BC  
3 TRENT TUNKE MEDICINE HAT, AB  
TREY GALLAIS SUNDRE, AB  
4 TUFTIN MCLEOD WALDECK, SK  
TYCE MCLEOD WALDECK, SK  
5 AARON MILLER CREMONA, AB  
WYATT BRANDEN BARRHEAD, AB  
6 LOGAN BONNETT PONOKA, AB  
KEELY BONNETT PONOKA AB  
7 KALE PETERSON BUCK LAKE, AB  
THOMAS KAISER BRETON, AB  
8 BRETT BUSS PONOKA, AB  
STACY CORNET BRANT, AB  
9 ROLAND MCFADDEN VULCAN, AB  
DEVIN WIGEMYR BROOKS, AB  
10 TY JOHNSON BRETON, AB  
LEONARD JOHNSON BRETON, AB  
11 CLAY ULLERY TWO HILLS, AB  
RILEY WARREN STETTLER, AB  
12 KEVIN SCHREINER MEDICINE HAT, AB  
TEE MCLEOD WALDECK, SK  
13 GRADY BRANDEN BARRHEAD  
COLTEN FLETCHER WAINWRIGHT, AB  
14 GRADY QUAM CROSSFIELD, AB  
TYREL FLEWELLING LACOMBE, AB  
15 KAMRYN BOUCHER PAHRUMP, NV  
TY ELLIS SONNINGDALE, SK  





 

Cinch
Finning Ram Rodeo


Ranchmans
Troy Fischer Silverworks
Becker Buckles


Pro Rodeo Canada contact information
Copyright Canadian Professional Rodeo Association - All rights reserved.
 

Home Schedule Results Standings Sponsors Members Fans Media CFR Grass Roots Final Links Contact
  - Entry Dates   - Pro Tour   - Member Forms   - Releases - Canadian Champions      
  - Entry Calendar   - Grass Roots Series   - Member Login   - Animal Welfare - Past Champions      
      - Alberta Circuit   - Rule Book   - Rodeo News/PRC Insider - Award Donors      
      - Rookie Standings   - Board of Directors   - Media Guide        
      - Duane Daines Series                
      - Kenton Randle Series                



* Blending Image Slide Show Script provided by DynamicDrive